پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

سیاست‌های اشتباه بازارسوداگری را داغ کرد

1399/07/02
سیاست‌های اشتباه بازارسوداگری را داغ کرد

کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت تلاش زیادی انجام داد تا مانع ریزش‌ها شود، اما توانش را نداشت و نتوانست.

به گزارش فراسرمایه، غلامرضا سلامی اظهار کرد: همه انتظار داشتند در هفته جاری با توجه به حمایت‌هایی که صورت گرفته هفته خوبی داشته باشیم، اما پیش‌بینی رفتار‌ها کمی دشوار شده است.

کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل ریزش شاخص افزود: بی‌اعتمادی که به دلیل وعده‌های داده شده ایجاد شد و همچنین میزان افزایش قیمت در بورس در مقایسه با دلار و تورم بیشتر بود، اینکه پشتیبانی صورت گیرد تا ریزش صورت نگیرد مشکل است.

بیشتر بخوانید : روبات‌های صف‌ساز بورس

وی گفت: دولت تلاش زیادی انجام داد اما؛ توانش را نداشت و نتوانست، تصور بسیاری این بود که با حمایت این ریزش را می‌توان به تاخیر انداخت.

سلامی بیان کرد: دولت می‌توانست با یکسری از سیاست‌ها این ریزش را عقب بیاندازد تا شرکت‌ها خود را بازسازی کنند و ارزش ذاتی خود را به قیمت‌های بورس برسانند.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تنها راه بازسازی شرکت‌ها نیز این بود که به جای اینکه نقدینگی به بازار سوداگری برود، وارد شرکت‌ها و صرف توسعه آن‌ها می‌شد.

بیشتر بخوانید : جزئیات اصلاح شاخص بورس در شهریور ماه

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های اشتباه موجب شد پول در بازار سوداگری بچرخد در حالی که باید به سمت بازار اولیه و شرکت‌ها سوق داده می‌شد، اما به حدی همه سرگرم سوداگری شدند، فراموش شد که تقویت بورس به تنهایی هیچ اثری بر روی اقتصاد ندارد بلکه هنگامی تاثیرگذار است که زمینه ساز بازار اولیه قوی باشد.

سلامی گفت: رقم عرضه‌های اولیه، رقم افزایش سرمایه ها، افزایش سرمایه از محل آورده بسیار پایین بود و نتوانست به اندازه ورودی بازار باشد.

بیشتر بخوانید : چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ | پیش‌بینی بورس مهرماه

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: قانون افزایش سرمایه از محل صرف سهام مقداری می‌تواند کمک کند، اما دولت همیشه کار‌ها را با تاخیر انجام می‌دهداما مردم منتظر دولت نمی‌مانند.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی