پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - Dec 7 ,2022
پیش بینی بازارهای شنبه 9 بهمن 1400

سیگنال های برجام به بازار خودرو و دلار | دو روی سکه قیمت مسکن

1400/11/09
سیگنال های برجام به بازار خودرو و دلار | دو روی سکه قیمت مسکن

بازارها همچنان متاثر از مذاکرات برجامی وین هستند و در موقعیت انتظار، استراتژی های خرید و فروش را در محدوده مشخص دنبال می‌کنند.

به گزارش فراسرمایه، بازارها اگرچه همچنان در انتظار نتایج اولیه مذاکرات برجامی وین هستند اما خبر رسیده که مذاکرات با وقفه روبه رو شده و بعد از مذاکرات فنی، حالا طرف ها به پایتخت هایشان برگشته اند تا پایتخت ها تصمیم و اراده سیاسی جدی در این خصوص بگیرند. اما این اتفاق مهم سیاسی چه تاثیری بر بازارها خواهد گذاشت؟

بازار ارز و سکه | تاثیر وین بر دلار در ایران

قیمت دلار در بازار ارز و سکه در وضعیت نوسانی در کانال 27 و 28 هزار تومان دنبال می شود. قیمت دلار درحالی به کانال 28 هزار تومان رسیده که این وضعیت برای دومین بار متوالی در هفته گذشته است که در بازار تجربه شده است. معامله گران همچنان به مذاکرات برجامی وین دوخته اند؛ در صورتی که مذاکرات به توافق بینجامد ممکن است با افزایش همزمان عرضه ها و تشکیل صف های فروش، قیمت دلار تا جایی که جا داشته باشد مسیر نزولی را در کانال های پایین تر به ثبت رساند. در برابر این وضعیت، اگر مذاکرات به توافق نیجامد، ممکن است دلار محدوده های بالا را در کانال های بالاتر تجربه کند.

بیشتر بخوانید : چالش رییسی با حداقل دستمزد سال آینده

بازار سهام | مقاومت دوباره حقوقی ها در بورس

در بازار سهام، بورس بازان امیدوارند مسیر حرکت شاخص کل بورس که از روز چهارشنبه هفته گذشته با صعود آغاز شده بود، در روز شنبه در همان مسیر دنبال شود. باتوجه به میل و توان معامله گران که با مقاومت حقوقی ها دنبال می شود، بازار امیدوار است با توان سمت تقاضا دوباره شاخص کل بورس تحت تاثیر قرار گیرد و خود را برای ورود به نیمه دوم کانال 1.2 میلیون واحد آماده کند. هر چند که سناریوی محتمل حکایت از این دارد که نوسان روبه جلوی شاخص ممکن است محدود شود.

بازار خودرو | خودرو از دلار اثر می‌پذیرد

در بازار خودرو روند قیمت ها تحت تاثیر دلار و سیگنال های برجامی از وین مسیر کاهشی را طی کرده است. خودروهای پُرتیراژ خودروسازان معروف در بازار در هفته ای که سپری شد، مسیری کاهشی را دنبال کرد. به نظر می رسد تغییرات بازار ارز و سیگنال های برجامی وین بیشترین تاثیر را روی روند معاملات داشته باشد. هفته پیش رو همین وضعیت را باید در مختصات بازار خودرو ارزیابی کرد.

بازار مسکن | نشانه های کاهش در مسکن

آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای اجاره و مسکن در شهر تهران برای اولین بار کاهش یافت. بررسی گزارش های میدانی از بازار مسکن پایتخت نشان می دهد که ترمز قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران کشیده شده اما در مناطق جنوبی قیمت ها مسیر افزایشی را دنبال می‌کند.

بیشتر بخوانید : سیاست‌های پولی در خدمت اوراق بانکی

بازار ارز دیجیتال | رمز ارزها در محدوده نزولی

در بازار رمز ارزها، قیمت بیت کوین اگرچه تحرکات مثبتی را به ثبت رساند اما سایر ارز دیجیتال ها همچون اتریوم و آلت کوین ها مسیر کاهش را دنبال کردند. با تصمیمات احتمالی فدرال رزرو برای نرخ بهره، بازار رمز ارزها در موقعیت نزولی قرار دارد. بیت کوین کاهش معناداری را از سرگذرانده است اما با وجود نشانه های افزایشی بیت کوین، رمز ارزها در محدوده نزولی به سر می برند. در تازه ترین رویداد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور کشور روسیه از ارائه طرحی برای تخصیص مالیات و قانون‌گذاری استخراج ارزهای دیجیتال حمایت کرده است. همچنین به گزارش رویترز، فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست چهارشنبه خود وعده داده است به برنامه خرید اوراق قرضه در ماه مارس پایان دهد و نرخ بهره را نیز در همان ماه افزایش دهد.

منبع: اقتصاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی