پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

شاخص منفی پنهان در ابتکار چند سهم تاثیرگذار

1399/05/04
شاخص منفی پنهان در ابتکار چند سهم تاثیرگذار

در هفته جاری یا هفته‌های پیش رو بازار توام با اصلاح ملایم سطح عمومی قیمت‌ها پیش خواهد رفت، از سوی دیگر بطن بازار منفی بوده و ممکن است به دلیل ابتکار عمل چند سهم اثرگذار، وزن شاخص منفی دیده نشود.


به گزارش فراسرمایه، فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه در بررسی حرکت شاخص به بورس نیوز گفت: دلیل اصلی حرکت شاخص به سمت اصلاح منفی شاید به بهانه بازگشت نرخ ارز و دلار از مقاومت کانال ۲۰ هزار تومان بود، اما نکته اصلی وجود اختلاف بین تعداد بسیار زیاد شرکت‌ها و صنایع، اطلاعات عملیاتی و سود و زیان مبتنی بر ارزش ذاتی با قیمت روز سهام است.

وی ادامه داد: این روند در فضایی اتفاق می‌افتد که وزرای نفت، سخنگوی دولت، مشاور رئیس جمهور همه به موضوع عدم بازگشت بخشی از منابع ارزی و قرار نداشتن وضعیت اقتصادی در برهه مناسب برنامه ریزی شده اذعان دارند.

افزایش نامحسوس سود سپرده های بانکی

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: موضوع دیگر افزایش سود سپرده‌های بانکی است که نامحسوس به نظر می‌رسد، اما طبیعتا اثر خود را بر سهام ریسک گریز خواهد گذاشت و برخلاف سنوات گذشته که دوره اصلاحات با ریزش‌های قابل توجهی انجام می‌شد، اکنون این ریزش‌ها را شاهد نخواهیم بود.

آقابزرگی تصریح کرد: در هفته جاری یا هفته‌های پیش رو بازار توام با اصلاح ملایم سطح عمومی قیمت‌ها پیش خواهد رفت، از سوی دیگر بطن بازار منفی بوده و ممکن است به دلیل ابتکار عمل چند سهم اثرگذار، وزن شاخص منفی دیده نشود.

سهام ارزنده به چشم نمی‌آید

مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه در خصوص سهام ارزنده اظهار کرد: هر چه اختلاف قیمتی با ارزش ذاتی و ارزش روز سهام مورد بررسی قرار گیرد بخشی ازمحاسبات اشتباه جلب توجه می‌کند. برای مثال در برخی از شرکت‌ها با قیمت سهام سه یا چهار هزا تومانی، سود کمتر از ۵۰۰ ریالی تقسیم می‌شود که خود نشان از عدم تناسب داشته و در آینده نیز با در نظر گرفتن ساز و کار فعلی ساختار مالی شرکت‌ها و وضعیت عملیاتی سود و زیان، با در نظر گرفتن مکانیزم نظارتی و کنترل قیمتی تحول چشمگیری را شاهد نخواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در پیش بینی صنایع و سهام ارزنده نمی‌توان نقدینگی را تعیین کننده دانست و بعضا وجود اتاق‌های فکر و ورود هم زمان نقدینگی باعث می‌شود که  این پیش بینی‌ها رقم بخورد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی