پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

فرار سرمایه ها از بورس باز هم ادامه یافت

1401/04/31
فرار سرمایه ها از بورس باز هم ادامه یافت

بازارهای مالی آخرین هفته تیر ماه با بازدهی منفی به پایان رساندند. در این میان بورس با ادامه روند خروج سرمایه ها، بازدهی منفی 1.2 درصدی را کسب کرد.

به گزارش فراسرمایه، در هفته ای که گذشت ترافیک برگزاری مجامع به خصوص سهم های بزرگ بازار، باعث شد تا بسیاری از سهم ها بسته باشند و سهم های کوچک جور کاهش بیشتر بازار را کشیدند و اجازه افت بیشتر شاخص را ندادند.
در این هفته باز هم شاهد خروج پول حقیقی ها بودیم که در نهایت 904 میلیارد تومان پول از طرف حقیقی ها از بازار خارج شد.

در هفته اخیر پربازده‌ترین صنایع، گروه محصولات چوبی با رشد ۲٫۵ درصدی و پس از آن فرآورده‌های نفتی با رشد ۲٫۳ درصدی بود. در این هفته تقربیا روزانه ۱۷ میلیارد تومان فروش اوراق در بازار سرمایه داشته‌ایم.

قیمت دلار در بازار آزاد، این هفته نوسانی و در مجموع کاهشی بود. برخی کانال‌های تلگرامی که قیمت‌های بازار ارز را اعلام می‌کنند از پایان روز پنجشنبه، ۱۶ تیر تا بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۳ تیر نرخ‌دهی نداشتند و پس از آن نیز بسیار محدود بود. اما از روز جمعه بار دیگر اعلام نرخ را آغاز کردند. روز شنبه نرخ‌دهی در این کانال‌ها روند افزایشی داشت و وارد کانال بالاتر شد. البته برخی منابع نیز معتقدند این کانال‌ها قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.

پس از آن اما بازار دلار روند کاهشی به خود گرفت و به کانال پایین‌تر بازگشت. کارشناسان سیگنال‌های سیاسی ناشی از سفرهای دیپلماتیک در هفته جاری و گفتگوها در مورد احیای برجام را عامل این موضوع می‌دانند.

بازدهی بازار طلا نیز در هفته منتهی به ۲۴ تیر ۱۴۰۱، با ۲,۸۸ درصد افت همراه بود. این رقم بیشترین بازدهی منفی در میان بازارهای مالی بود.

قیمت طلا در روز پنجشنبه، به یک میلیون و ۳۴۱ هزار تومان رسید. این در حالی است که هر گرم طلا در روز ۲۳ تیر، یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان معامله می‌شد.

 

خریداران بازار سکه نیز در هفته جاری افت قیمت را تجربه کردند. در این بازه زمانی، بازدهی منفی برای سکه طرح جدید، ۱,۹ درصد بود. این در حالی است که بازار سکه هفته گذشته با ۰،۳۳ درصد رشد، بیشترین بازدهی مثبت را در میان بازارهای مالی تجربه کرده بود. طلا و سکه در هفته‌های گذشته هر دو اغلب بازدهی منفی داشتند.

قیمت سکه طرح جدید روز پنجشنبه ۳۰ تیر، ۱۴ میلیون و ۸۱۸ هزار تومان اعلام شد. سکه هفته پیش ۱۵ میلیون و ۱۵۱ هزار تومان قیمت داشت.

سرمایه‌گذاران ایرانی بیت‌کوین هفته ای پربازده را پشت سر گذراندند. بیت کوین که پایان هفته گذشته در کانال ۱۹ هزار دلار بود، پایان این هفته به ۲۳ هزار دلار رسید و سرمایه‌گذاران ایرانی رشد ۸,۷ درصد را تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی