پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - Oct 5 ,2022
پیش‌بینی کارشناسان درباره بازار سرمایه؛

قرعه فال به نام بورس در سال 1401!

1401/02/12
قرعه فال به نام بورس در سال 1401!

سال گذشته برای بازار سرمایه سال بی‌رونقی بود چرا که سایه بی‌اعتمادی سهامداران بر روی بازار قرار داشت و رشدهای اندک و مقطعی بازار فرصت خروجی را برای سهامداران به وجود می‌آورد. اما آنطور که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند سال جدید سال بورس خواهد بود.

مریم ذوالفقاری منظری؛ فراسرمایه: فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه چه برجام به نتیجه برسد و چه نرسد، حالت سومی برای بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود، ادامه داد: به نظر می‌رسد نشست‌های برجامی تا مدت‌ها بلاتکلیف و بدون نتیجه باقی بماند که تاثیر خاصی بر بازار نخواهد داشت.

وی به خبرنگار فراسرمایه گفت: آنچه بر بازار اثرگذار است متغیرهای کلان اقتصادی از جمله تورم، رشد حجم نقدینگی، رشد اقتصادی، سیاست‌های نظارتی دولت و مسئولان اقتصادی به منظور حمایت از اقشار کم درآمد یا ضعیف جامعه خواهد بود و به همین دلیل فضای بازار سرمایه مساوی است با رشدی بیش از سایر بازارها، چرا که در سال گذشته نیز عقب مانده‌ترین بازدهی مربوط به بازار سرمایه بود.

آقابزرگی با اشاره به اینکه سبک و سیاق اقتصاد کشور نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به متغیرهای کلان اقتصادی ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: بنابراین در راستای اصلاح بازماندگی عقب ماندگی بورس در سال 1400، در سال جدید این بازار بیش از سایر بازارها ارزندگی خود را حتی در کوتاه‌ مدت نشان خواهد داد.

وی ادامه داد: بنابراین سایه اخباری مانند برجام یا جنگ روسیه و امثال آن، آموخته‌هایی است که بازار خود را با آن‌ها تطبیق داده و ذهنیتی است که به مرور زمان عادی شده و هیچ ترتیب اثر خاصی نه دیده‌ایم و نه بعد از این خواهیم دید.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: تا پیش از رونمایی قرارداد نهایی برجام بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند که صنایع ریال محور همچون بانک‌ها، بیمه‌ای‌ها و لیزینگ‌ها پیشتاز خواهند بود و در مقابل صنایع کامودیتی و صادرات محورها افت می‌کنند، اما شاهد عکس این حرکت هستیم و این موضوع نشان می‌دهد که حساسیت بازار بر روی مسایل سیاسی به حداقل ممکن رسیده است.

آقابزرگی به صنایع برتر در سال جدید اشاره و بیان کرد: در سال 1401 کماکان صنایعی که مواد اولیه و مورد نیاز آن‌ها از داخل کشور تهیه می‌شود اما مبنای قیمت گذاری آن‌ها براساس مبنای نرخ‌های جهانی و کامودیتی‌ها است همچون صنایع پتروشیمی، پالایشی و در ادامه احتمالا فولاد، صنایع برتر خواهند بود.

دو سناریوی مهم برای بازار سهام

سیدعلی طباطبایی، کارشناس بازار سرمایه با پیش‌بینی وضعیت بورس در سال ۱۴۰۱ گفت: برای بورس می‌توان دو سناریو پیش‌بینی کرد، البته روند حرکتی این دو سناریو تا حدودی شبیه یکدیگر است.

وی اظهار کرد: سناریو اول، اگر برجام به نتیجه برسد که به نظر می‌رسد در اردیبهشت‌ ماه شاهد آن باشیم، قطعا یک حرکت صعودی در بازار خواهیم داشت و بعد از آن به دنبال سود گرفتن از برخی صنایع و رسیدن به قیمت‌های فعلی‌شان هستیم؛ بازار به یک تعادل نسبی خواهد رسید و رو به صعود پیش خواهد رفت.

طباطبایی ادامه داد: همچنین، در هیچ شرایطی نزول مجدد برای بازار سرمایه پیش‌بینی نمی‌شود، اما ممکن است در برخی از صنایع اصلاحاتی داشته باشیم. بازار سال ۱۴۰۱، بازار قابل سودآوری و متعادل خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: سناریو دوم، عدم به نتیجه رسیدن برجام است و در این صورت با پیشی گرفتن تورم از رشد حرکتی بازار و بالا رفتن قیمت دلار، بازار در ۸۰ درصد صنایع شاهد رشد خواهد بود و سودگیری از تورم مالی به بنگاه اقتصادی را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه به صورت کلی، با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، با بهبود یا عدم بهبود این شرایط بازار سهام قابلیت رشد دارد، خاطرنشان کرد: ناگفته نماند، برای ارز مخصوصا اگر در بحبوحه توافق باشیم، بعید به نظر می‌رسد که رشد خاصی داشته باشد، البته در بلندمدت یعنی بالای یک سال بالای ۳۵ هزار تومان را متصور هستیم.

طباطبایی بیان کرد: با توجه به اینکه معتقد هستیم نرخ دلار تغییر خاصی نخواهد کرد و بالا رفتن بیش از حد انتظار قیمت جهانی طلا، به یکسری اصلاحات نیاز است و احتمالا رشد زیادی در طلا نداشته باشیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر، اگر رمزارزها به نزول خود ادامه دهند و کف‌های پایینی را ببینند، با تغییر سیاست‌هایی که ممکن است در آمریکا رخ دهد، اصلاح قیمت کامودیتی‌ها، طلا و نفت احتمالا رمزارزها شرایط خوبی داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: بورس در سال ۱۴۰۱ پیشتاز تمام بازارها خواهد بود.

تورم سنگین سال جدید و رشد بازار بورس

عرفان هودی کارشناس دیگری از بازار سرمایه نیز بیان کرد: بازار سرمایه در سال جدید با چند رویداد مواجه است که معتقدم می‌تواند اثرگذارتر و با اهمیت‌تر از توافق باشد.

وی ادامه داد: نخستین موضوع تورم است که با توجه به‌ میزان افزایش حقوقی که برای سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده، به نظر می‌رسد در سال جدید تورم سنگینی در پیش داشته باشیم ضمن آنکه سال جدید، موعد سررسید اوراق دولتی است که در سنوات قبل به فروش رسیده است.

هودی افزود: علاوه بر این نابسامانی‌ و تنش‌هایی که در فضای بین‌المللی وجود دارد، روی قیمت جهانی فلزات اساسی هم اثر گذار بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: با این شرایط به بازار سرمایه می‌توان با دو سناریو نگاه کرد. سناریو اول، سناریو خوشبینانه‌ای است که تصور کنیم شاهد توافق و احیای برجام و تورم بالای ۴۰ درصد خواهیم بود و در چنین شرایطی با توجه به گشایش‌هایی که در تولید و فروش شرکت‌ها صورت می‌گیرد، شاهد رشد اقتصادی کشور خواهیم بود اما؛ در سناریو بدبینانه، جنگ در فضای بین المللی گسترش یافته و توافقی هم حاصل نخواهد شد و تورم اقتصاد ما هم به بیش از ۴۰ درصد خواهد رسید.

هودی گفت: در این صورت بازار سرمایه پتانسیل رشد دارد، ولی این روش از جنس رشد تورمی خواهد بود. در مجموع معتقدم در نیمه اول سال ۱۴۰۱، بازار سرمایه رشد خواهد کرد اما؛ با توجه به اتفاقاتی که بعد از آن روی خواهد داد (بر اساس یکی از دو سناریو مطرح شده) این بازار واکنش نشان می‌دهد؛ ولی انتظار بازدهی دلچسبی در این بازار نمی‌رود.

منتظر رشد کدام گروه‌ها باشیم؟

وی در معرفی صنایع برتر برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: با فرض سناریو بدبینانه احتمال عدم توافق و رکود در بازارهای مالی، انتظار می‌رود سهم‌های کوچکی که در این مدت رشد زیادی داشته و مورد توجه برخی بازیگران بازار قرار می‌گیرد، رشد کنند. اما با فرض توافق، سهم‌های بزرگ بازار رشد بهتری خواهند داشت که امیدواریم شاهد توافق و رشد سهم‌های بزرگ بازار باشیم، چرا که رشد سهم‌های بزرگ، حرکت سهم‌های کوچک را هم به دنبال خواهد داشت.

هودی خاطرنشان کرد: با فرض توافق، نقدینگی بازار به سمت گروه‌های حمل و نقلی، بانکی و فلزات اساسی حرکت خواهد کرد. البته طبق روال هر ساله انتظار می‌رود با شروع سال جدید سهم‌هایی که سود تقسیمی بالاتری دارند نیز مورد توجه حقوقی‌ها قرار گرفته و رشد کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی