پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - Feb 4 ,2023
پیش بینی بازارها سه شنبه 28 دی 1400

قیمت خودرو تابع دلار شد | شوک به بازار رمز ارزها

1400/10/28
قیمت خودرو تابع دلار شد | شوک به بازار رمز ارزها

اگرچه بازارها در یک کانال نزولی به سر می برند اما خوش بینی ها به توافق در مذاکرات وین بیشتر شده است.

به گزارش فراسرمایه، بازارها اگرچه همچنان به مذاکرات وین حساس هستند اما برآیند اخبار و رصد رویدادها نشان می دهد که خوش بینی ها به توافق احتمالی ایران و طرف 4+1 برای احیای برجام بیشتر شده است.

بازار ارز و سکه | موقعیت های فروش در بازار دلار

در بازار ارز و سکه قیمت ها در کانال نزولی شاهد مقاومت قیمتی است. دلار در کانال 27 هزار تومان همچنان در نیمه نخست این کانال قرار دارد، هر چند که برخی از تابلوهای ارزی، دلار در کف کانال 27 هزار تومان را هم نشانه گرفته اند. قیمت سکه، نیم سکه و ربع سکه با وجود افت ادامه دار قیمت طلای جهانی در محدوده قبلی مقاومت می کند. بازار ارز و سکه با حساسیت بیشتری وین تا ریاض را دنبال می کند و البته گمانه زنی ها فعلا موقعیت فروش را در بازار بیشتر نشان می دهد. به نظر می رسد در روزهای آینده و یا ماه های آینده اتفاقات تعیین کننده ای بیفتد که می تواند تغییر دهنده وضعیت کنونی باشد.

بیشتر بخوانید : دلار ۲۲هزارتومانی صادراتی‌ها و حذف تخفیف‌ها

بازار سهام | شاخص بورس کانال 1.3 میلیون واحد را واگذار می کند

شاخص کل بورس پس از ریزش های متوالی اکنون در کف کانال 1.3 میلیون واحد ایستاده و در صورت تداوم روند نزولی محدود شاخص و تکرار الگوی رفتاری بورس شاخص کانال 1.3 میلیون واحد را به راحتی واگذار کند و دوباره شاخص کل بورس به کانال 1.2 میلیون واحد عقب گرد کند. بازگشت دوباره از کانال 1.2 میلیون واحد در شرایط فعلی هر باز از دفعه قبلی با چالش بیشتری روبه روست. با این وصف موقعیت فروشندگان بر مبنای شاخص های عملکردی بازار سهام نسبت به موقعیت خریداران با برتری نسبی روبه روست.

بازار خودرو | قیمت خودرو تابع دلار

در بازار خودرو قیمت ها متاثر از حرکت نزولی دلار، در روز سه شنبه بدون تغییر ماندند. البته محصولات پرتیراژ ایران خودرو و سایپا در روزهای گذشته نوسان محدود را از سرگذراندند اما همچنان بازار تابعی از دلار است اما با حساسیت بالایی به مذاکرات وین چشم دوخته است. به باور فعالان خودرو تصمیم به احیای برجام و توافق در وین می تواند مسیر همه بازارها از جمله خودرو را به صورت کلی تغییر دهد.

بازار مسکن | خریداران و فروشندگان مسکن چه نظری دارند؟

در بازار مسکن همچنان بازار شاهد نوسانات محدود قیمتی است و البته هم خریداران و هم فروشندگان در انتظارند. خریداران منتظرند قیمت ها دوباره پایین بیاید و بتوانند با موقعیت بهتری به سراغ خرید خانه بروند. فروشندگان نیز امیدوارند بازار مسکن دوباره رونق بگیرد و به همین خاطر بتوانند سود بهتری کسب کنند. دو طرف تحلیل های ناقصی در این خصوص ارایه می کنند، زیرا که بازار در شرایط رکودی در وضعیت انتظار است. این در حالی بود که قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا ۳۰ سال بین 16 میلیون تومان تا 70 میلیون تومان به ازای هر واحد مترمربع در 27 دی است.

بیشتر بخوانید : جاماندگان سهام عدالت، در انتظار سهام؛ چند میلیون جامانده سهامدار می‌شوند؟

بازار ارز دیجیتال | رمز پول ملی ایران می آید

در بازار ارز دیجیتال، بیت کوین و اتریوم هر دو روند کاهشی را دنبال کردند اما مسیر کاهشی اتریوم اندکی محسوس تر و معنادارتر بود. در همین حال خبر رسیده که برخی گمانه‌زنی‌ها وجود دارد که دولت آمریکا قصد دارد دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز را ممنوع کند و البته خبر رسیده مدیر ریپل در مورد این گمانه‌زنی‌ها واکنش نشان داده است. در همین حال معاملات دیروز متاثر از یک خبر مهم دیگر هم بود و آن این بود که پذیرش دوج‌کوین به عنوان روش پرداخت از سوی تسلا شروع شد. همین خبر باعث شد که دوج کوین به رشد معناداری برسد. در ایران هم در حاشیه مراسم هفتمین همایش مالی اسلامی،  رئیس بانک مرکزی گفته است، هفته گذشته رمز پول ملی در شورای پول و اعتبار تصویب و چارچوب آن مشخص شده و به زودی در کشور راه اندازی می شود.

منبع:اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی