پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
سکه روی پله‌های میانی کانال ۱۴ ایستاد

مانور قوی فروشندگان دلار

1401/05/23
مانور قوی فروشندگان دلار

در روز ابتدایی هفته جاری معاملات ارزی بازار تهران در شرایط فشار فروش فعالیت خود را آغاز کرد. با افزایش سطح انتظارات مثبت نسبت به آینده مناسبات اقتصادی کشور پس از احیای قرارداد هسته‌ای احتمالی، به تعداد فروشندگان ارز در بازار تهران افزوده شد.

به گزارش فراسرمایه، طبق بررسی‌های به عمل آمده از گفت‌وگوی فعالان ارزی در هسته مرکزی این بازار، درصد قابل توجهی از معامله‌گران نسبت به آینده قرارداد برجام خوش‌بین بوده و معتقدند که اکنون زمان تبدیل دارایی‌های ارزی به ریال است.

این در حالی است که با شروع روند کاهشی نرخ دلار آزاد تب و تاب معاملات خالی فروشی نیز افزایش یافته و معامله‌گران با ارائه نرخ‌های پایین‌تر از نرخ روز در معاملات فردایی خود اقدام به کسب سود می‌کنند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات عصر روز شنبه با حدود 300 تومان کاش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم 30 هزار و 650 تومان رسید. در معاملات بازار سکه نیز روندی مشابه روند قیمت دلار مشاهده شد و قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات عصر روز گذشته با حدود 300 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه 20 مرداد به رقم 14 میلیون و 590 هزار تومان رسید.

دیروز شنبه 22 مرداد روند قیمت دلار در معاملات بازار ارز تهران کاهشی بود. از روز‌های میانی هفته گذشته روند کاهشی جدیدی برای شاخص ارزی آغاز شد که در راستای این روند قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات روز پنج‌شنبه پس از حدود 45 روز در سطوح قیمتی کانال 30 هزار تومانی معامله شد. البته این در حالی بود که معامله‌گران افزایشی با ارائه نرخ‌هایی در حوالی پله‌های اول تا سوم کانال 31 هزار تومانی برای معاملات روز شنبه در جهت جلوگیری از کاهش مجدد نرخ این ارز تلاش می‌کردند. اما با شروع روز نخست هفته جاری این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و قیمت ارز مذکور در کانال 30 هزار تومانی هفته را آغاز کرد. هر برگ اسکناس دلار آزاد در نخستین معاملات روز گذشته فعالیت خود را در رقم 30 هزار و 850 تومان شروع کرد. در حوالی ظهر دیروز بود که دلار با کاهش قیمت مجدد به پله‌های میانی کانال 30 هزار تومانی رسید و در نهایت در رقم 30 هزار و 650 تومان به فعالیت خود پایان داد. بررسی‌های به عمل آمده از گفت‌وگو‌های فعالان ارزی در هسته مرکزی این بازار حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از معامله‌گران ارزی نسبت به حصول توافق هسته‌ای امیدوارند. همچنین این افراد با اشاره به روند قیمت شاخص ارزی در زمستان 1400 بر این باورند که اخبار قطعی مذاکراتی تاثیر قابل توجهی بر شروع ریزش‌های بازار ارز داشته و در همین راستا شرایط حال حاضر را زمان مناسبی در جهت تبدیل دارایی‌های ارزی خود به ریال می‌دانند. در روز‌های گذشته قیمت ارز در معاملات بازار توافقی نیز دچار نوسانات کاهشی شد. بر این اساس قیمت هر برگ اسکناس دلار توافقی روز گذشته در محدوده قیمتی 29 هزار و 350 تا 29 هزار و 800 تومان معامله شد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی