پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022

محرک‌های بازار برای تغییر روند آمدند …

1399/07/10
محرک‌های بازار برای تغییر روند آمدند …

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، سودهای تحقق یافته شرکت ها بطور متوسط ۳۰ درصد بالاتر از سودهای قبلی است و این افزایش سودآوری، نسبت P/E بازار سرمایه ما را کاهش خواهد داد.

به گزارش فراسرمایه، ریزش‌های بورس تهران فراتر از انتظار بسیاری از فعالان و تحلیلگران این بازار بوده و با وجود افت شدید قیمت‌ها، هنوز برخی به این بازار سیگنال منفی می‌دهند و از شاخص یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی صحبت می‌کنند.

سید مصطفی صفاری مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه بر اساس اطلاعات منتشره حرکت می‌کند و نفع بازار سرمایه، حرکت بازار بر اساس اطلاعات مربوط به آینده شرکت‌ها است اما؛ نکته اینجاست که اطلاعاتی که در حال حاضر در تحلیل ها مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاعات گذشته شرکت‌ها بوده و P/E سهم‌ها با توجه به سودهای گذشته شرکت‌ها محاسبه می‌گردد.

بیشتر بخوانید : حمایت یا مداخله؟

وی ادامه داد: حال آنکه در تحلیل‌ها می‌بایست اطلاعات مربوط به سود تحقق یافته در ۶ ماهه شرکت ها منظور گردد و اشتباه بزرگ بازار سرمایه ما، حذف پیش بینی سود شرکت ها بوده که سبب خلا اطلاعاتی در این بازار شده و فروش های هیجانی را رقم زده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: قطعا با انتشار گزارش های ۶ ماهه شرکت ها، شرایط بازار سرمایه ما تغییر خواهد کرد. وضعیت اقتصاد کلان کشور به صورتی است که نشان از تقویت بازار سرمایه و سودآوری شرکت ها دارد. سودهای تحقق یافته شرکت ها بطور متوسط ۳۰ درصد بالاتر از سودهای قبلی است و این افزایش سودآوری، نسبت P/E بازار سرمایه ما را کاهش داده و این اتفاق، قطعا خبر خوبی برای بازار سرمایه ما خواهد بود.

بیشتر بخوانید : دوراهی بیم و امید در بورس تهران

صفاری افزود: امیدواریم با ارائه مجدد پیش بینی سود شرکت ها و شفافیت بیشتر در بازار سرمایه، فشار فروش های هیجانی هم کاهش یابد. تجربه نشان داده هر زمان دلار نوسان مثبت داشته، بازار سرمایه با یک وقفه زمانی ۲ تا ۳ ماهه واکنش نشان می دهد و حالا هم منتظر واکنش مثبت بورس به رشد سودآوری شرکت ها و افزایش نرخ ارز از نیمه دوم مهرماه به بعد هستیم.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی