پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - Dec 5 ,2022
شاخص بازار ارز به کانال ۲۷ بازگشت

معاملات دلار در فصل یخبندان

1400/11/03
معاملات دلار در فصل یخبندان

در روز ابتدایی هفته و ‌ماه‌جاری، نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۲۷‌هزار تومانی بازگشت، درحالی‌که سطح معاملات بازار همچنان پایین بود و دمای پایین تهران، به معاملات ارزی نیز سرایت کرده بود.

به گزارش فراسرمایه، در انتهای هفته گذشته، روند رو به جلو و افزایشی قیمت دلار در معاملات فردایی مشاهده می‌شد که این روند در روز شنبه متوقف شد. عده‌ای از تحلیلگران بازار ارز سیگنال‌های مثبت بانک مرکزی مبنی‌بر افزایش عرضه ارز در بازار تهران را مانعی جدی بر سر راه افزایشی‌های بازار می‌بینند، این در حالی است که برخی از منابع نزدیک به مذاکرات وین معتقدند که طرفین سختگیر مذاکرات نسبت به حصول هرچه سریع‌تر توافق‌نامه جدید ابراز امیدواری کردند. شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز همچنان خبر از کاهش چشمگیر حجم معاملات می‌دهد. بیشترین معامله‌گران چشم‌انتظار اخبار وین هستند. قیمت دلار در روز ابتدایی هفته به رقم ۲۷‌هزار و ۹۵۰‌تومان رسید.

بیشتر بخوانید : ریزش بورس و ارز ۴۲۰۰ تومانی عامل اختلاف در جناح حامیان دولت

دیروز شنبه ۲‌بهمن‌ماه قیمت دلار با بازگشت دوباره به کانال ۲۷‌هزار تومانی از سطح قیمتی ۲۸‌هزار تومانی روز پنج‌شنبه هفته گذشته کار خود را آغاز کرد. قیمت این اسکناس آمریکایی که طی تلاش‌های معامله‌گران افزایشی در روز‌های اخیر در آستانه ورود مجدد به کانال ۲۸هزار تومانی بود با شروع ساعات کاری اولیه بازار آزاد ارز تهران در روز شنبه به کانال ۲۷‌هزار تومانی بازگشت و در نرخ ۲۷‌هزار و ۹۰۰‌تومان معامله شد. قیمت دلار در بازار روز شنبه تهران نمایش چشمگیری نداشت و تا اواخر ساعات کاری این روز نرخ شاخص بازار ارز در کانال ۲۷‌هزار تومان نوسان کرد.

برخی از تحلیلگران بازار ارز تهران بر این باورند که بازیگران افزایشی بازار تهران با غنیمت‌شمردن فضای خلوت رسانه‌ای حاکم بر بازار در روز‌های پایانی هفته گذشته تلاش‌‌هایی در جهت بالا‌بردن قیمت شاخص بازار ارز داشتند که انتشار سخنان مسوولان بانک مرکزی مبنی‌بر افزایش میزان درآمد حاصل از صادرات نفتی و همچنین بهبود ذخایر ارزی کشور در نتیجه افزایش تزریق ارز به بازار، سد محکمی مقابل این تلاش‌های افزایشی شد. از طرف دیگر در اواخر ساعات کاری روز جمعه یکم بهمن‌ماه یکی از خبرنگاران روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از طرفین مذاکره‌کننده اروپایی در حساب توییتر خود نوشت: یک مقام ارشد اتحادیه اروپا می‌گوید او معتقد است که مذاکرات ایران از نظر ماهیت در مسیر درستی برای رسیدن به توافق نهایی است، اما ترس او از این است که مذاکرات بسیار کند پیش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

بیشتر بخوانید : کف متزلزل برای دلار

وی همچنین در ادامه از جانب این مقام بلندپایه اروپایی افزود: ما هنوز نتوانسته‌ایم به یک توافق و یک راه‌حل خوب برسیم، با این حال من فکر می‌کنم که ما در اینجا به توافق خواهیم رسید و فکر می‌کنم این اتفاق به‌زودی رخ می‌دهد. تحلیلگران بازار ارز تهران نیز که از روز‌های آغازین هفته گذشته و با اولین برخورد‌های دلار به هسته سخت خود کلید عبور نرخ شاخص بازار ارز از کانال ۲۷‌هزار تومانی را پمپاژ اخبار مثبت سیاسی و ارزی می‌دانستند، معتقدند این سیگنال‌های مثبت با افزایش انتظارات کاهشی معامله‌گران از بازار توانسته به میزان قابل‌توجهی از حجم معاملات ارزی تهران بکاهد و نرخ اسکناس آمریکایی را مجددا در کانال ۲۷‌هزار تومانی نگاه دارد. در نهایت و در ساعات پایانی روز شنبه ۲بهمن قیمت دلار در بازار آزاد ارز تهران با ۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته قبل و در سطح قیمتی ۲۷‌هزار و ۹۵۰‌تومان به‌کار خود پایان داد. هر قطعه سکه امامی نیز در بازار روز شنبه با افزایش اندک ۲۰‌هزار تومانی نسبت به سطح قیمت روز پنج‌شنبه در رقم ۱۲‌میلیون و ۴۲۰‌هزار تومان معامله شد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی