پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022
یادداشت

معامله دو سر باخت

1401/03/23
معامله دو سر باخت

ایران در سال های پس از انقلاب به واسطه جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران و پس از آن تحریم های همه جانبه از سوی آمریکا در چندین نوبت دچار شوک های قیمتی ارز شد. اتفاقی که روز به روز زندگی را برای مردم سخت تر کرد.

مریم ذوالفقاری منظری؛ فراسرمایه: اما این تنها یک روی سکه است. روی دیگر این شوک های قیمتی به داخل کشور برمی گردد. بله درست متوجه شدید! یعنی علاوه بر تحریم ها خارجی، تحریم های داخلی نیز قیمت ارز را بالا برد و نتیجه آن دشوار شدن زندگی عامه مردم شد.

تجربه اقتصاد ایران در سال های متمادی نشان داده که خروج سرمایه با شوک های قیمتی ارز همسو بوده است. چرا که صاحبان دارایی و گروهی از افراد که درآمد دلاری و هزینه کرد ریالی دارند، ارز را از کشور خارج می کنند.

طبق آمار رسمی در سال گذشته میلادی 10056 واحد مسکونی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شد که 14 برابر بیشتر از پیش از تحریم ها (2015 تا 2017 با 700 واحد) است و بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه از این طریق از کشور خارج شد. این اتفاق در سال 2021 میلادی یکی از عوامل مهم افزایش نرخ دلار در کشور بود.

تا اینجا فشرده شدن اهرم افزایش نرخ ارز بر زندگی مردم، به افرادی وارد شد که در کشور سکونت داشته و نه درآمدی به دلار داشتند و نه صاحب دارایی بودند. اما سرمایه گذاران ملک در ترکیه نیز سر دیگر این باخت بودند.

سال گذشته میلادی یکی از بدترین سال های عمر ترکیه بود چرا که ارزش پول رسمی این کشور در برابر دلار سقوط بی سابقه ای داشت. این مهم سرمایه گذاری ها در این کشور را نیز تحت الشعاع قرار داد. میانگین قیمت مسکن در ترکیه نسبت به سال 2020 حدود 30 درصد افزایش یافت؛ این در حالی است که قیمت لیر نسبت به دلار حدود 45 درصد کاهش ارزش داشت. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران در مسکن ترکیه نه تنها سود نکردند بلکه 15 درصد ضرر نیز کردند.

از طرف دیگر وجود قوانین تبعیض آمیز در معاملات املاک خارجیان نیز عامل دیگری بود که سرمایه گذاران مسکن در ترکیه را متحمل ضرر کرد.

براساس تصمیم دولت ترکیه، ایرانیانی که ملک یا آپارتمان خریداری کرده‌اند، در صورت فروش تنها می‌توانند به سازمان‌هایی که دولت مشخص کرده مراجعه کنند. این سازمان ها، املاک ایرانی‌ها را با قیمت ۴۰تا ۵۰درصد کمتر از ارزش روز آن به فروش می‌رسانند. این اتفاق چند سال پیش برای چینی هایی که در ترکیه ملک خریده بودند هم افتاد و باعث شد چینی ها دیگر در املاک ترکیه با احتیاط سرمایه گذاری کنند.

میزان سرمایه گذاری ایرانیان در سال گذشته میلادی در ترکیه در حدود یک چهارم جمع کل پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها بوده است. پُر بیراه نیست سرمایه گذاری کردن در بازارهای خارجی به نیت حفظ ارزش دارایی و کسب سود؛ اما ضربه زدن به اقتصاد و عامه مردم موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد.

به نظر می رسد در شرایطی که کشور دچار مشکلات اقتصادی دشواری ست، ضروری ست خروج ارز از کشور با قوانین سختگیرانه تری همراه باشد تا تبدیل به معامله ای دو سر باخت نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی