پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022

نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد

1399/06/10
نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد، گفت: تصور رسیدن به سود ۵۰ تا صد در صدی در مدت کوتاه به هیچ عنوان منطقی نیست.


به گزارش فراسرمایه، مهدی طغیانی در تحلیل دلایل نوسان هفته گذشته بازار بورس و نگرانی ایجاد شده برای سهامداران خرد گفت: نوسان از ذات بازار بورس است و این بازار بالا و پایین بسیار دارد اما آنچه مهم است نگاه بلند مدت به بازار سرمایه است هرچند امروز سرمایه گذاران خرد به دنبال سود در کوتاه مدت بوده و به محض پایین آمدن شاخص بورس با وحشت می خواهند سرمایه خود را بیرون آورند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه استراتژیک به بازار برای افراد در طولانی مدت سودآور خواهد بود، افزود:

از آنجا که رسیدن به این نگاه نیازمند آموزش است رسانه ملی باید پای کار آمده و رفتار صحیح در بورس را به مردم یا همان سرمایه‌گذاران خرد آموزش دهد.

به گفته وی در حالی اکنون حجم بالایی از سرمایه گذاری‌ها در بازار سرمایه، مربوط به نقدینگی های خرد مردم است که صاحبان آن به هیچ عنوان صبور نبوده و درصورت مواجه شدن با کوچکترین نوسانی قصد ترک بازار را می‌کنند.

بیشتر بخوانید : دوری از رفتار هیجانی | جو بورس ناپایدار است

طغیانی روند افزایشی شاخص بورس طی چند ماه گذشته و روند رو به کاهش آن در هفته‌های اخیر را در هر دو حالت غیرطبیعی دانست و افزود:

مسئله اصلی ایجاد وضعیت پایدار بر بازار است درواقع نوسانات شدیدِ مقطعی از بازار باید دور شود و بازار به شرایط بنیادین خود باز گردد بدین معنا که نوسانات به جای جنبه احساسی شکل بنیادین به خود بگیرند.

بر طبق این گزارش، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نگاه تازه واردها به بازار بورس بلند مدت باشد، توضیح داد:

تصور رسیدن به سود 50 تا صد در صدی در مدت کوتاه به هیچ عنوان منطقی نبوده و حتی اگر زمانی هم این اتفاق رخ دهد باز هم طبیعی نیست چراکه متوسط عایدی بازار باید با سودآوری سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور و سودآوری کارخانه‌جات نسبت مشخصی داشته باشد.

اظهارنظرهای ضد و نقیض برخی مسئولان، سم مهلک بازار بورس

این گزارش می‌افزاید: یک عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیزدر تحلیل دلایل نوسان هفته گذشته بازار بورس و نگرانی ایجاد شده برای سهامداران خرد گفت: سلب اعتماد مردم از بازار ازجمله دلایل نوسان شاخص بورس بود که در پی اظهارات غیرکارشناسی مسئولان به وجود آمد، همچنین دلیل دیگر، عرضه و فروش سهام، حقوقی‌ها است که سبب شد؛ حقیقی‌ها یا همان سهام‌داران خرد نیز اقدام به فروش سهام‌های خود کنند.

نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمده سهام‌داران خرد دانش کافی برای حضور در بازار سرمایه را ندارند و این مهم دلیلی دیگر برای نوسان بازار سرمایه است، افزود:

بارها پیشنهاد شده قبل از صدور کد بورسی دانش افراد برای حضور در بازار بورس سنجش شود، چراکه متاسفانه بسیاری از سهامداران دانش کافی را ندارند و آموزش‌های رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها ناکافی است.

بیشتر بخوانید : پالایشی یکم را با کد ملی بخریم یا نخریم؟

محسن علیزاده اظهارنظرهای ضد و نقیض از سوی برخی مسئولان را سم مهلک بازار بورس دانست و گفت:

مسئولان در هر جایگاهی نباید در مورد مسئله‌ای -که در آن مسئولیتی ندارند- اظهارنظر غیرکارشناسی کنند البته این نشان از سوءمدیریت در کشور است.

وی پیشنهاد تشکیل یک شبکه مجزا جهت آموزش بورس در رسانه ملی را داد و دلیل مثبت شدن شاخص بورس در چند روز اخیر را تصمیمات خوب وزارت اقتصاد و استفاده از نظرات کارشناسان و اقتصاددانان دانست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بازگشت حقوقی‌ها به بازار سرمایه را دلیل دیگر سبز شدن شاخص ها در بورس عنوان کرد و افزود:

افزایش سقف اعتباری کارگزاری‌ها و مکلف شدن برخی از صندوق‌ها به خریداری سهام عدالت از دیگر دلایل جلب اعتماد مردم و سبز شدن شاخص بورس است.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی