پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

هدایت بورس توسط هیجانی‌ها

1399/08/17
هدایت بورس توسط هیجانی‌ها

کاهش تنش‌ها و فشار‌های تحریمی و تسهیل صادرات، قطعا به نفع شرکت‌های صادراتی خواهد بود.

به گزارش فراسرمایه، در هفته های اخیر روند بورس تهران به انتخابات آمریکا گره خورده و حالا که نتایج شمارش آرا، نشان از پیروزی بایدن دارد، بازارهای مالی و کالایی، ریزش قیمتی دارند. دلار صرافی ملی به کانال ۲۴۵۰۰ تومان رسیده و بازار خودروهای خارجی یک سقوط آزاد تجربه کرده است. بورس هم رنگ سرخ به تن کرده و شاخص کل بیش از ۲۲هزار واحد افت داشته است.

بیشتر بخوانید : کاهش ۵۵ درصدی معاملات هفتگی در بورس مازندران

افشین بیرامی معاون عملیات اجرایی کارگزاری امین آوید در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: به‌هرحال تصور سرمایه‌گذاران این بود که با پیروزی ترامپ و افزایش نرخ ارز، بازار سرمایه رشد خواهد کرد و در صورت پیروزی بایدن، بازار‌های مالی افت خواهند کرد اما؛ فارغ از اینکه کدام‌یک از کاندیدا‌ها پیروز میدان باشند، برخی صنایع ما پتانسیل‌هایی برای رشد دارند.

وی افزود: در نظر داشته باشید که در صورت روی کار آمدن بایدن و کاهش تنش‌های سیاسی، صنایعی مثل بانک‌ها و خودروسازی‌ها، از شرایط موجود منتفع خواهند شد؛ اما امروز فعالان بازار سرمایه تمام صنایع را با یک چوب زدند و بانکی‌ها و خودرویی‌ها هم منفی معامله می‌شوند! این وضعیت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران ترجیح داده‌اند صبر کنند تا شرایط سیاسی و رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران مشخص شود و بعد، اقدام به ورود به سهم‌ها کنند.

بیشتر بخوانید : آغاز بازارگردانی ۵ شرکت بورسی

احتمالاً این روند تا شفاف‌تر شدن سیاست‌های خارجی بایدن به طول می‌انجامد و بهتر است سرمایه‌گذاران هم با صبر و حوصله بیشتر و به‌دوراز هرگونه رفتار هیجانی، معامله کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در مورد وضعیت صنایع صادرات محور در صورت پیروزی بایدن اظهار کرد: به‌هرحال کاهش تنش‌ها و فشار‌های تحریمی و تسهیل صادرات، قطعاً به نفع شرکت‌های صادراتی خواهد بود. ضمن اینکه اگر مبنای ارزش‌گذاری سهم‌های بزرگ بازار، نرخ ارز باشد، بازهم باید گفت ریزش‌های شدید اخیر، سهم‌ها را برای سرمایه‌گذاری جذاب کرده است. مثلاً نماد “فولاد” به محدوده قیمتی اردیبهشت‌ماه رسیده و بر اساس دلار ۲۰هزارتومانی ارزش‌گذاری شده است!

بیشتر بخوانید : شاخص بورس ۲۶ هزار واحد رشد کرد

بیرامی در خاتمه تصریح کرد: چه صف خرید کل بازار و چه صف فروش تمام نمادها، منطقی نیست و نشان از هیجان بازار دارد. روند سهم‌ها باید با شرایط و اتفاقات اقتصادی همخوانی داشته باشد و امیدواریم به شرایطی برسیم که بازاری متعادل و تحلیل محور شاهد باشیم.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی