پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 12 ,2022
مدیر واحد الگوریتمی شرکت تحلیلگر امید تاکید کرد:

وقتی دیواری کوتاه‌تر از الگوریتم نیست!

1400/11/18
وقتی دیواری کوتاه‌تر از الگوریتم نیست!

اگر بعضی فعالان بازار سرمایه به جای بهانه تراشی و دنبال مقصر گشتن برای توجیه دلایل عدم رشد بازار سرمایه و تخریب معاملات الگوریتمی، به فکر بررسی ریشه ای مشکلات این بازار و انجام اقدامات مثبتی برای بازگرداندن آرامش به بازار باشند، قطعاً نتایج مثبت تری حاصل خواهد شد.

به گزارش فراسرمایه، این روزها برخی فعالان بازار سرمایه بابت معاملات الگوریتمی گلایه دارند و معتقدند معاملات الگوریتمی مجال رشد بازار سرمایه نمی دهد و سازمان بورس باید هرچه زودتر تدبیری برای متوقف کردن معاملات الگوریتمی بیندیشد!

بیشتر بخوانید : قفل صف‌های خرید و فروش؛ ضربه‌ای کاری به روح بورس

معین زرین‌خط مدیر واحد معاملات الگوریتمی شرکت تحلیلگر امید در این خصوص بیان کرد: با توجه به آن که معاملات الگوریتمی هنوز طرحی نوزاد در بازار سرمایه ماست و به لحاظ حجمی آنقدر زیاد نیست که بتواند روند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد به نظر می‌رسد انتقادات مطرح شده در این خصوص بی‌پایه و اساس باشد. وی افزود: معامله‌گران الگوریتمی، نه رسانه ای در اختیار دارند و نه نهادی حامی آنان است؛ بنابراین تخریب فعالانه این حوزه کار دشواری نیست. سازمان بورس و اوراق بهادار هم به این نکته واقف است که حجم معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه ما، حجم قابل توجهی نیست که بتواند روند بازار را تغییر دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: برخی فعالان بازار سرمایه روی نماد خاصی فقط به این دلیل که معاملات در محدوده صفر تابلو انجام شده، ادعا می‌کنند که معاملات الگوریتمی صورت گرفته است. حال آنکه این موضوع فقط به خاطر تلاش برخی حقوقی ها برای حمایت از سهم روی صفر تابلو باشد. فراموش نکنید که معامله گران الگوریتمی هم همچون سایر معامله‌گران بازار سرمایه، باید کارمزد معاملات را پرداخت کنند و اصلاً منطقی نیست که ادعا کنیم معامله گران الگوریتمی برای ۱ درصد بازده، اقدام به معامله با الگوریتم و نوسان‌گیری از سهم‌ها می‌کند.

بیشتر بخوانید : حرکت بورس بر مدار بلاتکلیفی

زرین‌خط در پایان تاکید کرد: اگر بعضی فعالان بازار سرمایه به جای بهانه تراشی و دنبال مقصر گشتن برای توجیه دلایل عدم رشد بازار سرمایه و تخریب معاملات الگوریتمی، به فکر بررسی ریشه ای مشکلات این بازار و انجام اقدامات مثبتی برای بازگرداندن آرامش به بازار باشند، قطعاً نتایج مثبت تری حاصل خواهد شد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی