پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
همرنگی تابلوی صرافی با بازار تمدید می‌شود؟

پارازیت تحریم‌ جدید در روند دلار

1399/08/06
پارازیت تحریم‌ جدید در روند دلار

با اینکه دیروز در بازار آزاد، دلار با رنگ قرمز به کارش پایان داد، اما خبر تحریم‌های آمریکا معاملات پشت خطی را در مسیری متفاوت از بازار آزاد قرار داد.

به گزارش فراسرمایه، بازار ارز در روز گذشته روندی کاهشی را طی کرد تا دلار به کف کانال 28 هزار تومان برسد. برخی از رفتار قیمت دلار به این نتیجه رسیدند که بازوی افزایشی دلار در حال نحیف شدن است و زمان سرکشی اسکناس آمریکایی به پایان رسیده است. رنگ باختن انتخاب مجدد ترامپ در بین بازیگران اصلی بازار، به عنوان یک عامل کلیدی در فروکش کردن هیجانات در بازار ارز شناخته شده است.

بیشتر بخوانید : وضعیت خاص در بازار ارز

البته برخی دیگر سیاست‌های جدید بانک مرکزی در قبال بازار ارز را پررنگ‌تر دیدند. از نظر آنها، حضور فعالانه‌تر بازارساز در اتمسفر بازار، حداقل برخی فعالان آماتور را از خرید باز داشت. اعلام روزانه تزریق دلار به بازار باعث شده بود تا برخی مردم عادی نیز مسیر خود به میدان فردوسی و صرافی‌ها را کج کنند و بازار دیگری را برای حفظ ارزش سرمایه خود انتخاب کنند. البته هر گاه انتظارات منفی در بازار افول کند، طبعا گزینه سپرده‌های بانکی از محبوبیت بیشتری برای مردم برخوردار خواهد شد.

عزم دلار تک نرخی در بازار؟

نکته‌ای که دیروز مشهود بود اینکه بازارساز کاملا گام به گام با قیمت بازار حرکت می‌کرد، هر افزایشی در قیمت بازار به افزایش در تابلوی صرافی ختم می‌شود، هر کاهشی هم تابلوی صرافی را قرمز می‌کرد. هم رنگی صرافی ملی با بازار آزاد، عملا یک فرصت رانتی را که مدت‌ها در بازار ارز وجود داشت از بین برد.

بیشتر بخوانید : دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایران

باید دید این استراتژی در صورت بروز نوسان بیشتر هم ادامه می‌یابد یا خیر. بازارساز ارزی در روزهای اخیر، تعداد دفعات اعلام قیمت را کاهش داده و تقریبا از ساعت یک بعد از ظهر، تابلوی صرافی تا عصر ثابت می‌ماند. این در حالی است که در هفته گذشته، با افزایش ساعت کار صرافی‌ها، تابلوی صرافی نیز مرتبا با بازار آزاد تغییر رنگ می‌داد. البته ثبات بیشتر تابلوی صرافی می‌تواند ناشی از این مسئله باشد که بازارساز قصد دخالت در روند عادی بازار را ندارد و از نگاه بانک مرکزی، بازار به یک ثبات نسبی دست یافته و نرخ‌ها نیز در یک روند طبیعی، تعدیل خواهند شد.

زنگ افزایشی در معاملات فردایی

به نظر دیشب یک پتانسیل تقاضا در بازار هویدا شد. با خبر تحریم‌های جدید آمریکا ورق در معاملات پشت‌خطی در بازار ارز برگشت. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی علیه صنعت نفت ایران وضع کرده و آن‌ها را مشمول قوانین «مبارزه با تروریسم» قرار داده است. از جمله اینکه وزیر نفت نیز در لیست تحریم‌ها قرار گرفت. برخی از معامله‌گران ارزی، تحریم‌های جدید را دنباله ادعای وال‌استریت ژورنال دانستند و معتقدند با این تحریم‌ها، عملا رفع تحریم‌های نفتی به یک کار پیچیده برای دولت بعدی آمریکا (در صورت پیروزی بایدن) بدل خواهد شد.

بیشتر بخوانید : دودستگی در بازار ارز

در واقع در این سناریو، این دسته از معامله‌گران معتقدند که تحریم نفتی در یک وضعیت باخت باخت در برابر انتخابات آمریکا قرار گرفته است. دلار که تا 7 عصر در کف کانال 28 هزار تومان قرار داشت، در معاملات پشت‌خطی تا 28 هزار و 700 تومان بالا کشید تا به نوعی، زنگ خطری برای بازار ارز به صدا در آید. معاملات نقدی امروز مشخص خواهد کرد که بازار تا چه حد تحریم‌های جدید آمریکا را جدی گرفته است.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی