پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022

پالایشی یکم بخریم؟پاسخ هفت کارشناس

1399/06/06
پالایشی یکم بخریم؟پاسخ هفت کارشناس

هفت فعال بازار سهام یا آشنا به بورس در پاسخ به اینکه پالایشی یکم بخریم دو پاسخ متفاوت داده اند برخی تاکید داشته اند مردم صبر کنند تا روند هاشفاف شود اما برخی دیگر تاکید دارند خرید پالایشی یکم ارزنده است.


به گزارش فراسرمایه، پذیره نویسی دومین صندوق سرمایه گذاری ETF مرکب از سهام چهار پالایشگاه که به صندوق پالایشی یکم دارا دوم مشهور شده اما با نماد پالایش دثبت شد از دیروز کلید خورد.

در این صندوق قرار است در هر واحد یا یونیت‌های سرمایه گذاری، تعدادی سهم از نمادهای شپنا، شتران، شبریز و شبندر که همگی شرکت‌های پالایشی هستند، به خریداران عرضه شود.

بیشتر بخوانید : بازگشت بورس به روند مثبت با حمایت حقوقی‌ها

هفت کارشناس به این سئوال پاسخ داده اند که آیا مردم صندوق پالایشی یکم را بخرند یا نه؟

 محمد خبری‌زاد، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری کارآفرین:

اگر تا زمان اتمام پذیره‌نویسی پالایش یکم  که 19 شهریور و چهارشنبه دو هفته آینده است، قیمت سهام پالایشی‌ها مانند شپنا، شبندر و… با حداقل 20 درصد افزایش نسبت به روز سه شنبه روبه‌رو شود  پیشنهاد من به خرید است اما اگر بخواهد قیمت‌ها حوالی قبل از این تاریخ یعنی زمان کاهش قیمت‌ها در بورس باشد و فقط 20 درصد پاداش لحاظ شود من پیشنهادی برای خرید ندارم.

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه:

 شرایط عرضه این صندوق به گونه‌ای است که می‌توان آن را برای خرید جذاب توصیف کرد. اعمال تخفیف ۲۰ درصدی از قیمت روز ۲۹ مردادماه، نرخ‌گذاری جدید خوراک پالایشگاه‌ها که باعث افزایش روند سودآوری آنها به‌صورت مستقیم شده است، از جمله این عوامل هستند. همچنین افت قیمت سهام داخل این صندوق تا روز قیمت‌گذاری، باعث افزایش جذابیت خرید آن شده است.

بهروز شهدایی، کارشناس بازار سرمایه:

به نظرم باید در خرید پالایش یکم صبر کرد چون  بازار به ثبات نرسیده و باید دید در هفته آِینده هم روال دو روز آخر هفته را تجربه می‌کند یا خیر؟

بیشتر بخوانید : لزوم حمایت از بازار سرمایه

حسن برادران، کارشناس بازار سرمایه:

پالایشی یکم نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک پر سود تر و قابل اطمینان تر خواهد بود. این سهام برای عموم مردم، بازنشسته‌ها و کسانی که حاضرنیستند با ریسک وارد بورس شوند، سهام ارزنده‌ای است و به نظر می‌رسد با عرضه پالایشی یکم، عدالت برای کسانی که پالایشی یکم را نخریدند اجرا شود.

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه:

باتوجه به اینکه سهامدارانی که در صندوق اول سرمایه‌گذاری کرده بودند حداقل 100 درصد سود کرده‌اند به نظر می‌رسد در صورت بهبود وضعیت شاخص،دارندگان پالایشی یکم نیز 50 درصد سود کنند.

عظیم ثابت،کارشناس بازار سرمایه:

در مدل عرضه پالایش یکم ابهاماتی وجود دارد. اینکه سیاست‌گذار بر چه اساس سقف خرید هر دو صندوق تا 5 میلیون تومان را تعیین کرده است.

مصطفی نصر اصفهانی، کارشناس اقتصادی:

شرکت در پذیره نویسی این صندوق برای کسانی که شغل آنان معامله گری در بورس نیست و دید بلند مدت دارند می تواند یک گزینه مناسب باشد.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی