پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
یادداشت

پایان 100 سال پرچالش و سلام بر دنیای ناشناخته

1401/01/14
پایان 100 سال پرچالش و سلام بر دنیای ناشناخته

میثم روحمند مدیرمسئول فراسرمایه در یادداشتی نوشت: آخرین سال قرن 14 هم تمام شد و حالا کشورمان با شرایط ویژه‌ای وارد قرن جدید می‌شود. نگاهی کلی به قرن گذشته نشان می‌دهد که ایران دستخوش تغییرات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اقلیمی بسیاری قرار گرفت.

به گزارش فراسرمایه، از سرنگونی رژیم شاهنشاهی پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی در نیمه اول این قرن گرفته تا جنگ 8 ساله عراق علیه ایران در حوزه سیاسی، از جنگ اقتصادی و تحریم‌های کمرشکن اروپا و آمریکا علیه ایران گرفته تا کاهش شدید ارزش پول ملی و تحریم نفت ایران به عنوان مهم‌ترین منبع درآمدی کشور در حوزه اقتصادی، از سیاست افزایش نسل در نیمه ابتدایی این قرن و بحران‌های آموزشی، ازدواج، اشتغال و بیکاری گرفته تا سیاست کنترل نسل در دهه‌های پایانی آن در حوزه اجتماعی، از افول فعالیت‌های فرهنگی در حوزه‌های مختلف هنر، سینما، کتاب، موسیقی و … گرفته تا ظهور پدیده‌هایی همچون گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و سلبریتی پروری در حوزه فرهنگی، از کاهش شدید ذخایر آبی و رانش‌های پی در پی زمین گرفته تا آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌ها و مراتع در حوزه تغییرات اقلیمی. این‌ها تنها بخشی از دستاوردهای قرن گذشته برای کشورمان بود.

اکنون وارد قرنی می‌شویم که با وجود سرعت بالای تغییرات در تمام حوزه‌ها، پیش‌بینی آن دشوار به نظر می‌رسد. اگر بخواهیم با آخرین تحولات در قرن گذشته، به قرن جدید نگاهی بیندازیم، دورنمای ابتدایی آن شاید بدین گونه باشد.

در سال‌های پایانی قرن 14، رشد سریع و پرشتاب فضای مجازی و مشاغل مجازی و پس از آن گسترش روز افزون دنیای متاورس افق جدیدی از زندگی و اشتغال را پیش روی مردم سراسر جهان قرار داد. پدیده فضای مجازی باعث شد تا زندگی‌های روزمره، اشتغال، احساسات، عواطف و در کل تمام ابعاد زندگی انسان بیش از پیش در دنیای غیرواقعی و غیرقابل لمس دنبال شود.

اگر در قرن گذشته فعالیت‌های یدی و بازویی بیشتر مشاغل و زندگی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌داد اما گویا در قرن جدید قرار است فعالیت‌های فکری و مافوق دنیای مادی بر زندگی‌ها سایه افکند. برای مثال افراد می‌توانند در این دنیای مجازی کالاهایی حتی کیلومترها دور از مرزهای کشورشان را خرید و فروش کنند، با مردم در تعامل باشند و حتی ازدواج کنند!!

این دنیای به ظاهر ترسناک قرار است زندگی آیندگان را تحت کنترل خود درآورد و چه بسیار افرادی که از این محیط کسب درآمد کرده و می‌کنند. طبیعتا افراد، گروه‌ها، قوانین و کشورهایی می‌توانند از کسب درآمد این فضا پیش‌روی سایرین باشند که نگاهی سخت‌گیرانه نسبت به آن نداشته باشند. مانند برخوردهای دوگانه کشورهای مختلف با پدیده رمزارزها.

با نگاهی به کشور خودمان درخواهیم یافت که برخورد بعضا قهرآمیز تصمیم گیران با پدیده رمزارزها همچنان ادامه دارد، بنابراین شاید بتوان گفت تا رسیدن و پذیرش دنیای متاورس در کشور فاصله دورتری داریم.

از آنجا که دنیای بسیار گسترده و عمیق رمزارزها تحت کنترل هیچ دولت و کشوری نیست، برای کشور ما که اکنون تحت تحریم‌های شدید اقتصادی غربی‌ها قرار دارد، می‌تواند فرصت‌های بسیاری را به وجود آورد. انتقال پول‌هایی که نه در حیطه تحریم‌های بانکی است و نه موانع FATF را سر راه آن قرار می‌دهد.

در سال‌های پایانی قرن گذشته تحریم‌کنندگان ایران پس از بی‌اثر دیدن تحریم‌ها علیه ایران، به میل خود بار دیگر به میز مذاکره بازگشتند و حالا کج‌دار‌مریز قصد خاتمه دادن حداقل به بخشی از تحریم‌ها را دارند، که رسیدن به توافق می‌تواند چرخ اقتصادی کشور را بار دیگر به حرکت درآورد.

البته ناگفته نماند نوع برخورد تصمیم‌گیران پس از توافق بسیار حائز اهمیت است. چرا که با اجرای توافق و پایبند بودن طرف‌های غربی به مفاد آن، احتمالا مرزهای بسته دیگر کشورها به مرور به روی کشورمان باز می‌شود. اما مهم است که بدانیم در این بازگشایی مرزها، صادرکننده هستیم یا واردکننده.

مهم است بدانیم قرار است تبدیل به بازار اجناس باکیفیت و بی‌کیفیت چینی و روسی و اروپایی شویم یا واردکننده مهارت‌ها و فناوری‌های دیگر کشورها. که قطعا هر کدام از آن‌ها راه جدیدی را پیش‌روی ما قرار می‌دهد.

طبیعتا راه اول مردمی که سال‌ها تحت فشارهای شدید اقتصادی بوده‌اند را برای کوتاه مدت از این فشارها رهایی می‌بخشد اما در بلندمدت به ضرر نسل آینده، صنعت و تجارت ما خواهد بود.
اما راه دوم شاید در ابتدای امر بار سنگین مشکلات اقتصادی را به سرعت از دوش مردم بردارد اما نتیجه آن در آینده در جامعه نمایان خواهد شد.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا طرف‌های غربی میز مذاکره را بار دیگر واژگون نمی‌کنند و به توافق تن می‌دهند یا نه؛ و پس از آن آیا دولت و تصمیم‌گیران تنها به فکر کارنامه کاری خود در مدت کوتاه 4 یا 8 ساله‌شان هستند یا آینده این کشور برایشان اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی