پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - Feb 4 ,2023

پشت پرده مقاومت دلار ۲۸ هزار تومانی | پای بورس در میان است؟

1400/11/09
پشت پرده مقاومت دلار ۲۸ هزار تومانی | پای بورس در میان است؟

با انتشار اخبار سیاسی، انتظار می‌رفت قیمت دلار وارد کانال‌ قیمتی پایین‌تر بشود. اما قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته افزایش داشت و انتظار می‌رود که قیمت دلار امروز نهم بهمن به کانال ۲۸ هزار تومان برگردد. برخی می‌گویند رد پای دولت در مقاومت قیمت دلار مشهود است. آیا دولت طرفدار دلار گران است؟

به گزارش فراسرمایه، قیمت دلار روز پنج شنبه و جمعه، هفتم و هشتم بهمن ماه وارد کانال ۲۷ هزار تومان شد و با قیمت ۲۷ هزار و ۷۷۰ تومان معامله شد. اما ناگهان در آخرین ساعت روز جمعه، قیمت دلار در معاملات پشت خطی گران شد و قیمت دلار فردایی در برخی از کانال ها به بالای ۲۸ هزار تومان رسید. در حالی معامله‌گران، قیمت دلار امروز را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند که اخبار مذاکرات مثبت ارزیابی می‌شود.

بیشتر بخوانید : گرفتاری دلار میان دو کانال

اخبار سیاسی موثر بر قیمت دلار امروز

اخباری که از مذاکرات وین شنیده می شود می گوید توافق هسته‌ای نزدیک است. نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات رفع تحریم ها گفت «مذاکرات به مرحله تصمیم‌گیری‌های سیاسی رسیده است.» همچنین هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید اعلام کرد که «ایران و آمریکا در آستانه بازگشت به توافق هسته‌ای هستند.» از طرف دیگر وزیر امور خارجه ایران هم گفت: «روند مذاکرات وین مثبت است و ایران می خواهد در کوتاه ترین زمان به یک توافق خوب برسد.» هفته گذشته هم موضوع مذاکره مستقیم میان دو کشور مطرح شد و رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی، از موافقت ایران با مذاکره مستقیم با آمریکا خبر دادند مشروط به اینکه توافق خوبی در دسترس باشد. انتظار می رفت مجموع این اخبار بتواند بر قیمت دلار اثر بگذارد و قیمت دلار را نزولی کند. اما در هفته گذشته قیمت دلار نه تنها کاهش پیدا نکرد که وارد کانال ۲۸ هزار تومان شد و حتی مرز حساس ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشت.

قیمت دلار امروز نهم بهمن ماه

در دو روز پایانی هفته قیمت دلار بازار آزاد مجددا کانال عوض کرد و به ۲۷ هزار و ۷۷۰ تومان رسید. اما قیمت دلار امروز نهم بهمن ماه، صعودی پیش بینی شده است. چون در معاملات فردایی، قیمت دلار روند صعودی داشت و تا مرز ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان هم پیش رفت. این مساله نشان می دهد که معامله‌گران منتظرند که قیمت دلار امروز نهم بهمن ماه روند صعودی داشته باشد. اما دلیل این مساله چیست و چرا قیمت دلار در کانال ۲۸ هزار تومان مقاومت می کند؟

بیشتر بخوانید : قیمت‌دهی پرت در بازار ارز

اولین دلیل مقاومت قیمت دلار، دلایل سیاسی است. بسیاری از معامله‌گران می‌گویند از زمان آغاز مذاکرات وین، دو ماه گذشته و در این مدت مدام تاکید شده که اخبار مذاکرات مثبت است و طرفین بر اراده خود برای رفع تحریم ها و رسیدن به توافق هسته‌ای خبر داده‌اند. اما طولانی شدن روند مذاکرات نشان می‌دهد که توافق هنوز در دسترس نیست و بازار این بار برای کاهش قیمت دلار، منتظر یک خبر قطعی است نه گمانه زنی. دلیل دیگر این است که از امروز نهم بهمن ماه، مذاکرات وین برای چند روز متوقف شد تا مذاکره‌کنندگان برای رایزنی و دریافت دستورالعمل‌ به پایتخت‌های خود باز ‌گردند. آنگونه که انریکه مورا اعلام کرده اکنون زمان تصمیمات سیاسی است. یعنی موارد فنی تمام شده و کشورها باید تصمیم سیاسی بگیرند. تا زمان مشخص شدن این تصمیم ممکن است قیمت دلار افزایش پیدا کند.

پای دولت و بورس در میان است؟

اما برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند اخبار سیاسی اخیر می‌توانست قیمت دلار را نزولی کند و در کانال ۲۷ هزار تومان نگه دارد. اما دولت در حمایت از بازار سرمایه، مانع افت قیمت دلار شده است. به عبارتی عده‌ای از بازیگران بازار ارز به ردپای حمایتی دولت از بورس اشاره می‌کنند و می‌گویند دلار به خاطر کمک به بازار سهام افت نمی کند. این به آن معناست که دولت در یکی دو هفته گذشته سعی کرده مانع افت و یا ریزش قیمت دلار شود. چون افت قیمت دلار، در این شرایط به ضرر بازار سرمایه است. آن هم در شرایطی که سهامداران در هفته گذشته در مقابل بورس تجمع کردند. مجلس درخواست استیضاح وزیر اقتصاد را مطرح کرده و شاخص کل بورس، کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را هم به خود دیده و نگرانی از افت بیشتر آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید : بازگشت متزلزل دلار به کانال ۲۸

دو هفته قبل، زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان هم رسید، معامله گران اعلام کردند که دولت دلارهای موجود در بازار را جمع کرده که مانع ریزش بیشتر قیمت دلار شود. آن گفته با این تحلیل جدید نشان می دهد که دولت بر سر یک دو راهی مانده. اینکه دلار ارزان شود و بورس بریزد یا اینکه دلار را در محدوده مشخصی نگه دارد و حداقل مانع افت بیشتر بورس از محل کاهش قیمت دلار شود. احتمالا در این شرایط، دولت هوادار بورس است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی