پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

پیشتازی بورس بازان از سرمایه‌گذاران سایر بازارهای مالی

1401/02/30
پیشتازی بورس بازان از سرمایه‌گذاران سایر بازارهای مالی

در آخرین هفته اردیبهشت ماه، بورس با رشد ۲ درصدی پیشتاز سایر بازارهای مالی شد و دیگر بازارها بازدهی منفی پیدا کردند.


به گزارش فراسرمایه، در هفته پایانی اردیبهشت ماه اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه بار دیگر باعث شد تا شاخص کل به مسیر صعودی خود ادامه دهد و بعد از گذشت حدود ۲۰ ماه کانال ۱.۶ میلیون واحدی را بار دیگر فتح کند. اما مقاومت این کانال به قدری زیاد است که شاخص کل در روز پایانی هفته دچار اصلاح شد و بار دیگر به کانال ۱.۵ میلیون واحدی بازگشت.

سهام گروه غذایی و کالاهای اساسی که بعد از حذف ارز ترجیحی مورد اقبال بسیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته بود، در هفته جاری سرمایه‌ها برای ذخیره سودهای بدست آمده، تا حدودی از این گروه خارج شدند و روانه گروه‌های بزرگ از جمله خودرویی‌ها و فلزات اساسی شدند.

دلار که پس از حذف ارز ترجیحی به کانال ۳۰ هزار تومان در بازار آزاد صعود کرده بود، با خبر به جریان افتادن دوباره برجام و کنترل بازار ارز کمی عقب نشست و تا پایان هفته به کانال ۲۹هزار تومان بازگشت.

طلا و سکه نیز با وجود روند خنثی دلار و روند نزولی اونس جهانی در این هفته، به ترتیب منفی ۳ و منفی ۵ درصد از ارزش خود را نسبت به پایان هفته گذشته از دست دادند.

سکه به مرز ۱۴ میلیون تومان نزدیک شد و طلا نیز در پایان هفته به نیمه کانال ۱۳ میلیون تومان نزول کرد.

بازار رمزارزها نیز این هفته علاوه بر تاثیرپذیری از افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا، با سقوط ارزش رمزارز لونا، در مسیر نزولی نسبتا شدیدی قرار گرفت.

بیت کوین این هفته کانال ۳۰ هزار دلار را از دست داد و با نزول به کانال ۲۹ هزار دلار بازدهی منفی ۴ درصد را کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی