پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

پیش‌بینی صعود خیره‌کننده‌ی بورس از نیمه‌ی پاییز

1399/06/24
پیش‌بینی صعود خیره‌کننده‌ی بورس از نیمه‌ی پاییز

بورس دارای حباب منفی است و بازار سهام احتمالا از اواسط پاییز یا شاید زودتر اوج خواهد گرفت. بعد از انتخابات آمریکا، دیگر سهم گیر نمی‌آید!


به گزارش فراسرمایه، سؤالی که چند ماهی است ذهن سهامداران را به خود مشغول کرده این است که آیا انتخابات آمریکا می‌تواند بر روند بازار سهام اثرگذار باشد؟ یکی از پیش‌بینی‌های قابل توجه از آینده بازار سهام در سال ۹۹ این بوده که بعد از انتخابات آمریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید.

بیشتر بخوانید : سایه روشن‌های لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سهام گفته است: اگرچه کارشناسان اقتصادی شرایط را از آمار صادرات و… برآورد می‌کنند یا آماری که در بورس کالا هست اما مردم عادی نمی‌دانند و دچار فروش هیجانی شده‌اند. به نظر من بعد از انتخابات آمریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید زیرا شوک سیاسی خیلی در اقتصاد اثر دارد و بازار تبدیل به صف خرید می‌شود. سال گذشته رشد بازار از آبان‌ به بعد رخ داد. امسال هم همین اتفاق می‌افتد.

انتظار رشد در نیمه دوم امسال

امیر زنگنه، مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه نیز درباره آینده بورس گفته است: باید قبول کنیم رشد قیمتی سالیان اخیر سهام شرکت‌های حاضر در بورس تهران به‌خاطر شکوفایی اقتصادی نبوده و همواره این رشد در رابطه مستقیم با تورم و رشد دلار داخلی است. به این صورت که رشد دلار باعث بالا رفتن قیمت املاک، تجهیزات و سایر دارایی‌های شرکت شده و البته قیمت محصولات خروجی شرکت هم افزایش می‌یابد و از این طریق شرکت‌ها سودده شده یا دارای آینده‌ای بهتر می‌شوند و از آنجا که سهامداران همواره درحال معامله آینده شرکت‌ها هستند، این امر باعث رشد قیمت سهام شرکت‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید : راهکارهای اجرایی برای مدیریت بازار بورس

برای نیمه دوم امسال، همچنان رشد قیمتی را برای شرکت‌های بزرگ دولتی و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارند انتظار دارم و البته پس از آن با رشد کامودیتی‌ها و روشن‌تر شدن مفاد قرارداد ایران و چین برای شرکت‌های صادرات محور خصوصا گروه معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی آینده‌ای روشن را متصورم.

بازار چه زمانی متعادل می‌شود؟

احسان حاجی، تحلیلگر بازار سرمایه هم درباره وضعیت احتمالی بورس در آینده نوشته است: در پایان هفته شاخص کل به کف مستحکم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی نزدیک شد که علاوه بر اینکه یک مرز روانی محسوب می‌شود، مورد وثوق و حمایت اغلب تحلیلگران تکنیکال نیز هست. بنابراین می‌توان تقریبا با قطعیت بالایی گفت که فشار فروش و ترس فروشندگان تا حد زیادی در این نقاط تخلیه شده است و می‌توان متصور بود در حوالی شاخص ۵/ ۱ میلیونی، بازار خالی از فروشنده خواهد شد. در این نقاط است که با تشکیل واگرایی‌های مثبت، شاهد تعادل بازار خواهیم بود. اما به‌نظر می‌رسد بازار بیش از هیجان و صفوف خرید در این نقاط، به آرامش و افزایش حجم معاملات نیاز دارد تا خود را باز یابد. بنابراین انتظار می‌رود در هفته آینده بازاری متعادل و مثبت رقم بخورد.

دلار؛ پیشران اصلی بازار سهام

محمدجواد عبدالهی، کارشناس بازار سرمایه هم نوشته است: محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل هم از نظر تکنیکالی و هم از نظر روانی حمایت مهمی برای شاخص محسوب می‌شود که در کنار جذابیت قیمتی تعداد زیادی از سهام بنیادی و سودساز بازار انتظار می‌رود این محدوده حمایتی حفظ شده و بازار به تعادل برسد.

بیشتر بخوانید : ریزش بازار بورس تا کجا ادامه دارد؟

نرخ دلار همیشه پیشران اصلی بازار سهام بوده است. در کنار اقدامات حمایتی صورت گرفته رشد دلار بازار آزاد و رشد پیوسته دلار نیما و ثبت ارقام نزدیک به ۲۲ هزار تومان در هفته اخیر در کنار روند صعودی قیمت‌های جهانی کامودیتی، سهام دلاری و کامودیتی محور را در شرایط خوبی قرار داده که با ارزندگی این سهام به‌خصوص در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی می‌توان به اتمام اصلاح و برگشت روند صعودی اما منطقی و آرام بورس امیدوار بود.

به‌نظر می‌رسد شروع برگشت بازار از سهام دلاری و کامودیتی محور باشد، اما در ادامه با بهبود جو کلی بازار، شاهد توجه سهامداران به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط ارزنده که شرایط بنیادی خوبی داشته و در روند صعودی بازار رشد کمتری را تجربه کرده‌اند باشیم.

بیشتر بخوانید : سهامداران تازه‌ وارد در مواجهه با ریزش بورس چه باید کنند؟

مهدی رباطی، مدیر عامل و رییس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران نیز در توییتی درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بازار سهام نوشته است: «در حال نزدیک شدن به تعادل اسمی در بازارهای رقیب بورس (ارز؛ سکه؛ خودرو؛ مسکن) هستیم و بنظرم خروج پول در بازارهای رقیب وارد #بورس خواهد شد. اشاره شد تعادل اسمی چون در نگاه حقیقی بورس دارای حباب منفی است. بازار بزودی ساید شده و احتمالا از اواسط پاییز شاید زودتر اوج خواهد گرفت.»

منبع: اقتصادبرتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی