پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

پیش‌بینی قیمت طلا/ بررسی آخرین تحولات بازار طلا و سکه

1401/04/04
پیش‌بینی قیمت طلا/ بررسی آخرین تحولات بازار طلا و سکه

باتوجه به افزایش قیمت‌ها در بازارهای مالی برای طلا و سکه چه آینده‌ای پیش‌بینی می‌شود؟ مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی گفت: روند فعلی طلا در محدوده‌ای است که اگر سد یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان را بشکند امکان دارد تا یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان پایین بیاید.

به گزارش فراسرمایه، قیمت طلا و سکه پس از صعود قیمت دلار در پی افزایش انتظارات تورمی در جامعه و اتنشار اخبار سیاسی مانند قطعنامه شورای حکام مسیری افزایشی را در پی گرفت. روند نامشخص مذاکرات وین نیز تاثیر بسزایی در این جریان داشته است.

تا جایی که طلا وارد کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی و سکه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد.

در لحظه تنظیم این گزارش طلای ۱۸ عیار در رقم یک میلیون و ۴۲۲ هزار تومان ثبت شده است.

سکه نیز با قیمت ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت طلا

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: طلای داخلی در فضا و محدوه‌ای قرار داشت که به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری امن و پربازده نمی‌شد روی آن حساب کرد. در واقع اگر چشم‌انداز تورمی را از آن جدا می‌کردیم باتوجه به حجم نقدینگی جاری در کشور، رسیدن به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی برای طلا بعید بود.

او ادامه داد: روند فعلی طلا در محدوده‌ای است که اگر کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را نتواند حفظ کند و سد یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان را بشکند امکان دارد تا یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان پایین بیاید.

دیبا همچنین گفت: اگر قیمت بخواهد در سطوح بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تثبیت شود نیاز است در بالای این محدوده مدتی باقی بماند.

این کارشناس درباره انس جهانی نیز بیان کرد: انس جهانی نیز باتوجه به فشار نرخ بهره آمریکا آسیب‌پذیر شده است و امکان کاهش قیمت دارد.

دیبا: اگر قیمت طلا بخواهد در سطوح بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تثبیت شود نیاز است در بالای این محدوده مدتی باقی بماند.

پیش‌بینی نگران‌کننده از آینده طلا

به نقل از اکوایران، درحال حاضر تحلیل‌گران پیش‌بینی می کنند که شاید وضعیت برای طلا و معامله‌گران در ماه‌های آتی سخت‌تر از اکنون شود. شواهد نشان می‌دهد فدرال رزرو با تمام قوا به جنگ تورم آمده است و افزایش نرخ بهره در سطحی که اتفاق افتاد محتمل است. افزایش ۷۵ صدم درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو شدیدترین رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو از سال ۱۹۹۴ تاکنون بوده است.

البته طلا عوامل صعودی نیز مانند تورم بالا و همچنین نگرانی از رکود اقتصادی را در کنار خود دارد اما افزایش شدید نرخ بهره می‌تواند بر این عوامل در بلند مدت غلبه کند و کاهش قیمت طلا را رقم بزند. البته افزایش قابل توجه ارزش دلار نیز که قیمت طلا را برای دارندگان دیگر ارزها افزایش می‌دهد. به موازات افزایش نرخ بهره عاملی است که فشار نزولی شدیدی بر طلا وارد کرده است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی