پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

پیش‌بینی نتیجه انتخابات آمریکا به کمک شاخص بورس

1399/08/10
پیش‌بینی نتیجه انتخابات آمریکا به کمک شاخص بورس

براساس داده های جمع آوری شده از سال ۱۹۲۸، عملکرد شاخص S&P ۵۰۰ بورس آمریکا در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری این کشور از ۲۳ بار ۲۰ بار به درستی نشان داده است که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز می شود.

به گزارش فراسرمایه، اگرچه سعی در یافتن یک سیگنال انتخاباتی در بازار بورس آمریکا که به شدت تحت تاثیر شیوع جهانی ویروس کرونا دارد، کار احمقانه ای به نظر می‌رسد اما سرمایه گذاران از هرگونه امتیاز استفاده می کنند.

یکی از این شاخص ها در حال حاضر نسبت به شانس کم دونالد ترامپ در انتخابات 3 نوامبر هشدار می دهد.

بیشتر بخوانید : روند شاخص بورس در هفته جاری به کدام سمت است؟

اگر قرار باشد از تاریخ درس بگیریم، افزایش شدید فروش سهام شرکت ها در بازار بورس آمریکا طی چند روز گذشته برای حزب حاکم این کشور نشانه خوبی نیست.

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط موسسه تحقیقاتی استراتگاس، از سال 1928، عملکرد شاخص S&P 500 بورس آمریکا در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری این کشور از 23 بار 20 بار به درستی نشان داده است که چه کسی پیروز خواهد شد.

وقتی شاخص سهام در آن بازه افزایش یابد، حزب حاکم 86 درصد شانس پیروزی را بدست آورده است.

بیشتر بخوانید : در هفته جدید با وجود انتخابات آمریکا، بازار سرمایه به کدام سو خواهد رفت؟!

شاخص سهام در حال حاضر کمتر از سطح تاریخ 3 اوت است و در 8 جلسه معاملاتی از 12 جلسه گذشته، این شاخص شاهد کاهش بوده است. روز چهارشنبه شاخص بورس این کشور 3.5 درصد که بدترین سقوط یک روزه از ماه ژوئن بود، کاهش یافت.

 کریستوفر گریسانتی، استراتژیست ارشد سهام در شرکت مدیریت سرمایه “ام ای آی” گفت: یکی از دلایل مورد علاقه ترامپ برای انتخاب مجددش بازار است. افزایش فروش سهام در “بدترین زمان” ممکن برای رئیس جمهور اتفاق افتاده است. موارد ابتلا به کرونا در حال افزایش است و هیچ واکسنی وجود ندارد.

مطمئناً در سالی که همه گیر شدن بیماری کروناویروس و تعطیلی های ناشی از آن تقریباً همه روایت های سیاسی را وارونه کرده است، تکیه کردن به یک شاخص بازار با خطر همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید : چالش بورس بعد از برگزاری انتخابات آمریکا

میلیون ها آمریکایی قبلاً رای خود را داده اند و نظرسنجی ها نشان می دهد که تعداد کمی از افراد قبل از رای گیری بلاتکلیف بوده اند.

در میان این تحولات و آشفتگی بازار، شاخص S&P 500 به زیر 3295 واحدی سقوط کرد که دقیقاً سه ماه قبل از انتخابات یعنی تاریخ 3 اوت رسیده بود.

اگر این شاخص در روزهای آینده نتواند ضرر خود را جبران کند، می تواند نشان دهنده پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات باشد، البته اگر رابطه بین انتخابات و بازار سهام حفظ شود.

بیشتر بخوانید : چراغ سبز بورس در انتظار انتخابات آمریکا؟

این نظریه در سال 2016 ثابت شد. با وجود همه نظرسنجی هایی که نشان دهنده برتری هیلاری کلینتون دموکرات نسبت به ترامپ بود، شاخص S&P 500 قبل از انتخابات 9 روز متوالی سقوط کرد و به کمتر از سطحی رسید که سه ماه قبل از روز رأی گیری بوده است. در پایان آن انتخابات ترامپ پیروز شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
  1. واقعا تحلیل و نظر عالی هست و انعکاس ان در خبرهایتان کمک بسیار بزرگی به جامعه اقتصادی ماست. ایکاش این موضوع را هرروز پیگیری میکردید و خبر انرا منعکس کنید ممنون

ویدیو اقتصادی