پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

پیش‌بینی وضعیت بازار بورس در روزهای آینده

1399/05/04
پیش‌بینی وضعیت بازار بورس در روزهای آینده

 یکی از شاخص‌های متغییر در بازار ارز و بورس بستگی به عوامل سیاسی و نحوه مدیریت بانک مرکزی و دولت دارد.


به گزارش فراسرمایه به نقل از شهرآرانیوز، دکتر حمید میرمعینی در خصوص آینده بازار بورس بیان کرد: برای پیش بینی بازار بورس باید یک سری از مولفه‌ها را که تاکنون بازار سرمایه با آن رشد کرده است از لحاظ سیاسی و اقتصادی بررسی کرد. با توجه به وضعیتی که در بازار بورس حاکم است، سرمایه گذاری در این حوزه همراه با ریسک می‌باشد.

کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به تقاضای مردم در سرمایه گذاری در بازار بورس گفت: با توجه به اینکه جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس هدایت شده است، مردم در التهابات ورود به بورس هستند. افراد با سطح دانش‌های گوناگون و مبالغ مختلف در این بازار سرمایه گذاری کردند. وی افزود: در این ماه‌های اخیر با توجه به حمایت‌های دولت از بازار ارز و همچنین شاخص تورم و قیمت ارز، مردم انتظارات فراوانی از آینده اقتصادی ایران دارند.

میرمعینی درباره آینده و رشد بورس عنوان کرد: به هرحال بازار سرمایه همان اندازه که بازده دارد همانقدر نیز وارد فاز ریسک شده است و یک مقدار پیش بینی در مورد آینده آن سخت و مشکل است. البته می‌توان گفت این روند رشد باثباتی که از ابتدای سال تاکنون با آن روبه رو بودیم خیلی ادامه دار نخواهد بود، بنابراین مردم باید مخاطرات این بازار را در نظر بگیرند تا با ورود به آن متضرر نشوند.

وی با بیان اینکه آینده بازار بورس به عوامل دیگری نیز بستگی دارد؛ افزود: یکی از شاخص‌های متغییر در بازار ارز و بورس بستگی به عوامل سیاسی و به خصوص نحوه مدیریت بانک مرکزی و دولت دارد که چقدر می‌توانند این نرخ ارز را باثبات نگه دارند و جلوی تغییرات انفجاری و هیجانی را بگیرند.

میرمعینی تصریح کرد: آنچه به طور کامل در بازار سرمایه کشور ما مشخص است، ارزش و قیمت گذاری در مبالغ بیشتر و ارز بالاتر است، تحلیلگران و فعالان اقتصادی باتوجه به این شاخصه‌ها در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها عمدتا قیمت ارز را بالاتر از این قیمت‌هایی که وجود دارد، می‌بینند و ممکن یک مقداری وارد فضای رسیک کردن می‌شوند.

این کارشناس بازار پول با اشاره حمایت‌های دولت از بازار سرمایه گفت: در ابتدا دولت باید سعی کند تا جریان نقدینگی به سمت بازار‌های موازی ورود پیدا نکند و التهابات بیشتری را در بازار ارز و مسکن ایجاد نکند. همچنین دولت بخاطر کسری بودجه و مشکلات مالی بتواند تأمین مالی مناسبی را از بازار سرمایه به دست آورد که این مورد نیاز به تدبیر بالا و سطح مدیریت حساسی است تا به نوعی جریان نقدینگی را در کشور ماندگار کند و از طرفی نیز بازده مناسبی را به سرمایه گذاران بدهد.

میرمعینی اظهار کرد: مهمترین مسئله‌ای که اکنون در بازار سرمایه حاکم است، اتفاقات سیاسی و تاثیرگذاری آن در بازار سرمایه گذاری است. اگر کشور دچار تنش‌های سیاسی نگردد، بازار سرمایه نه به شدت گذشته، ولی با شیب ملایم تری روند روبه رشد را خواهد داشت.

منبع: شهرآرانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی