پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022

پیش‏بینی رئیس مرکز آمار از کاهش تورم

1400/11/06
پیش‏بینی رئیس مرکز آمار از کاهش تورم

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به کاهش نرخ تورم در چهار ماه گذشته، اظهار امیدواری کرد: این روند با توجه به اقدامات مثبتی که در طراحی لایحه بودجه برنامه محور سال ۱۴۰۱ از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام گرفته است، با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.

به گزارش فراسرمایه، به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور جواد حسین‌زاده با اعلام نتایج شاخص قیمت مصرف‌کننده دی‌ماه ۱۴۰۰ و از کاهش میانگین یک‌درصدی نرخ تورم سالانه گفت: نرخ تورم سالانه دی‌ماه برای خانوارهای کل کشور برابر ۴/ ۴۲درصد و برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۸/ ۴۱درصد و ۸/ ۴۵درصد است. وی افزود: نرخ تورم سالانه، برای خانوارهای شهری ۹/ ۰واحد درصد و برای خانوارهای روستایی ۲/ ۱واحد درصد کاهش داشته است. رئیس مرکز آمار ایران با توضیح این مطلب که نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است، تصریح کرد: نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه ۳۵/ ۹درصد است.

بیشتر بخوانید : آیا بودجه ۱۴۰۱ تورم زاست؟

این عدد در مقایسه با ماه قبل ۷/ ۰واحد درصد افزایش یافته که این افزایش، برای خانوارهای شهری بیش از دو برابر خانوارهای روستایی بوده است؛ به‌طوری‌که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری (۸/ ۳۵درصد) نسبت به ماه قبل ۸/ ۰واحد درصد افزایش داشته؛ درحالی‌که این افزایش نرخ، برای خانوارهای روستایی (۵/ ۳۶درصد) ۳/ ۰واحد درصد بوده است. همچنین حسین‌زاده نرخ تورم ماهانه دی۱۴۰۰ را ۴/ ۲درصد اعلام و خاطرنشان کرد: افزایش ۷/ ۰واحد درصدی این عدد نسبت به آذرماه سال جاری بیشتر برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» (به ترتیب ۷/ ۱درصد و ۷/ ۲درصد) بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی