پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022
دیده بان بورس 20 مهر 99

پیش بینی بورس امروز | دو اتفاق نگران کننده

1399/07/21
پیش بینی بورس امروز | دو اتفاق نگران کننده

روند دادوستدها در بازار سهام امروز را متاثر از دو اتفاق دنبال می‌کند. حالا باید در انتظار ماند که سهامداران از اتفاقات ساعات پایانی دیروز بازار چقدر نگرانند.

به گزارش فراسرمایه، بازار امروز می تواند تحت تاثیر دو اقدام باشد. نخست آن که عرضه‌های آخر وقت دیروز، سهامداران را از جهت احتمال تقویت عرضه‌ها به خصوص از سوی حقوقی‌ها نگران کرده است. عرضه سنگین سهام در صف خرید نمادهای مطرحی همانند «فولاد»، «خودرو» و … ، یاد عرضه سنگین در نماد «شستا» را بعد از دو روز مثبت بودن بازار، زنده کرد.

بحث فروش سهام عدالت به صورت خرد توسط برخی کارگزاری ها نیز دوباره مطرح شده است. در این راستا اگر امروز تقاضا همانند چند روز اخیر نباشد و عرضه‌ها شدت بگیرد، احتمال دارد روند بازار دوباره منفی شود.

بیشتر بخوانید : پیشنهاد بهبود بازار سرمایه به مجلس و سازمان بورس

اما اقدام دومی که جو روانی بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، عرضه ارز توسط بازارساز است. روز گذشته بانک مرکزی از دو تغییر در بازار ارز خبر داد. نخست آن که سقف خرید بانک‌ ها و صرافی‌ ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می‌ یابد و دوم آنکه بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد. برای اولین بار است که بانک مرکزی به طور مشخص اعلام کرد قصد عرضه ارز در بازار را دارد و هر روز تا چه میزان تزریق خواهد کرد.

سهامدارانی که یک ماه و نیم پیش خبر تزریق روزانه 10 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه را در صداوسیما شنیده و اقدام عملی آن را هرگز در بازار ندیدند، اکنون نیز با دیده تردید به این موضوع نگاه می کنند و منتظر هستند که نشانه های عملی این تزریق را در بازار ارز مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید : ورود سهام شرکت‌های بزرگ دنیا به بورس شدنی است؟

با این حال، انتشار این خبر باعث کاهش قیمت دلار و طلا در بازار عصر روز گذشته شد؛ به نحوی که دلار در آخرین ساعات دیشب به کانال 30 هزار تومان و سکه نیز به کانال 15 میلیون تومان بازگشت. حضور محمدجواد ظریف در چین و بحث برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین نیز از مواردی است که جو روانی بازار را دستخوش تغییر می کند.

احتمال کاهش ادامه دار قیمت دلار می تواند همانند هفته گذشته به افت مقطعی شاخص‌کل منجر شده و جو روانی بازار را تحت تاثیر قرار دهد. بیم و امید سهامداران نسبت به بالا و پایین ارز تا انتخابات آمریکا ادامه خواهد داشت و در نتیجه نباید انتظار روند ثابت (چه صعودی و چه نزولی) را در بورس داشته باشیم.

بیشتر بخوانید : بازار سرمایه چشم انتظار روز‌های سبز | دولت بورس را رها نکرده است

شروع بازارهای جهانی در هفته جاری نیز با نوسان محدود همراه شده است. هر بشکه نفت برنت به کانال 42 دلار بازگشته است و هر اونس طلا نیز در محدوده 1935 دلار در حال دادوستد است. فلزات پایه نیز با نوسان محدوده و اغلب مثبت کار خود را شروع کردند، با این حال انتظار می روند نوسان اصلی با شروع بازار آمریکا آغاز شود.

منبع: دنیای بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی