پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023
شاخص کل از چرخه تکرار خارج می شود؟

پیش بینی بورس تهران از انتخابات آمریکا

1399/07/28
پیش بینی بورس تهران از انتخابات آمریکا

آمارها به زیان صعود شاخص بورس در روز جاری شهادت می دهد اما سهامداران امیدوارند بورس در کف جدید مقاومت کند.

به گزارش فراسرمایه، روز گذشته بازار سهام تهران رنگ و رویی سراسر سرخ داشت. ۸۰ درصد نمادها منفی خوردند و 224 نماد با صف‌های سنگین فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های فروش 4 هزار 875 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته دوم و سوم بسیار بالاتر بود.
در پایان معاملات روز گذشته تنها ۳۶ نماد بورسی صف خرید داشتند ارزش صف‌های خرید هم ۳۳۷ میلیارد تومان بود که از میانگین سه هفته گذشته بسیار پایین‌تر است. خروج سرمایه نیز 940 میلیارد تومان برآورد می‌شود رقمی که از متوسط دو هفته قبل بالاتر است. گزارش‌ها نشان می‌دهد ارزش معاملات خرد نیز در محدوده هفت هزار میلیارد تومان بوده، این میزان معامله کمترین رکورد از هفته سوم فروردین به‌حساب می‌آید.

تا اینجای کار آمارها نشان می‌دهد بورس در یکشنبه ریزشی سنگ تمام گذاشته است و اکثر روندها منفی بوده است. با توجه به اینکه شاخص تا کف حمایتی یک‌میلیون و 500 هزار فاصله ندارد اتفاق امروز می‌تواند به‌منزله خروج بورس از چرخه تکرار قلمداد شود.

پیش‌بینی بورس امروز

شاخص کل بورس تهران در ماه جاری هرگاه وارد کانال یک‌میلیون و 400 هزار شده بلافاصله به کانال بالاتر بازگشته است. این اتفاق موجب شده برخی سهامداران کف یک‌میلیون و 500 هزار واحد را کفی محکمی بدانند و تأکید کنند سهام در این محدوده با اقبال خریداران مواجه می‌شود.

بیشتر بخوانید : سودآوری بالاتر بورس نسبت به سایر بازارها در میان‌مدت

پس نکته امیدوارکننده در بورس مقاومت کف یک‌میلیون و 500 هزار واحد در برابر ریزش است.

بالا ماندن نرخ دلار، گزارش‌های شش‌ماهه و رسیدن قیمت سهم‌ها و شاخص به کف‌های قبلی

این گروه را صعود بورس امیدوار نگه‌داشته است از دیدن آنان اکنون برای بسیاری از بازیگران وقت خرید می‌تواند باشد و بر همین مبنا نیز اعتقاددارند نیمه دوم بازار نیمه صعودی برای شاخص کل خواهد بود.

بیشتر بخوانید : روایتی از تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه

اما دسته دیگر از معامله گران تأکیددارند عرضه‌ها در بورس سنگین است. انگشت اتهام این گروه به‌سوی شرکت‌های حقوقی است. این گروه به‌طعنه می‌گوید: حقوقی‌ها مثل مهمان‌های عروسی بوده‌اند که وقت زیادی را به تماشای دیگران نشسته‌اند و در آخرین لحظات که سفره در حال جمع شدن است به فکر خوردن شام افتاده‌اند.

این رفتار لحظه آخری موجب شده بازار با صف فروش‌های سنگین روبرو شود. اتفاقی که از دید برخی معامله گران در روز گذشته رخ داد محصول چنین نگاهی بود. عرضه‌های روزهای اخیر نفس بازار برای صعود را گرفته است.

برخی دیگر از معامله گران اعتقاددارند بازار با سهامدارانی مواجه است که کل نقدینگی خود را وارد بورس کرده‌اند. این گروه در زمان تنگنا فارغ از روند بازار و صرفاً باهدف تأمین نقدینگی در گردش خود موقعیت فروش می‌گیرند درنتیجه چنین رفتاری بورس دچار نوسان می‌شود نوسان‌هایی که بعضاً کاملاً غافلگیرکننده است.

بیشتر بخوانید : انزوای بزرگان بورس در تالار سهام

اما دسته آخری هم وجود دارند که اعتقاددارند ریزش‌های اخیر در بورس محصول نگاه سهامداران حقیقی و حقوقی به آینده بازار است.

از دید این گروه بورس تهران ظاهراً پس از تردید بسیار وزن بیشتری به پیروزی به بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از فعالان سهام خود را نقد کرده‌اند و ترجیح می‌دهند تا مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا و کاهش ریسک سیستماتیک بازار باوجود جذابیت قیمت‌ها خرید نکنند. درواقع به نظر می‌رسد بورس در حال پیش‌خور کردن پیروزی بایدن است.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی