پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

چالش بورس بعد از برگزاری انتخابات آمریکا

1399/08/07
چالش بورس بعد از برگزاری انتخابات آمریکا

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، اگر موج خوشبینی ها به روابط بین المللی جدی باشد، احتمالا مسیر بازار سرمایه از بازار ارز جدا خواهد شد و در یک دوره کوتاه مدت، بازار سرمایه بر خلاف جهت بازار ارز حرکت کرده و صعودی می شود‌.

به گزارش فراسرمایه، نگرانی هایی در بازار سرمایه ما وجود دارد و برخی تحلیلگران معتقدند با روی کار آمدن بایدن، بورس تهران پتانسیل ریزش بیشتر و از دست دادن کانال ۱ میلیون واحدی را دارد.

سیامک قاسمی کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وضعیت بازار سرمایه بستگی به تحولات سیاسی دارد و ما در جزیره ای مستقل از سایر دنیا زندگی نمی کنیم که اتفاقات سیاسی دنیا، روی بازار سرمایه مان اثرگذار نباشد. ترسی بر بازار سرمایه سایه افکنده و این فضای ترس که اتفاقا کاملا برعکس فضای خوشبینی ابتدای سال است، موجب ریزش غیر منطقی بازار سرمایه شده است.

بیشتر بخوانید : ناهماهنگی‌ها عامل عدم شفاف‌سازی بورسی‌ها

وی در پیش بینی نرخ ارز در صورت روی کار آمدن بایدن گفت: در صورت انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا، نرخ دلار پتانسیل کاهش قیمت تا محدوده ۲۰ الی ۲۵ هزار تومانی را خواهد داشت و در صورت انتخاب مجدد ترامپ، دلار به کانال ۳۰ هزار تومانی باز می گردد. ولی اگر موج خوشبینی ها به روابط بین المللی جدی باشد، احتمالا مسیر بازار سرمایه از بازار ارز جدا خواهد شد و در نتیجه خوشبینی ها به لغو تحریم ها و…، در یک دوره کوتاه مدت، بازار سرمایه بر خلاف جهت بازار ارز حرکت کرده و صعودی می شود‌.

کما اینکه در گذشته هم در دوره هایی شاهد بوده ایم که در نتیجه خوشبینی به آینده، نرخ ارز کاهش داشته ولی بازار سرمایه روند مثبت و صعودی داشته است. البته این روند، بلندمدت نخواهد بود و در نهایت، بازار سرمایه با نرخ ارز هماهنگ خواهد شد‌.

بیشتر بخوانید : هفتمین افت متوالی سهام

قاسمی در خاتمه تصریح کرد: اگرچه معتقدم با دلار ۲۰ هزار تومانی، بازار سرمایه ما در قیمت های فعلی گران است؛ اما در حال حاضر فرمان بازار سرمایه در دستان ترس حاکم شده بر بازار است و بهبود وضعیت این بازار، در گرو جایگزین شدن این فضای ترس با یک موج خوشبینی است و برای ایجاد این خوشبینی، باید یک اتفاق سیاسی مثبت در کشور ما رخ دهد.

احتمال برنده شدن بایدن در انتخابات آمریکا بعنوان یک اتفاق سیاسی مثبت وجود دارد؛ اما نکته اینجاست که واکنش ایران به اتفاقات سیاسی چه خواهد بود و ممکن است عدم واکنش مثبت ایران به توافق پیشنهادی، چالشی برای بازار سرمایه ما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : رونق بورس باز می‌گردد؟

ولی در مجموع معتقدم محدوده ۱ میلیون واحدی به لحاظ روانی مقاومت مهمی برای بازار سرمایه خواهد بود و تا قبلِ از دست دادن این مقاومت، نگران جدی برای بازار سرمایه وجود ندارد. در صورت انتخاب ترامپ یا حمایت جدی از بازار سرمایه، بازار سرمایه پتانسیل رشد دارد؛ ولی معتقدم در هر حال بورس تهران به این زودی ها، به کانال ۲ میلیون واحدی باز نمی گردد و این بازار رشد یکی دو سال آینده را پیشخور کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی