پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

چرا بورس دیروز مثبت شد؟

1399/06/25
چرا بورس دیروز مثبت شد؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند صعودی شاخص بورس در معاملات روز گذشته، عواملی که بر رشد این بازار تاثیرگذار بودند را اعلام کرد.


به گزارش فراسرمایه، «جلال روحی» امروز (سه‌شنبه) با بیان اینکه شاخص بورس در معاملات دیروز به دلیل اخبار تاثیرگذار منتشر شده، عکس‌العمل مثبتی را نشان داد و در مسیر صعودی قرار گرفت، اظهار داشت: نخستین خبر مثبت، برگزاری جلسه غیرعلنی در صحن مجلس با حضور نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی بود که توانست با تاثیرات مثبتی بر روند بازار همراه باشد.

روحی افزود: دومین خبر، برگزاری جلسه سران سه قوه در روز یکشنبه بود که در آنجا اهمیت بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به این بازار مطرح شد و اتفاق نظری را بر رشد بازار داشتند.

بیشتر بخوانید : چرایی حمایت از سهم‌های بزرگ در بازار

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سومین مورد، برگزاری جلسه شرکت‌های معدنی هلدینگی کشور بود که با حضور رییس کمیسیون مجلس و مسوولان سازمان بورس برگزار شد و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک ٣٠ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های معدنی و گروه صنعتی مرتبط را تشکیل دادند که نقش بازارگردانی را در این زمینه ایفا خواهند کرد.

به گفته وی، این سه خبر از جمله اخبار مهمی بودند که به بازار مخابره شد و توانست تاثیر مثبتی را بر روند بازار داشته باشد.

روحی اظهار داشت: بررسی‌های تکنیکالی روند بازار نشان‌دهنده موقعیت خوب شاخص بورس در نقطه حمایتی است که در انتظار یک خبر مثبت بود تا بازار را از شرایط شوک و هیجانی ایجاد شده خارج کند، بنابراین برگزاری جلسات اخیر همزمان با موقعیت خوبی که شاخص بورس در آن قرار داشت باعث شد تا بازار از شرایط فروش هیجانی و صف‌های فروش طولانی خارج شود.

بیشتر بخوانید : شاخص بازار بورس از چه زمانی صعودی خواهد شد؟

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اتفاقی که روز گذشته رخ داد جلسه برگزار شده در مجلس با حضور رییس مجلس، وزیر اقتصاد و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و مدیران  سازمان بورس بود که بازار را رصد و تصمیماتی را برای بهبود روند بازار اتخاذ کردند، این موضوع نشان‌دهنده همگرایی خاص در ارکان نظام بود و باعث تخلیه هیجانات بازار و رشد دوباره شاخص بورس شد.

وی افزود: از طرف دیگر شرکت‌های کوچک و متوسط به دلیل اینکه عملیات بازارگردانی، فروش اوراق تبعی و خرید اسناد خزانه هنوز در آنها اجرا نشده است تا حدودی با فشار فروش همراه بودند.

 روحی افزود: در نهایت از مجموع ۶٠٠ نمادی که در بازار معامله می‌شدند، حدود ٢٠٠ نماد به صورت مثبت و متعادل معامله شدند و ۴۰۰ نماد دیگر شاهد صف فروش بودند و با روند منفی مورد معامله قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی صعود خیره‌کننده‌ی بورس از نیمه‌ی پاییز

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ارزیابی وضعیت شاخص هم‌وزن نسبت به روزهای گذشته نشان‌دهنده کاهش درصد منفی این شاخص است و نوید دهنده آن است که اگر روند بازار به همین شکل ادامه داشته باشد، معاملات بازار از شکل هیجانی خارج می‌شود.

وی گفت: چیزی که در معاملات سهام کوچک و متوسط بازار مشخص است، ارزش صف‌های فروش بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان در پنج نماد بود که پیش‌بینی می‌شود امروز صف فروش این چند سهم کاهش پیدا کند.

 وی به بازگشایی سهام پالایشی‌ها اشاره کرد و گفت: سهام پالایشی‌ها با توجه به گزارش سه ماه خوبی که داشتند و از طرف دیگر به دلیل اعلام افزایش سرمایه از محل سود انباشته به بازار می‌توانند بازگشایی خوبی داشته باشند که خود این موضوع می‌تواند بازار را به آرامش برساند و حرکت معاملات بورس را متعادل‌تر کند تا مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد به خوبی عبور کنیم.

بیشتر بخوانید : سایه روشن‌های لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

روحی افزود: از طرف دیگر تصویب اوراق اختیار فروش و خرید سهام خزانه که در روزهای گذشته از سوی شرکت‌ها اعلام شده است می‌تواند تضمینی را به سهامداران بدهد تا با آرامش خاطر در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: تصویب برخی از تصمیمات در جلسه پنج شنبه هفته گذشته در خصوص سبدگردانی حقوقی‌ها، خرید حقوقی‌ها و اختصاص یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار بر روند بازار موثر است و باعث می‌شود تا نقدینگی دوباره به سمت این بازار ورود کند.

وی با بیان اینکه در بازار روز گذشته برخلاف روزهای گذشته که جریان ورود نقدینگی منفی بود بیش از یک هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار وارد شد، گفت: روز گذشته جریان خروج پول از صندوق‌ها زیاد بود که به طور حتم این پول‌ها به سمت خرید سهام با توجه به ارزندگی و قیمت خوبی که پیدا کردند خواهد رفت.

بیشتر بخوانید : دلار بخریم یا سهام دلاری؟

روحی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا ٢٠ شهریور ماه حدود ١٢٠ هزار میلیارد تومان ورود نقدینگی به بازار داشتیم، در حالی که خروج نفدینگی در آن زمان حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان بود که این موضوع نشان‌دهنده برتری جریان ورود پول نسبت به خروج آن است و اگر بازار به روزهای خوب بازگردد شاهد ورود دوباره نقدینگی به بورس خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت:  به نظر می‌رسد امسال پاییز خوبی را در معاملات بورس داشته باشیم، شاخص بورس بر روی کانال یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحد مقاومتی را خواهد داشت که اگر پالایشی‌ها خوب باز شوند و امروز هم مانند دیروز روند معاملات مثبت باشد شاخص بورس از این عدد عبور خواهد کرد.

وی گفت: به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار بر سهام شرکت‌های پالایشی تاثیرگذار باشد و با قیمت مناسبی بازگشایی شوند که این موضوع باعث می‌شود شاخص بورس از یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحد عبور خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بازار بورس حباب ندارد

روحی با بیان اینکه اگر روند معاملات بورس در دو روز آینده مثبت باشد و شاخص هم‌وزن و شرکت‌های کوچک به کمک رشد شاخص بورس در مسیر صعودی قرار بگیرند، تاکید کرد: شاخص بورس از کانال یک میلیون و ٧٠٠ هزار واحد عبور می کند و بازار بیشتر نسبت به خرید تمایل پیدا خواهد کرد که این موضوع می‌تواند تثبیت کننده شاخص بورس بر روی کانال یک میلیون و ٧٠٠ هزار واحد باشد و به مرور باقی مقاومت‌ها را می‌شکند و به عدد قابل توجهی برای شاخص بورس دست پیدا می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: عدد دو میلیون واحد برای شاخص بورس مقاومت روانی تلقی می‌شود  تا بتواند به سقف بعدی دست یابد که همه این‌ها مستلزم رفتار فعالین بازار سرمایه و شرایطی است که در بازار حاکم می‌شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی