پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

چرا نوسان قیمت 20 یا 50 درصد به نفع شرایط کنونی بازار است؟

1399/06/02
چرا نوسان قیمت 20 یا 50 درصد به نفع شرایط کنونی بازار است؟

بدترین چیز در نزول ها (اصلاح یا ریزش) فرسایشی شدن آن است. البته این سرعت در کاهش قیمت شبیه به یک سیل ویرانگر است که اعصاب و روان و اعتماد را با خود می برد.


به گزارش فراسرمایه، امروز، روز بسیار مهمی بود که از دست رفت. تقریبا اکثر فعالان بازار منتظر یک تعادل نسبی بودند که با صف فروش شدن نمادها، اینبار بسیاری از افراد به صفوف فروش پیوستند. در واقع حجم صف فروش ها، حجمی نیست که بشود آن را جمع کرد و طبعا اینطور نیست که فردا، بدون هیچ رویداد خاصی شاهد صف فروش نباشیم اتفاقا از فردا رقابت برای صف فروش زدن آغاز می شود!

وقتی مدیرعامل یک هلدینگ از دیگران می خواهد که وارد صف فروش نشوند، انتظار می رود از سهام خود حمایت کند! وقتی گفته می شود بانک‌ها اجازه حمایت از سهام خود و زیرمجموعه ها را دارند، انتظار داریم که حداقل نمادهای بانکی با حمایت حقوقی مواجه باشند.

بیشتر بخوانید : دنبال سودهای کوتاه مدت نباشید

در ابتدا عرض کردم که فرسایشی بودن روند، اتفاق بدی است چون موقع تعادل، قیمت ها نمی تواند صعود داشته باشد. اگر واقعا اینقدر تمایل به فروش در این قیمت ها وجود دارد، به نظرم یک راهکار این است که دامنه نوسان به 20درصد یا 50 درصد افزایش یافت.

یا مدل های دیگری نظیر اینکه دامنه نوسان 10 درصد باشد و هر نمادی به صف رسید و برای زمان مشخصی صف خرید یا صف فروش ماند، دامنه نوسان آن به 15درصد برسد.

اگر اینکار صورت گیرد اولا آن هایی که تصمیم قاطع گرفته اند بفروشند، سریعتر خارج می شوند و ثانیا بازار خیلی سریع به تعادل میرسد. در برگشت هم اگر نمادی ارزنده باشد، به سرعت به جایگاه قبلی خواهد رسید ازین زاویه به نظرم باید دامنه نوسان را بالا برد و بدترین اتفاق برای بازار کاهش دامنه نوسان است.

بیشتر بخوانید : چرا نمادهای منفی در بورس متوقف نمی‌شود؟

به نظرم مهمترین کار همکنون این است که به هر طریقی، پدیده صف محوری حذف گردد چون عامل تشدید هیجان است. هم در صعود و هم در نزول! حال اگر افزایش دامنه نوسان به 20درصد نیازمند بازارگردان است، می توان آن را حداقل به 10درصد افزایش داد و تبصره هایی برای آن در نظر گرفت.

نهایتا اینکه وقتی خود دولت ETF را به روند کل بازار پیوند زد! باید امروز هم به وضعیت نمادهایی که قرار است در ETF باشند توجه ویژه کند و به طریقی ازان ها حمایت کند. همان ها که از شستا یک شرکت سودآور بی مانند در جهان در ذهن ها ساختند، امروز چرا برای حمایت ازین شرکت یک برگ سهم خرید نمی کنند؟

تغییر قوانین، نظیر نصاب صندوق ها و اعتبارات، یک عامل کمکی برای عبور از بحران بود که به موقع برای آن تصمیم درستی گرفته شد اما وقتی دولت، مهمان دعوت کرده، این چه وضع میزبانی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی