پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022

چگونه از خزان بی‌بهار بورس بهاری بی‌خزان بسازیم ؟

1399/07/07
چگونه از خزان بی‌بهار بورس بهاری بی‌خزان بسازیم ؟

پس از بررسی و تحلیل کنش ها و واکنش های سهامداران به افت و خیزهای شاخص بر اساس رفتارهای حقوقی ها و مواضع مسئولین در قبال این موضوع بر آن شدیم تا با ارائه راهکارهایی از خزان بی بهار بورس، بهاری بی خزان بسازیم.

وظیفه سهامدار برای بهبود پایدار بازار چیست؟

نخست آنکه ما باید بدانیم، هرگز به بازاری که در آن تجربه و آگاهی لازم را نداریم وارد نشویم و یا از اهل فن در آن حوزه بهره گیریم و به موازات آن به آموزش روی آورده و دانش و آگاهی خود را در زمینه سرمایه گذاری هر روز بیش از پیش افزایش دهیم.

نکته حائز اهمیت این است که سهامداران نباید ملاک خرید و فروشها را شاخص کل و یا شاخص هم وزن  قرار بدهند.

بیشتر بخوانید : غول‌های بازار سرمایه چه زمانی بازگشایی می‌شوند؟

به عنوان مثال با منفی شدن سهام شاخص ساز پالایشگاهی بارها دیده شده که نمادهای نامرتبطی چون کشاورزی هم از صف خرید به صف فروش بدل شده اند! و این اتفاق هیچ توجیه تکنیکال و فاندامنتالی ندارد چرا که ریشه اینگونه رفتارها در آگاهی کم و هیجان زدگی زیاد برخی از سهامداران تازه کار بورس می باشد.

در پایان باید بدانیم اگر سهامی را با مطالعه و علم و آگاهی خریدیم با دیدن صف های فروش که گاهی اوقات به شکل دستوری ایجاد می شوند از رفتارهای هیجانی پرهیز کنیم، زیرا این کار جز نابود کردن سرمایه هایمان هیچ حاصلی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور

مرور تاریخ بورس در ایران نشان می دهد که این بازار در بلند مدت از تمام رقبای خود سود آوری بالاتری داشته و باز هم این روند در سالهای آتی ادامه خواهد داشت.

و اما مسئولان گرامی!

مسئولان باید در نظر داشته باشند فرصت به وجود آمده در بورس (اعتماد آحاد مردم و ورود بسیاری از مردم عادی به بازار سرمایه) برای رشد اقتصادی کشور غنیمت بزرگی است و دیگر آنکه اعتماد مردم یک شبه از دست نرفته که با یک یا چند مصاحبه باز گردد و با این خیل عظیم نقدینگی در بازار می توان رونق تولید را جامه عمل پوشاند و مشکلات اقتصادی مردم عزیز ایران را برطرف نمود.

بیشتر بخوانید : چله‌نشینی بورس در فقر تقاضا

باید دانست آنچه به عملکرد شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه ضربه می‌زند، تصمیم‌های فوری و یک‌شبه و اظهار نظرهای غیر کارشناسانه است لذا مسئولان با تدبیر ما بایستی از این دست تصمیمات و اظهار نظرات پرهیز نمایند.

نکته حائز اهمیت آن است که بازار سرمایه فقط شامل سهام دولتی نیست.

پس تصمیم گیران اقتصاد ایران عزیز اگر به دنبال به تعادل رساندن بازار بورس هستند بایستی با اعمال سیاست های درست تشویقی و حمایتی برای رونق تمام سهام بزرگ و کوچک سودآور بورس و همچنین تشویق شرکت های غیر بورسی برای حضور در بورس تلاش کنند. چرا که حضور شرکت های واجد شرایط در بازار سرمایه اقتصادی شفاف تر و بالنده تر را نوید خواهد داد.

بیشتر بخوانید : دردسرهای تورمی حمایت از بورس

باید متذکر شد مسؤلان، برای پذیرش سهامداران جدید و صدور کد بورسی با سهل گیری های بی مورد زمینه ورود افراد فاقد دانش لازم را به این عرصه تخصصی و پیچیده فراهم نکنند زیرا *فقر دانش* موجب رخدادهایی کم سابقه نظیر اتفاقات هیجانی دو ماه اخیر خواهد بود.

نکته حائز اهمیت این است که  مسؤلان  محترم وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان بورس، بانک مرکزی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با مروری بر خطاهای گذشته و مطالعه تجربیات سایر کشورها و نظرخواهی از صاحبان تجربه درصدد اصلاح مقررات و بخشنامه ها و دستور العمل های بورس (مانند قوانین حمایتی این روزها: ممنوعیت معاملات الگوریتمی، اوراق فروش تبعی، الزام شرکت ها به بهره گیری از بازارگردانان حرفه ای و خوش نام) بر آمده و با آینده پژوهی درست رونق را به اقتصاد کشور عزیزمان باز گردانند.

حرف آخر با مسئولان

در بازار سرمایه مانند هر بازار دیگری اصل توازن عرضه و تقاضا را مد نظر قرار داده و از مداخلات بی مورد در ادامه مسیر بازار بپرهیزید  زیرا ادامه اداره بازار به شکل دستوری جز آسیب زدن به جامعه، آورده ای در پی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی