پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022
گزارش فراسرمایه از بازدهی بازارها در دی ماه؛

یخ‌زدگی بازارهای مالی در نخستین ماه سرد سال

1400/11/01
یخ‌زدگی بازارهای مالی در نخستین ماه سرد سال

نخستین ماه سرد سال در حالی به پایان رسید که ریزش دسته جمعی بازارهای مالی سرمایه‌گذاران این ماه را بیش از گذشته دلسرد کرد.

به گزارش فراسرمایه، رکود معاملات بورس تهران در دی‌‌‌ماه عمیق‌‌‌تر شد و ارزش معاملات خرد سهام در بیشتر روزها در سطوح کمتر از 2هزار‌میلیارد تومان قرار داشت و خروج پول‌‌‌های حقیقی از گردونه معاملات سهام نیز ادامه پیدا کرد. این فرار سرمایه‌‌‌ها و نبود خریدار در حالی ادامه دارد که جدیدترین برآوردها از نسبت قیمت به درآمد پیشروی بازار سهام (بر اساس گزارش اجماع تحلیلگران) نشان از ثبت رقم ۶/ ۵ واحدی دارد که کمترین میزان از دی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه سال ۹۸ به شمار می‌رود. یعنی درست پیش از زمانی که رالی صعودی قیمت‌ها در بورس تهران آغاز شود.

به این ترتیب بعد از ۲ سال، نسبت قیمت به درآمد به اعداد کمتر از ۶ مرتبه رسیده است و در قیاس با روزهای اوج قیمت سهام در مرداد ۹۹، ۷۵‌‌‌درصد تعدیل شده است اما نتوانسته سرمایه‌گذاران را به خرید سهام ارزنده تالار شیشه‌‌‌ای ترغیب کند. عدم‌اقبالی که به نظر می‌رسد از یک سو به ناامیدی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده بورس و عدم‌اعتماد به سیاستگذار و از سوی دیگر ترس از ارزان‌‌‌تر شدن سهام بازمی‌گردد.

در ماهی که گذشت قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران کاهش قابل توجهی داشت. در 10 روز آغازین دی ماه که کارشناسان بازار ارز از آن با عنوان بازه ثبات یاد می‌‌کنند، نرخ دلار از سطح قیمتی 30 هزار و 150 تومان به رقم 29 هزار و 750 تومان رسید که با توجه به مقدار کاهش قیمت در دهه دوم می‌‌توان دهه اول را کم نوسان‌‌تر و در ثبات دانست.

 

اما با شروع روز‌‌های میانی ماه قبل و با انتشار اخبار مثبت در زمینه مذاکرات ایران و گروه 1+‌‌4 و همچنین اخباری مبنی بر تقویت بازار ارز توسط بازار‌‌ساز نمودار قیمتی شاخص ارز شیب تندی به خود گرفت و در این دهه بود که دلار شاهد کاهش قیمت از سطح 29 هزار و 750 تومان تا رقم 27 هزار و 700 تومان بود.

عده‌‌ای از تحلیلگران و کارشناسان بازار ارز تهران روند کاهشی دی ماه را در نتیجه انتظارات مثبت جامعه و بازار از چشم‌‌انداز سیاست خارجی کشور می‌‌دانند. این افراد با اشاره به روند مثبت و رو به جلوی مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای این قرارداد معتقدند در صورت ادامه انتشار اخبار مثبت و نزدیک‌‌تر-شدن به حصول توافق جدید، بازار ارز تهران در ماه‌‌های آتی می‌‌تواند شاهد ریزش-های بیشتری نیز باشد.

بازار سکه و طلا نیز به تبعیت از رفتار دلار در این ماه، روند کاهشی را پشت سر گذاشت. علیرغم اینکه این بازار از ابتدای هفته‌ گذشته تا روز چهارشنبه در آرامش نسبی به سر می‌برد، اما روز پنجشنبه دچار یک شوک قیمتی شده و به یکباره نسبت به آخرین معاملات روز چهارشنبه، در پی افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نوسانات (هر چند جزئی) نرخ ارز شاهد افزایش قیمت سکه و طلا شد.

بیت کوین نیز که از آذرماه روند نزولی به خود گرفته بود این ماه این روند شدت بیشتری گرفت.
اقدامات دولت آمریکا در قبال نرخ تورم در این کشور که شامل افزایش نرخ بهره و افزایش سیاست های انقباضی می شود، یکی از دلایل ریزش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها است.

ترس فعالین بازار و انتظار آنان برای کاهش قیمت ها که افزایش هش ریت و تعداد ماینرها نیز به این ترس دامن می زند و همچنین ممنوعیت ها و قوانین سختگیرانه برخی از دولت ها از جمله روسیه در قبال رمزارزها از دیگر دلایل این ریزش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی