پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

۴ نکته که قبل از پذیره نویسی صندوق پالایش یکم باید بدانید

1399/06/22
۴ نکته که قبل از پذیره نویسی صندوق پالایش یکم باید بدانید

پالایش یکم صندوقی که بسیاری از بورس بازها در انتظار آمدنش بودند زمانی آمد که با توجه به تخفیف درنظر گرفته شده و قیمت سهام پالایشگاه های موجود در پرتفوی سهام این صندوق، با یک ضرب و تقسیم ساده از نظر سودآوری جذاب است اما وضعیت این روزهای بورس موجب شده این صندوق با استقبال مواجه نشود.


به گزارش فراسرمایه، صندوق پالایش یکم برای بورس بدشانسی آورده و سرآغاز سقوط بورس شده یا سقوط بورس به اعتبار این صندوق خسارت زده و ریزش های بورس برای این صندوق بدشانسی آورده است؟ پاسخ هر چه باشد نتیجه ثابت است و آن این که استقبال از دومین صندوق قابل معامله دولتی از حد انتظار بسیار پائین تر است.

بیشتر بخوانید : مهلت خرید صندوق ETF پالایشی تمدید شد

بررسی های نشان می دهد این صندوق از نظر سودآوری جذاب است اما این سودآوری روی کاغذ و در حالت منطقی معنا پیدا می کند و این روزها در بورس بیش از منطق، هیجان، ترس و بدبینی حاکم است. سه نکته مهم درباره پذیره نویسی پالایش یکم وجود دارد که سرمایه گذاران بورس باید به آنها توجه کنند. این سه نکته را در ادامه مرور می کنیم.

نکته اول؛ ۴ سهم موجود در پالایش یکم از سقوط بورس زیان چندانی ندیده اند

در گزارشی درباره وضعیت پذیره نویسی و افق پیش روی این صندوق نوشته است: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۴ سهم موجود در این صندوق، نه تنها متحمل زیان چندانی نشده‌اند، بلکه دو سهم «شبریز» و «شبندر» حتی با صعود قیمت نیز همراه شده‌اند.

به علاوه تعدیل مثبت سود هر سهم پالایشی‌ها برای دوره سه ماهه و همچنین فرصت بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان می‌تواند تخفیف در نظر گرفته شده را دو‌چندان کند.

نکته دوم: فقط ۵ درصد از پالایش یکم فروش رفته است!

طبق آخرین اطلاعات، رقم پذیره نویسی این صندوق تاکنون از مرز ۳۵۰۰ میلیارد تومان گذشته است. البته مبلغ کل پذیره‌نویسی «پالایش یکم» با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی، ۶۴ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان است و به عبارتی تاکنون حدود ۵ درصد از سهام دولتی پالایشگاه‌ها به فروش رفته است. اگر برآورد دنیای اقتصاد درست باشد باید گفت جو بورس حداقل تا امروز با این صندوق همراه نبوده و سرمایه گذاران بورسی به سودآوری این صندوق خوش بین نیستند و این نکته مهمی است که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند.

نکته سوم: سودآوری پالایش یکم بر مبنای قیمت گذاری ۴سهم این صندوق

طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی قیمت مبنای سهام پالایشی یکم، قیمت روز قبل از پذیره‌نویسی یعنی ۴ شهریورماه در نظر گرفته شد. این قیمت برای شپنا ۳۵۰۴ تومان، شبندر ۴۰۲۸ تومان، شتران ۳۴۷۵ تومان و شبریز ۴۳۱۶ تومان بود. یعنی با احتساب ۲۰ درصد تخفیف که برای سبد این صندوق در نظر گرفته می‌شود، در واقع هر سهم شپنا ۲۸۰۳، شبندر ۳۲۲۲، شتران ۲۷۸۰ و شبریز ۳۴۵۲ خریداری می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر بر مبنای آخرین روز معاملاتی سهام مذکور یعنی ۱۲ شهریورماه، هر سهم شپنا ۳۴۶۱، شبندر ۴۱۸۶، شتران ۳۴۰۲ و شبریز ۴۳۳۰ تومان است.

بیشتر بخوانید :پالایشی یکم دارای تخفیف ۴۰ درصدی می‌شود

به عبارتی سهام مذکور از آغاز پذیره‌نویسی تاکنون با تغییر قیمت به ترتیب منفی ۲/ ۱ درصد، مثبت ۹/ ۳ درصد، منفی ۱/ ۲ درصد و مثبت ۳/ ۰ درصد همراه شده‌اند که تا تخفیف اعلام‌شده همچنان فاصله زیادی دارد و با توجه به پتانسیل‌های این شرکت‌ها از جذابیت قابل توجهی برخوردار است.

نکته چهارم: تعدیل های مثبت سود ۴ پالایشگاه

نکته دیگری که به دست می آید و باید به آن توجه کرد این که داوود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم گفته است: پیش‌بینی می‌شود نماد شرکت‌های پالایشی پس از تعدیل با افزایش قیمت قابل توجهی باز شود که دراین صورت تاثیر زیادی در خرید واحدهای پالایشی یکم خواهد داشت. اما این ادعا تا چه میزان درست است. ۱۵ شهریورماه سامانه کدال میزبان اطلاعاتی مهم و بااهمیت از شرکت‌های پالایشی بود.

در این اطلاعیه‌ها خبر از تغییر نحوه قیمت‌گذاری نفت خام و پنج فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی در سال ۹۹ و اصلاح قیمت خرید نفت خام مرتبط با سه ماه اول سال جاری داده شده بود، تغییراتی که سبب تعدیل مثبت سود سه ماه نخست پالایشگاه‌ها شد. به این ترتیب سود هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد ۹۹ با تعدیل مثبت ۵/ ۵۷درصدی از ۳۱۵ ریال به ۴۹۶ ریال افزایش یافت.

بیشتر بخوانید : عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

در شرکت پالایش نفت تهران درصد تعدیل ۶/ ۵۶ درصد بود و نرخ سود سه ماهه از ۱۸۳ ریال به ۳۰۳ ریال رسید.

پالایش نفت بندرعباس نیز اصلاحیه‌ای مبنی بر تعدیل سود ۷۲ درصدی داد و سود هر سهم خود در سه ماه ابتدای سال را از ۳۱۱ ریال به ۵۳۶ ریال رساند. پالایش نفت تبریز بیشترین درصد تعدیل را به نمایش گذاشت و سود هر سهم خود را از ۳۲۳ ریال به ۵۶۱ ریال (معادل ۷/ ۷۳ درصد) رساند. این گزارش‌های مثبت در حالی منتشر شده که توقف نمادهای مذکور به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف بوده و در نتیجه در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان معامله خواهند شد. موضوعی مهم که بسته به زمان بازگشایی می‌تواند رشد قابل توجه قیمت سهام مذکور را به دنبال داشته باشد.

حالا سوال اینجاست که افزایش سود این پالایشگاه ها به داد پالایش یکم می رسد یا خیر؟

منبع: اقتصادبرتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی