پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۷ تیر ۱۴۰۱ - Jun 28 ,2022
آیا نشانه‌های تغییر روند در بیت کوین دیده می‌شود؟

۵ عاملی که بر قیمت بیت کوین در این هفته تاثیر گذارند

1401/02/27
۵ عاملی که بر قیمت بیت کوین در این هفته تاثیر گذارند

بیت کوین در پایان هفته‌ای طولانی که سقوط باورنکردنی پروژه ترا را به همراه داشت، هفتمین کندل قرمز متوالی را ثبت کرد و یک رکورد تاریخی به جا گذاشت. پس از بسته شدن کندل هفتگی، قیمت بیت کوین از ۳۱۳۰۰ دلار کاهش یافت و به پایین‌تر از ۳۰٬۰۰۰ دلار برگشت.

به گزارش فراسرمایه، قیمت بیت کوین پس از ریزشی که تا حدود ۲۶ هزار دلار تجربه کرد، همچنان نتوانسته است سطح ۳۰٬۰۰۰ دلار را به تبدیل به حمایت کند و در بالای آن تثبیت شود.

در روزهای آینده محرک‌های اصلی بازار کدامند؟ امکان تحولات بزرگ از سوی بازیگران کلان، به ویژه فدرال رزرو ایالات متحده، در آستانه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد وجود دارد. در عین حال، فشار داخلی بازار رمزارزها همچنان ادامه دارد چراکه پیامدهای سقوط LUNA هنوز از خاطره فعالان بازار محو نشده است.

قیمت بیت کوین هفتمین کندل هفتگی قرمز را ثبت کرد

بیت کوین این هفته را با ۷هفتمین کندل قرمز متوالی آغاز کرد. اتفاقی که در تاریخ کریپتوکارنسی رخ نداده بود.

نمودار قیمتی بیت کوین
نمودار قیمتی بیت کوین

 

بیت کوین پس از نزول به نزدیکی ۲۶ هزار دلار، بازیابی قیمت سریعی داشت و چند روز بعد از ۳۱٬۰۰۰ دلار عبور کرد. اما قدرت تقاضا در حدی نبود که بتواند قیمت‌های بالاتر را سبب شود و توتنست تنها از ریزش بیشتر جلوگیری کند.

بعضی کارشناسان معتقدند سطوح قیمت فعلی بخشی از یک «رالی تسکینی» هستند و قیمت BTC برای حمله به سطوح پایین‌تر از هفته گذشته آماده می‌شود.

برخی تحلیلگران معتقدند که روند نزولی هفته‌های اخیر می‌تواند بسیار طولانی‌تر شود و حتی تا آخر سال ۲۰۲۲ و پس از آن ادامه یابد، حتی ممکن است قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ بسیار پایین‌تر از ATH قبلی باشد.

بنابر این حتی بعید نیست که روند فعلی تا زمان هاوینگ بعدی در (حدودا) مارچ ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) ادامه داشته باشد.

شاخص دلار (DXY) همچنان صعودی است

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس به عنوان یکی از مهم‌ترین اتفاقات اقتصادی سال ۲۰۲۲ در تاریخ ۲۲ می (ا خرداد) آغاز می‌شود. در این اجلاس امکان شنیدن نظرات مختلف مثبت و منفی در مورد بیت کوین از سوی شرکت‌کنندگان، بسیار زیاد است. همچنین گردهمایی متفاوت دیگری امروز در السالوادور آدر روز گذشته انجام شد که در آن نمایندگان ۴۴ کشور در حال توسعه، درباره بیت کوین بحث کردند.

شاخص دلار آمریکا (DXY)، علی‌رغم برخی تثبیت‎‎‌های محلی، همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و فعالان بازار بیت کوین را که منتظر نزول آن هستند، ناکام می‌گذارد. DXY در ۹ می (۱۹ اردیبهشت) به حدود ۱۰۵ رسید که بالاترین سطح آن از سال ۲۰۰۳ تا امروز است.

نمودار شاخص دلار آمریکا
نمودار شاخص دلار آمریکا

در عین حال، یورو در در برابر دلار آمریکا در پایین‌ترین سطح ۵ ساله خود است.

افزایش شاخص DXY به طور سنتی بر بازار سهام و اکنون بر بازار ارزهای دیجیتال فشار آورده‌است، اما نحوه اصلاح بازار رمزارزها با الگوهای بازار خرسی و نزولی مشابهت دارد و شدت اصلاح فراتر از اثر منفی افزایش DXY است.

تتر ۵ درصد افت هفته گذشته را جبران کرد

صرف نظر از افق منفی اقتصاد کلان، بازار رمزارزها همچنان اسیر رویدادهای هفته گذشته است. تبعات فروپاشی پروژه ترا هنوز به طور کامل برطرف نشده است و تا حدی برقرار است.

با این حال، تنها UST نیست که خبرساز شده است. تتر نیز به عنوان بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار، در هفته گذشته برابری خود با دلار را از دست داد و حدود ۵ درصد افت را رقم زد. علی‌رغم اینکه افت قیمت این رمزارز به هیچ وجه شباهتی به شدت افت قیمت UST نداشت و توانست به سرعت به قیمت تعادل خود نزدیک شود، اما تا تاریخ ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) به طور کامل با یک دلار برابر نشد.

سازندگان تتر به دلیل تفاوت ذاتی ساختار آن با UST و به طور کلی استیبل کوین‌های الگوریتمی، به طور صریح از توانایی USDT برای ایستادن در برابر طوفان دفاع کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران نهادی در حال خرید هستند

بر اساس آمارها به نظر می‌رسد در محدوده قیمتی ۲۵ الی ۳۰ هزار دلار سفارش خرید زیادی توسط سرمایه‌گذاران نهادی انجام شده است.

در این راستا اگر نقشه حرارتی سفارشات بیت کوین را در صرافی کوین‌بیس مورد بررسی قرار دهیم، دیوار پیشنهاد خرید نسبت به آخرین بازار نزولی در می ۲۰۲۱ (اردیبشهت ۱۴۰۰) ضخیم‌تر است.

دفتر سفارشات صرافی کوین بیس
دفتر سفارشات صرافی کوین بیس

 

رشد تعداد آدرس‌های بیت کوین

در حال حاضر ترس در بازار به شدت حس می‌شود به طوری که در روز جاری این شاخص تا عدد ۸ که نشان دهنده ترس شدید در بازار است کاهش داشته است.

همچنین داده‌های شرکت تحلیل داده سنتیمنت نشان می‌دهد که در میان نوسانات شدید هفته گذشته تعداد آدرس‌های منحصر به فرد بیت کوین همچنان به رشد خود ادامه داده است و به بالاترین سطح رشد از دی ۱۳۹۹ رسیده است.

رشد تعداد آدرس‌های جدید در شبکه بیت کوین؛
رشد تعداد آدرس‌های جدید در شبکه بیت کوین؛

 

تحلیل کارشناسان از روند کوتاه مدت و میان مدت قیمت بیت کوین چیست؟

عموم کارشناسان روند کلی تغییر قیمت بیت کوین در کوتاه مدت و میان مدت را نزولی می‌دانند. نمودار هفتگی قیمت بیت کوین، علی‌رغم بهبود اندک، در شب یکشنبه ۱۵ می (۲۵ اردیبهشت) هفتمین شمع قرمز متوالی را ثبت کرد که در تاریخ بیت کوین بی‌سابقه بود. بیت کوین همچنان در تلاش برای تبدیل ۳۰٬۰۰۰ دلار به سطح حمایت کوتاه مدت است. یکی از کارشناسان با مقایسه قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ با ATH قبلی نتیجه گرفته است که امکان دارد تا زمان هاوینگ بعدی در مارچ ۲۰۲۴، روند کلی قیمت بیت کوین نزولی باشد.

منبع: بورسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی