پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

تحقیق و تفحص مجلس از خودروسازان درباره وعده‌های افزایش تولید

1400/04/27
تحقیق و تفحص مجلس از خودروسازان درباره وعده‌های افزایش تولید

تحقیق و تفحص از خودروسازان در حالی توسط نمایندگان مجلس کلید خورده که بررسی میزان تحقق وعده افزایش تولید خودروسازان یکی از محورهای مهم آن است..

به گزارش فراسرمایه،  این روزها ناهمخوانی عرضه و تقاضا مهم‌ترین دلیل نابسامانی بازار خودرو و حباب قیمتی در این بازار است. برای حل این مشکل که چند سالی‌گریبانگیر بازار خودرو شده است، مسئولان و خودروسازان بارها وعده افزایش تیراژ تولید را داده‌اند که کمتر عملی شده است.

حتی در سال‌های اخیر، وعده افزایش تیراژ تولید خودرو یکی از دلایل موافقت شورای رقابت با صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی بود اما بعد از بالارفتن قیمت کارخانه‌ای خودروها، این موضوع به فراموشی سپرده شده و پیگیری خاصی در مورد دلیل تحقق نیافتن آن صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید : ترفندهای جدید دلالان خودرو در بازار آزاد! | گرانفروشی‌های میلیونی

این بار نمایندگان مجلس قرار است در طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو، موضوع تیراژ تولید را مورد ارزیابی قرار دهند. حجت‌اله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این مورد با بیان اینکه کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ها موضوع تیراژ تولید این شرکت‌ها را بررسی می‌کند، گفت: خودروسازان در جلسات متعددی که در کمیسیون صنایع مجلس تشکیل شد، وعده افزایش تیراژ تولید را دادند، بنابراین در صورتی که تولید آنها در ابتدای سال کاهش یافته باشد، باید علت را توضیح دهند. وی درباره افزایش قیمت خودرو در بازار نیز عنوان کرد: با توجه به اینکه بازار خودرو، محل امنی برای سرمایه‌گذاری نیست، توصیه می‌کنیم مردم وارد این بازار نشوند، زیرا آینده آن مشخص نیست و احتمال ضرر وجود دارد.

بیشتر بخوانید : فروش ۲۰۷ با اقساط ۵.۵ میلیونی! | شرایط خرید برای چه کسانی فراهم است؟

این نماینده مجلس یادآور شد: از آنجا که سیاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس و دولت سیزدهم تنظیم‌گری بازار از طریق رفع انحصار و واردات است، ممکن است افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار هستند با آسیب و ضرر اقتصادی روبه‌رو شوند.

نقش تیراژ تولید در نوسانات بازار

فیروزی همچنین درباره انتشار خبرهایی مبنی بر کاهش تولید یکی از خودروسازان در دو ماه ابتدایی سال، تصریح کرد: عدول خودروسازان از برنامه‌های ارائه شده مبنی بر افزایش تیراژ تولید باید دلایل مشخص و قابل دفاعی داشته باشد. به این معنا که به طور مثال ممکن است، ماشین‌آلات آنان خراب شده باشد یا با کمبود قطعه روبه‌رو شده باشند، در غیر این صورت هر توجیه دیگری پذیرفتنی نیست و نشان‌دهنده وجود مشکلات مدیریتی است.

بیشتر بخوانید : کاهش ۶۵ درصدی اسباب‌کشی در پایتخت با تمدید اجباری اجاره‌نامه‌ها

وی ادامه داد: کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازان این موضوع را بررسی می‌کند و در صورت تائید کاهش عمدی تیراژ تولید توسط خودروسازان در ماه‌های ابتدایی سال جاری به منظور ایجاد نوسان در بازار خودرو، این موضوع را در گزارش نهایی لحاظ خواهد کرد و به مراجع قضایی ارجاع می‌شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: خودروسازان در جلسات متعددی که در کمیسیون صنایع و معادن تشکیل شد، وعده افزایش تیراژ تولید را دادند، بنابراین در صورتی که تولید آنها کاهش یافته باشد باید علت کاهش را توضیح دهند.

محورهای تحقیق و تفحص

نمایندگان مجلس دوم دی ماه سال گذشته در جلسه علنی مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت‌های خودروسازی درخصوص کیفیت و قیمت خودرو موافقت کردند. این تحقیق و تفحص در ۹ محور زیر مطرح شد:
۱- بررسی وضعیت توزیع خودرو درخصوص کسانی که چندین سال است با واریز پول در نوبت هستند و هنوز به حقوق قانونی خود نرسیده‌اند.

بیشتر بخوانید : چرا در قیمت‌گذاری خودرو شکست می‌خوریم؟

۲- تصمیم‌گیری چند گانه در نرخ گذاری
۳- بررسی بهم ریختگی ثبت‌نام اخیر با توجه به کمبود تولید و ایجاد صف‌های طولانی و استفاده نادرست از ابزارهای اجرائی
۴- بررسی وضعیت مالی و تخلفات انجام شده
۵- بی‌عدالتی در ثبت‌نام و توزیع خودرو
۶- وجود رانت و زدوبند و رعایت نشدن عدالت در ثبت‌نام‌ها

بیشتر بخوانید : صفرکیلومترها در راه بازار

۷- همخوان نبودن تولید و توزیع و مصرف و ایجاد مشکل برای مجموعه نظام
۸- کیفیت پائین محصولات تولیدی
۹- کم‌توجهی به مدیران متخصص و نخبه در انجام امور

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *