پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - Oct 5 ,2022

2 شرط ریزش قیمت دلار | پیش‌بینی آینده دلار پس از انتخابات آمریکا

1399/07/24
2 شرط ریزش قیمت دلار | پیش‌بینی آینده دلار پس از انتخابات آمریکا

یک کارشناس بازار ارز معتقد است بازار ارز مدت‌ها است که به اخبار مثبت از سوی مسئولان واکنشی نشان نمی‌دهد و در حال حاضر بازار ارز بیشتر تحت تاثیر اخبار انتخابات آمریکا بر اساس نظر سنجی‌ها است.

به گزارش فراسرمایه، صبح دیروز حسن روحانی، رییس جمهور، اعلام کرد که یکشنبه هفته آینده تحریم تسلیحاتی ۱۰ ساله ایران، لغو خواهد شد.

علاوه بر این رئیس کل بانک‌مرکزی نیز تاکید کرد که سرمایه گذاری در بازار ارز خیلی پر ریسک است و هر لحظه ممکن است هر اتفاقی در این بازار بیفتد. او همچنین خبر داد که تجار ایرانی به تدریج متوجه خواهند شد که کدام منابع ارزی ایران آزاد شده است.

بیشتر بخوانید : افتتاح بازار متشکل ارزی دلار را ارزان می‌کند؟

در پی همین جلسه هیئت دولت نیز به نظر می‌رسد نوسانات ارز اندکی  کاهشی ‌شد، آیا واقعا در پی این اخبار روندی کاهشی در بازار آغاز شده است؟

سهراب اشرفی، کارشناس بازار ارز معتقد است بازار ارز مدت‌ها است که به اخبار مثبت واکنشی نشان نمی‌دهد اما اگر بر عکس این خبر بود می‌توانست تاثیری منفی بگذارد.

او می‌گوید: در حال حاضر بازار ارز بیشتر تحت تاثیر اخبار انتخابات آمریکا بر اساس نظر سنجی‌ها است. جلو افتادن بایدن در این نظرسنجی‌ها التهاب بازار را کاهشی کرده است.

چرا این هفته دلار ارزان نشد؟

بانک مرکزی ابتدای هفته با افزایش قیمت ارز، سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد و همچنین اعلام کرده که روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : دو سیگنال متناقض به بازار دلار + جدول و نمودار

از آنجایی که این معامله‌گران معتقد بودند این مقدار عرضه بازار را تکان دهد اما این اتفاق نیفتاد پس بین آن‌ها این شائبه ایجاد شد که در عمل خبری از بازار ارز نیست و بانک ‌مرکزی صرفا به دنبال ایجاد تاثیر روانی در بازار است تا تعداد فروشندگان در بازار بیشتر شود.

حالا اشرفی در این باره می‌گوید: حرفی که بانک مرکزی درباره تزریق ارز زده صحیح بوده و تزریق صورت گرفته اما بر اساس قواعد خود بانک ‌مرکزی. این عرضه در بازار متشکل ارزی که همه چیز شفاف و روشن است صورت گرفته در صورتی که بازار آزاد متفاوت است و در آنجا هیچ تزریقی صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید : قیمت‌ها در بازار ارز به دلیل افزایش عرضه دلار به‌زودی کاهش می‌یابد

به گفته این کارشناس فعالان بازار آزاد انتظار داشتند تزریق ارز مثل زمان سیف، رئیس کل سابق بانک مرکزی که آزادانه و بدون حساب تزریق می‌شد، انجام شود اما بانک‌مرکزی ارز خود را به بازار متشکل برد دست آخر هم خریداری نداشت و عرضه 78 میلیون دلاری فقط با یک و نیم میلیون دلار تقاضا مواجه شد.

دو اتفاق قیمت را کاهش می‌دهد

اشرفی اعتقاد دارد دو اتفاق می‌تواند قیمت دلار را بسیار کاهش دهد؛ یکی رای آوردن بایدن در انتخابات آمریکا و دوم این که ایران به fatf بازگردد.

بیشتر بخوانید : چرا معامله‌گران انتظار کاهش قیمت دلار را دارند؟

او توضیح می‌دهد: بایدن اعلام کرده که به برجام باز می‌گردد. بازگشت او به معنی کمرنگ شدن تحریم‌ها و 120 روز تعلیق دوباره تحریم‌ است البته این اتفاق به تنهایی هم آن‌چنان دلار را ارزان نمی‌کند.چون در لیست سیاه نقل و اتقالات پول ممکن نیست.

به اعتقاد این کارشناس اگر هم زمان با رای آوردن بایدن ایران نیز به fatf باز گردد همه چیز به شرایط سال 96 باز می‌گردد. فقط این دو اتفاق می‌تواند قیمت ارز را نصف کند چرا که ارزهای ایران آزاد می‌شود و نقل و انتقالات پول روان می‌شود.

منبع:  تجارت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی