پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022

9 راهکار برای‏ ایجاد “رونق پایدار” در بازار سرمایه

1399/06/17
9 راهکار برای‏ ایجاد “رونق پایدار” در بازار سرمایه

به گزارش فراسرمایه، دکتر میثم هاشم خانی کارشناس بازار سرمایه ‏پیشنهادهایی به ‎دولت و شورای عالی بورس برای ایجاد “رونق پایدار” در بازار سرمایه را بیان کرد.

پیشنهاداتی برای ایجاد “رونق پایدار” در بازار سرمایه:

  1. کاهش سخت‌گیری‌ها در عرضه اولیه شرکت‌های نوظهور با شهرت ملی، مثل اسنپ و تپسی و دیوار و دیجی کالا و فیلیمو، یا باشگاه‌های فوتبال، یا رسانه‌های مشهور
  2. آسان‌سازی عرضه اوراق مشارکت شرکتی (Corporate Bond)
  3. آزادسازی قیمت محصولات فلزی و پتروشیمی، که از یک طرف شریان رانت دلالان را قطع می‌کند و از طرف دیگر سود برخی شرکت‌های بورسی بزرگ را بالا می‌برد.
  4. اجازه به همه شرکت‌های بورسی، برای فروش دلارهای صادراتی به قیمت آزاد
  5. حذف هر گونه ممنوعیت صادراتی برای شرکت‌های بورسی
  6. تعطیلی ‎قرعه کشی خودرویی، آزادسازی قیمت خودرو و به‌طور هم‌زمان کاهش تعرفه واردات خودرو (این اقدام، از یک طرف انبوهی از فساد و درآمد بادآورده ناشی از “لاتاری خودرویی” را از بین می‌برد و از طرف دیگر، سود شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز را بهتر می‌کند)

بیشتر بخوانید : شاخص کل بورس زیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نمی‌رود

7. حذف ‎حجم مبنا و افزایش دامنه نوسان برای شرکت‌های بزرگ بورسی (این اقدام، نقدشوندگی بازار را بهتر می‌کند و با کاهش حجم صف‌های خرید و فروش، از انبوه رانت‌ها و سوءاستفاده‌های رایج در “صف”های بورسی جلوگیری می‌کند)

8. توسعه قراردادهای ‎آپشن (اختیار خرید و اختیار فروش) برای سهام ۱۰۰ شرکت بزرگ‌تر بورس، بهبود نقدشوندگی این قراردادها و آموزش عمومی درباره این قراردادها (این اقدام باعث می‌شود که سهامداران بتوانند از کاهش بازار هم سود ببرند (به شرط تحلیل و پیش‌بینی درست))

9. آزادسازی و رقابتی‌سازی کارمزدهای کارگزاران بورس(لازم به ذکر است این راهکارها، از یک سو باعث رونق “پایدار و بلندمدت” بازار سهام می‌شوند و از سوی دیگر رانتی را ایجاد نمی کند).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی