پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

ETFها شوکی بزرگ به “بورس”

1399/07/08
ETFها شوکی بزرگ به “بورس”

یک اقتصاددان معتقد است، عرضه صندوق‌های دولتی نه تنها کمکی به بورس نکرد؛ بلکه به این بازار ضربه هم زد.

به گزارش فراسرمایه، رونق بازار سرمایه و استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس، فرصتی طلایی برای اقتصاد کشور بود که از دست رفت. بعد از آنکه تقاضای این بازار به درستی پاسخ داده نشد و برخی سهم‌ها دچار حباب قیمتی شدند، عده‌ای با سواستفاده از وضعیت موجود، کلیت این بازار را حبابی توصیف کردند و در نتیجه خروج پول از بازار سرمایه، پول وارد بازار ارز و طلا و بازارهای کالایی و… شد و آرامش از بازارهای دیگر هم رخت بر بست.

حالا توصیه بعضی اقتصادیون، افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی است تا نقدینگی سرگردان راهی بانک‌ها شود.

بیشتر بخوانید : بازگشت بازار در گرو رشد سهم‌های کوچک

مرتضی عزتی اقتصاددان در این خصوص بیان کرد: اساسا در شرایطی که تلاطم در بازارها زیاد باشد، به علت سرایت‌پذیری بسیار فوری و شدید در بازارهای مالی، هر تغییری در یک بازار مالی می‌تواند منجر به افزایش تلاطم ها و بی‌ثباتی در سایر بازارها گردد.

وی افزود: بانک‌ها در حال حاضر وضعیت نسبتا با ثباتی دارند و سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان نظام بانکی، خود را با وضعیت فعلی بانک‌ها تطبیق داده‌اند و با وجود تلاطم بازارهای دیگر، بانک‌ها به سبب کنترل‌های دستوری، اوضاع مساعدتری دارند اما؛ سایر بازارها تحت تاثیر هر شوک بیرونی، واکنش نشان می‌دهند و در شرایط کنونی، افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی همان شوک بیرونی است که می تواند بازارهای دیگر را تحت تاثیر قرار داده و متلاطم‌تر کند. بنابراین باید تلاش کنیم از هرگونه شوک به بازارها جلوگیری کنیم تا اوضاع از آنچه هست، بدتر نشود.

بیشتر بخوانید : سهامداران هیجان‌زده نشوند، بورس به روند صعودی باز می‌گردد

عزتی اضافه کرد: بهتر است به جای آنکه با تصمیمات غیر کارشناسی، آرامش بازارها را بر هم بزنیم، چاره‌ای اساسی بیاندیشیم. دولت باید از مداخله در بازارها است بردارد و فقط به نظارت بپردازد. تبعات مداخله دولت در بازار خودرو را مشاهده کرده‌ایم و انتظار نمی‌رود حضور دولت در بازارهای مختلف سبب ثبات بازارها شود. در مورد بازار سرمایه هم دولت می‌توانست با عرضه سهام خود و خصوصی‌سازی واقعی، از بسیاری مشکلات بازار جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید : بررسی رابطه دلار و بورس | پس از افزایش نرخ دلار، نوبت رشد بورس است؟

اما برای عرضه سهام هم روش مناسبی انتخاب نشد و ETF های دولتی مورد استقبال قرار نگرفت. مهم‌ترین چالش این ETFها این است که فقط مالکیت سهم منتقل شده مدیریت دولت در شرکت‌ها همچنان ادامه دارد. عرضه صندوق‌های دولتی نه فقط کمکی به بورس ما نکرد؛ بلکه به این بازار ضربه هم زد و امیدواریم دولت علاوه بر به حداقل رساندن مداخله های خود در این بازار، مدیریت این شرکت ها را هم واگذار کند تا صندوق های دولتی، همچون سهام عدالت، سهام پست تلقی نگردد.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی