پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022

رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل “بورس” با افزایش قیمت‌ها

1399/05/16
رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل “بورس” با افزایش قیمت‌ها

در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورد استفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود را از دست داده و لازم است مسائل واضح‌تر مورد تحلیل قرار گیرند.


به گزارش فراسرمایه به نقل از احسان بدیعی، کارشناس بازار سرمایه که در گفتگو با بورس نیوز گفت: شاخص کل و شاخص هم وزن همواره با هم مورد بررسی قرار می‌گیرند چرا که تحلیل هر کدام به تنهایی نمی‌تواند نتیجه درستی داشته باشد.

وی ادامه داد: در جریان جابه جایی پول از سهم‌های بزرگ به کوچک، شاخص هم وزن با توجه به اینکه وزن و تعداد سهم در آن لحاظ نیم شود، کلیت بازار را به لحاظ مثبت یا منفی بودن نشان داده، اما شاخص کل رفتار شرکت‌های با وزن بالاتر و اینکه وزن عمده بازار تمایل به مثبت یا منفی بودن دارد را نمایش می‌دهد.

مدیر معاملات کارگزاری نهایت نگر خاطر نشان کرد: بررسی هر کدام (شاخص کل و هم وزن) به تنهایی صحیح نبوده و برای فهمیدن جریان پول روی سهام بزرگ یا کوچک هر دو باید کنار هم قرار گیرند. به دلیل اینکه گاه یکروز بازار درگیر صف‌های فروش شده  وبعد از جمع آوری این صف، قیمت پایانی به کف قیمتی میل کرده و باعث منفی شدن شاخص می‌شود اما؛ اساسا این حرکت حمایت از بازار محسوب می‌شود.

وی افزود: برای بررسی و داشتن یک دید کلی باید تمامی مسائل تکنیکال تحلیل شده و رفتار شاخص کل، هم وزن و جریان ورود و خروج نقدینگی در بازار رصد شود.

بدیعی تصریح کرد: در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورداستفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود را از دست داده و لازم است مسائل واضح‌تر مورد تحلیل قرار گیرند.

منبع: بورس ‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی