پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

تنها چالش افزایش سرمایه از محل صرف سهام

1399/05/17
تنها چالش افزایش سرمایه از محل صرف سهام

آثار افزایش سرمایه شرکت ها از محل صرف سهام در بلندمدت هم برای بازار سرمایه و هم شرکت ها، مثبت خواهد بود. البته مشروط بر آنکه شرکت ها از منابع حاصل از این افزایش سرمایه ها، استفاده صحیح داشته باشند‌.


به گزارش فراسرمایه به نقل از بورس نیوز، دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه در مجلس تصویب شد.

محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: قطعا آثار افزایش سرمایه شرکت ها از محل صرف سهام در بلندمدت هم برای بازار سرمایه و هم شرکت ها، مثبت خواهد بود. البته مشروط بر آنکه شرکت ها از منابع حاصل از این افزایش سرمایه ها، استفاده صحیح داشته باشند‌. مثلا اجرای یک طرح توسعه ای یا بازپرداخت تسهیلات بانکی و کاهش هزینه های مالی و.‌..

وی افزود: یکی از انتقاداتی که برخی افراد به بازار سرمایه وارد می کنند، این است که رشد بازار سرمایه منفعتی برای شرکت های فعال در این بازار ندارد. در حالی که با فراهم شدن سازوکار افزایش سرمایه از محل صرف سهام، بخش زیادی از شرکت ها امکان تامین مالی از این طریق را خواهند یافت. اگرچه در چند ماه گذشته و در پی افزایش قیمت سهم های مختلف، بعضی هلدینگ های بزرگ، از محل واگذاری بخشی از سهام شرکت های زیرمجموعه از بازار تامین مالی کرده اند؛ اما نسبت به رشد بازار سرمایه، نقدینگی زیادی وارد شرکت ها نشده است. حالا با این روش افزایش سرمایه، هم منابع مالی مناسبی جذب شرکت ها خواهدشد و این منابع، برای سهم های بازار که اکثرا قیمت چند هزار تومانی دارند؛ نسبت به زمانی که شرکت ها از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می دهند و به قیمت اسمی سهم، منابع پولی وارد شرکت می شود، رقم با اهمیتی خواهد بود. ضمن اینکه معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده در این لایحه هم برای ترغیب شرکت ها به افزایش سرمایه، محرک خوبی خواهد بود‌.

بیشتر بخوانید : شناسه تازه برای سبدها

وی در رابطه با تاثیر افزایش سرمایه از محل صرف سهام بر قیمت سهم ها و روند بازار اظهار کرد: باید دید افزایش سرمایه از این محل در چه شرایطی انجام خواهد شد و بازار چه وضعیتی دارد. به هر حال در گذشته تجربیات ناموفقی هم در این زمینه داشته ایم و شاید دلیل عدم موفقیت این طرح در گذشته، این بوده که هر زمان از برنامه ای در این زمینه صحبت شد، تا به مرحله اجرا برسد، شرایط مثبت بازار سرمایه و دوران رونق بورس، سپری شده بود. اما در حال حاضر و همین الان، شرایط بازار برای اجرای این طرح مساعد است.

قاسمی اضافه کرد: بعید است که افزایش سرمایه از محل صرف سهام، ضرر و زیانی به سهامداران قدیمی تحمیل کند. اما نکته اینجاست که با انجام افزایش سرمایه از محل صرف سهام، نقدینگی از بازار سرمایه خارج خواهد شد و باید دید این طرح با چه حجمی اجرایی خواهد شد. اگر تعداد قابل توجهی از شرکت های بزرگ بازار در یک دوره زمانی چند ماهه و به صورت همزمان اقدام به اجرای این افزایش سرمایه کنند، به هر حال بخشی از نقدینگی از بازار سرمایه خارج خواهد شد و پول اشخاصی که سهم را در قیمتی نزدیک به قیمت تابلوی معاملات خریداری می کنند، به سمت شرکت ها هدایت خواهد شد. به عبارتی همانقدر که این خبر برای شرکت ها، اتفاق مثبتی است؛ باعث خردج نقدینگی از بازار سرمایه هم خواهد شد و باید دید چه مقدار نقدینگی از بازار سرمایه خارج خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که “آیا در استانداردهای حسابداری بین المللی، محلی برای افزایش سرمایه از محل صرف سهام تعیین شده” گفت: در استانداردهای بین المللی حسابداری، محدودیتی برای اینکه منابع حاصل از این افزایش سرمایه در چه محلی صرف گردد، در نظر گرفته نشده است. ولی قاعدتا برای تهیه گزارش توجیهی که بازرسان هم روی آنها نظر می‌دهند؛ باید دلیلی برای افزایش سرمایه مطرح شود و بازرس هم بر اساس مفروضات ارائه شده، توجیه پذیری افزایش سرمایه از این محل را بررسی می‌کند. بنابراین منابع حاصل از این افزایش سرمایه باید در همان محلی مصرف شود که در گزارش توجیهی افزایش سرمایه ذکر شده است.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی