پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

اثر دوگانه افزایش سرمایه از محل صرف سهام

1399/05/19
اثر دوگانه افزایش سرمایه از محل صرف سهام

لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس از طریق صرف سهام یا سلب حق تقدم تصویب شد. این اتفاق اثردوگانه خوب و مثبتی را به جریان انداخته و شرکت و هم سهامداران از این موضوع منتفع خواهند شد.


به گزارش فراسرمایه، شاهین احمدی، کارشناس بازار سرمایه در این رابطه به بورس نیوز گفت: افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم به این شکل صورت می‌گیرد که شرکت‌ها حق تقدم استفاده نشده را با قیمت تابلو بازار (کمی پایین‌تر از قیمت روز سهم) به فروش رسانده و از محل آورده نقدی افزایش سرمایه شکل می‌گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص مزیت این لایحه نسبت به سایر روش‌های افزایش سرمایه خاطر نشان کرد:در زمان استفاده سهامدار از حق تقدم، تنها ارزش اسمی سهم پرداخت شده و این امر آورده نقدی بسیار کمی برای شرکت به همراه دارد. البته در گذشته افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم امری رایج بود، اما با تصویب لایحه مذکور، معافیت مالیاتی برای این امر در نظر گرفته شده است.

 احمدی تصریح کرد: این طرحی تشویقی برای استفاده شرکت‌ها از این قانون و با شرط” ثبت افزایش سرمایه “در شرکت و در صورت اظهار به” اندازه ۲۰ درصد، با نرخ مالیاتی صفر” درنظر گرفته شده است.

اثر دوگانه افزایش سرمایه از محل صرف سهام

وی ادامه داد:در پروسه افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم کل مالیات مربوطه باید پرداخت می‌شد بنابراین این اتفاق کمکی برای بالابردن ظرفیت نقدی و ورود پول به شرکت خواهد بود.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: از سویی دیگر صرفه جویی مالیاتی نیز عاملی در کاهش خروج وجه نقد بابت مالیات از شرکت هاست.

احمدی در پایان اضافه کرد: این اتفاق اثردوگانه خوب و مثبتی را به جریان انداخته و شرکت و هم سهامداران از این موضوع منتفع خواهند شد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی