پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

تأثیر فروش اوراق سلف نفتی بر روند معاملات بورس

1399/05/25
تأثیر فروش اوراق سلف نفتی بر روند معاملات بورس

کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: اوراق سلف نفتی با توجه به اختیار خرید و سود نسبتا مشخصی که برای آن متصور است دو کمیت را به بازار یادآوری کرد که برای رشد بورس بسیار مهم است و اگر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران دقت بیشتری را در این اعداد داشته باشند به یک سری از پارامترها دست پیدا می‌کنند که نگرانی‌ها را برای ادامه رشد بازار مرتفع خواهد کرد.


به گزارش فراسرمایه، امیرعلی امیرباقری درخصوص واکنش منفی بورس به شوک‌های خبری اظهار کرد: طبق صحبت‌های انجام شده، در بازار هفته‌ گذشته شدت عرضه‌ها افزایش یافت که این موضوع از دو جهت قابل پیش‌بینی بود.

وی ادامه داد: در ابتدا چنین واکنشی در بازار به دلیل اینکه قیمت‌های موجود در برخی از نمادهای مختلف بازار با سطوح مقاومتی روبه‌رو شده بودند طبیعی به نظر می‌رسد.

امیرباقری اظهار کرد: موضوع دیگر که منجر به افزایش عرضه در بازار شد، شوک‌های خبری بود که به بازار مخابره شد و معاملات این بازار واکنش منفی را نسبت به این خبر از خود نشان دادند.

وی اظهار کرد: یکی از بحث‌های مدنظر که بازار نسبت به آن حساسیت نشان داد، بحث فروش سهام عدالت بود که بعدا مشخص شد ۶٠٠ میلیارد تومان معادل پنج درصد از ارزش معاملات بازار فروش سهام عدالت صورت گرفت.

به گفته امیرباقری، هفته گذشته بازار با یک سری حساسیت‌ها روبه‌رو بود که اکنون در حال برطرف شدن است.

جذابیت های اوراق سلف نفتی برای بازار

امیرباقری با بیان اینکه اوراق سلف نفتی معرفی شده به بازار توسط وزارت نفت از دو بعد برای بازار دارای جذابیت است، افزود: این اوراق با توجه به اختیار خرید و سود نسبتا مشخصی که برای آن متصور است دو کمیت را به بازار یادآوری کرد که برای رشد بورس بسیار مهم است و اگر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران دقت بیشتری را در این اعداد داشته باشند به یک سری از پارامترها دست پیدا می‌کنند که نگرانی‌ها را برای ادامه رشد بازار مرتفع خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه یکی از مسائل موجود، نرخ بازدهی این اوراق است که نشان‌دهنده نرخ حدود ۱۹ درصد است، اظهارکرد: این اوراق همراه با ریسک است و نشان می‌دهد که قسمتی از این ۱۹ درصد صرف ریسک می‌شود و قسمتی دیگر نرخ بازده بدون ریسک است که در کل عدد پایینی به نظر می‌رسد.

وی اظهارکرد: نکته دیگر این است که از قیمت پیش‌فروش هر بشکه نفت می‌توان نرخ تقریبی دلار را استخراج کرد، این نشان می‌دهد نرخ دلاری که این اوراق با آن قیمت‌گذاری شده در محدود ۲۳ هزار تومان است که این امر همسو با رشد و در جهت روند صعودی میان مدت و بلندمدت بازار سرمایه قرار دارد.

امیرباقری با با تاکید بر اینکه این موضوع می‌تواند تا حدودی از التهابات بازار را کاهش دهد، گفت: جو فروش هیجانی از سمت حقیقی و حقوقی‌ها فروکش می‌کند و انتظار داریم بازار به مدار رشد خود بازگردد.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی