پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

پیشنهاداتی برای مدیریت بهتر فروش سهام عدالت

1399/05/22
پیشنهاداتی برای مدیریت بهتر فروش سهام عدالت

رِنج کشی در سهام عدالت و رقابت کارگزاران برای فروش، هم بازاری که مثبت شروع کرد را منفی کرده است و هم سیستم‌های معاملاتی را قطع کرده است.

به گفته محسن عباسی کارشناس بازار سرمایه دو راهکار ساده برای مدیریت بهتر فروش سهام عدالت وجود دارد:

۱. معاملات سهام عدالت را نوبت بندی کنید و سهمیه ای برای فروش سهام عدالت بگذارید. مثلا کل سهام عدالت برای فروش در هر روز مقدار مشخصی باشد و الباقی برای روز بعد بماند و هر روز بر اساس حجم مبنا و یا میانگین حجم معاملات روزهای گذشته سهمیه‌ی مشخصی برای فروش در نظر گرفته شود. در این صورت حقوق همه حفظ خواهد شد هم به بازار فشار نمی آید و هم با مدیریت عرضه، سهامداران عدالت می‌توانند در قیمتهای عادلانه‌تری سهام خود را بفروشند. با این وضعِ فروش آبشاری، علاوه بر کور کردن تقاضای بازار ، حقوق خودِ سهامداران عدالت هم ضایع می‌شود و سهامشان را ارزانتر خواهند فروخت.

۲. روش دوم هم معاملات سهام عدالت در تایمی مشخص و به قیمت پایانی همان روز است. از انجا که سهامداران عدالت اطلاعات کمی از روند بازار دارند و ممکن است بر اثر فروش آبشاری در نهایت سهامشان را با مبلغ کمتری بفروشند، بهتر است فروش سهامداران عدالت را به تایم مشخصی موکول کرد به طوری که فقط امکان سفارش گذاری بر اساس قیمت پایانی همان روز ممکن باشد در این صورت، نه به سیستم معاملات فشاری وارد می‌شود، نه در سهام موجود در سبد عدالت رِنج منفی کشیده می‌شود و در نهایت هم سهامداران عدالت سهام خود را در قیمنی منصفانه فروخته اند.

این دو مورد صرفا پیشنهادات بنده است و امیدوارم با بررسی‌های کارشناسی و امکان‌سنجی درست، شاهد مدیریت صحیح عرضه سهام عدالت در بازار باشیم.

منبع: کانال شخصی محسن عباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی