پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

آشنایی با نهادهای مالی

آشنایی با نهادهای مالی

نهادهای مالی بنگاه هایی هستند که در آن ها خدمات مربوط به دارایی های مالی انجام میشود. اگر بخواهیم چند نمونه از نهاد های مالی فعال در بازار را معرفی کنیم، میتوانیم به  کارگزاران، معامله‌گران، مشاوران سرمایه‌گذاری، مؤسسات رتبه‌بندی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری،شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، شرکت های سبدگردان، شرکت‌های تأمین سرمایه و صندوق‌های بازنشستگی اشاره کنیم.

نهاد های مالی چه وظایفی دارند؟

نهادهای مالی، سازمان یا موسساتی هستند که نقش واسطه‌های مالی را اجرا می‌کنند و باعث می‌شوند که سرمایه‌ها با سرعت بیشتر و با هزینه کمتری در گردش باشند. به بیان دیگر، این نهادها عمدتا امور مالی و سرمایه‌گذاری‌ را انجام میدهند.

نهاد های مالی یک رکن بسیار مهم در بازار های مالی محسوب میشوند. نهاد ها معمولا بین افرادی که منابع مازاد دارند، ارتباط برقرار میکنند. در واقع نهاد های مالی بعنوان یک واسط عمل میکنند که باعث انتقال راحت تر و سریع تر منابع مالی میشوند.

انواع نهادهای مالی

بطور کلی نهاد های مالی به دو دسته نهاد های سپرده پذیر و غیر سپرده پذیر تقسیم میشوند. نهادهای سپرده پذیر واسط هایی هستند که در ازای خدمات مالی که ارائه میکنند، کارمزد دریافت میکنند. از جمله نهاد های مالی معروف می توان بانک ها و موسسات مالی را نام برد.

راه درآمد نهاد های مالی غیرسپرده پذیر از طریق ارائه خدمات تخصصی است. بیشتر نهاد های مالی که در عرصه اقتصاد وجود دارند، جزو این دسته از نهاد های مالی محسوب میشوند. شرکت های بیمه، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و شرکت های تامین سرمایه نمونه هایی از نهادهای مالی غیر سپرده پذیر به حساب می‌آیند.

انواع نهادهای مالی | https://farasarmayeh.ir/

بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار از جمله مهمترین نهادهای خود تنظیم گر فعال در بازار اوراق بهادار به شمار می رود. وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضای آن است.

بورس کالا

بورس کالا یک نهاد مالی بسیار مهم به شمار میرود که برای داد و ستد کالا تشکیل شده است. خرید و فروش کالا در بازار بورس کالا به دو روش انجام میشود. در روش اول متقاضیان می توانند در قالب بازار نقدی یا بازار آتی به خرید و فروش کالاها بپردازند. در بازار نقدی، کالا به طور واقعی و فیزیکی در قیمت هایی که خریداران و فروشندگان روی آنها توافق کرده اند، دادوستد می شوند. روش دیگر آن بازار آتی است. در بازار آتی، قراردادهای آتی توسط واسطه های بازار و از طریق حراج حضوری داد و ستد میشوند.

مشاوران سرمایه گذاری

مشاوران سرمایه گذاری نهاد هایی هستند که به اشخاص یا نهاد های دیگر در زمینه ارزش گذاری اوراق بهادار، سرمایه گذاری در اوراق بهادار و تهیه سبد سرمایه گذاری مشاوره می دهند.

بانک‌های تجاری

یک نهاد مالی بسیار مهم در اقتصاد بانک ها هستند. این نهاد مالی وظایف زیادی برعهده دارد. از جمله اینکه به عنوان یک واسط مالی معتبر مورد استفاده قرار میگیرد. این نهاد مالی وظایفی مثل انتشار اسکناس، افتتاح حساب جاری و صدور دسته چک، ارائه خدمات مالی مشاوره‌ای، واسطه‌گری اعتباری و … را انجام میدهد.

کارگزاران

اگر شخصی بخواهد در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کند، اما اطلاعات کافی و مورد نیاز برای انجام آن را نداشته باشد، در این شرایط اشخاصی به‌عنوان واسط های مالی عمل میکنند و به دادو ستد اواق بهادار در این بازار میپردازند.

شرکت های سرمایه گذاری

شرکت هایی وجود دارند که وظیفه اصلی آن‌ها مدیریت تخصصی سرمایه گذاری است. این شرکت ها از افراد متخصص و با تجربه ای در زمینه بورس تشکیل شده اند که با هدف مدیریت پرتفوی گرد هم آمدند. به این کار سبدگردانی گفته میشود. اگر شما هم دوست دارید سرمایه گذاری در بازار بورس را شروع کنید، اما اطلاعات کافی در این زمینه را ندارید این روش برای شما بسیار مناسب است.

سخن آخر

در این مقاله شما را با انواع نهاد های مالی و نحوه کار هرکدام به طور مختصر آشنا کردیم.

اگر شما هم قصد دارید از یکی از این نهاد های مالی برای انجام کارها و یا خرید و فروش سهام خود در بازار بورس استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم ابتدا از جزئیات و شرایط آن بطور دقیق اطلاع پیدا کنید و سپس اقدام به انجام آن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *