چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

پایگاه اطلاع رسانی فراسرمایه

ارز دیجیتال چیست؟

۰۲ مرداد ۱۳۹۹
ارز دیجیتال چیست؟

این روزها حتی اگر تخصصی در تجارت‌های دیجیتالی نداشته باشید، ممکن است کم‌وبیش واژه ارزهای دیجیتالی را شنیده باشید. هرچند هنوز هم افرادی هستند که نمی‌دانند ارزهای دیجیتالی چیست؟ چگونه کار می‌کنند؟ و چه کاربردی دارند؟ و اصلاً چرا ارزهای دیجیتال به وجود آمدند؟ اما عده‌ قابل توجهی از افراد هم با ساز‎‌وکار این ارزها آشنایی کامل دارند و کسب‌وکار دیجیتال خود را آغاز کرده‌اند. اگر شما هم کنجکاو شدید و دوست دارید در این مورد دانش خود را افزایش داده و با این مدل تجارت الکترونیکی آشنا شوید، در این دوره آموزشی ارز دیجیتال از فراسرمایه با ما همراه باشید.

مقدمه‌ای بر ارز دیجیتال:

ارز دیجیتال یا همان رمز ارز (Cryptocurrency) نوعی پول الکترونیکی‌ست (شکل فیزیکی ندارد) که بر پایه علم رمزنگاری و با استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری برای انتقال ارز در اینترنت ایجاد شده است. ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند از این رو به واسطه این خاصیت و ناشناس بودن، دارای امنیت بالایی در جا‌به‌جایی می‌باشند. این ارزها فقط به صورت دیجیتال وجود داشته و به صورت دیجیتال نیز نگهداری و منتقل می‌شوند.

به عبارت ساده‌تر ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی‌ست که توسط کدهای برنامه‌نویسی خلق شده است. نقل و انتقال این ارزها از طریق کیف پول‌های نرم‌افزاری که روی موبایل و کامپیوتر نصب می‌شوند انجام می‌شود. البته ناگفته نماند به تازگی کیف پول‌های سخت‌افزاری که برخی از آن‌ها شکلی مشابه فلش مموری دارند نیز برای این ارزها ساخته شده است.

در واقع ارزهای دیجیتال مجموعه گسترده‌ای از ارزها هستند و ارزهای رمزنگاری شده (یا اصطلاحاً کریپتوکارنسی‌ها) به عنوان زیرمجموعه این ارزها محسوب می‌شوند.

جالب است بدانید ارزهای دیجیتال در سایت‌های فارسی زبان بسیاری با نام‌هایی چون ارز رمزی، ارز رمزپایه، کریپتوکارنسی‌، ارز مجازی و رمز ارز نیز به کار برده می‌شوند.

ممانعت از جعل و کلاهبرداری‌، کاهش تقلب، تغییر ناپذیر بودن و  ایجاد شفافیت در معاملات از جمله اهداف ارزهای دیجیتال در معاملات ارزی به شمار می‌روند.

ماهیت غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنی‌ست که توسط گروه، نهاد و یا سازمانی کنترل نمی‌شوند. لذا این ویژگی باعث شده دولت‌ها در مدیریت و پیشبرد پروژه‌های موجودی که با استفاده از ارز دیجیتال در شبکه بلاک‌چین صورت می‌گیرد، هیچ نظارت و دخالتی نداشته باشند.

حال که شما با مقدماتی از ارزهای دیجیتال آشنا شدید و دانستید که مدیریت ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین صورت می‌گیرد؛ بهتر است با مطالعه توضیحاتی در مورد بلاکچین اطلاعات خود را افزایش داده و شیوه کار ارزهای دیجیتال را بهتر درک کنید.

تعریف ارزهای دیجیتال | farasarmayeh.ir

شبکه بلاکچین چیست؟

شبکه بلاک‌چین، شبکه‌ای وسیع و گسترده از ارزهای دیجیتالی‌ست که در حال تبادل هستند. در این شبکه انواع ارزهای دیجیتالی برای تراکنش‌های مالی متفاوت از نقاط مختلف دنیا تبادل می‌یابند. در این بستر برای انجام هرگونه تراکنش با ارز دیجیتال نیاز به کلید‌های عمومی و خصوصی وجود دارد. این کلیدها، امنیت فعالیت با رمز ارزهای دیجیتالی را بالا می‌برند. در واقع، عملیات تراکنش با ارزهای دیجیتال به کمک فرآیندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می‌شود.

شبکه بلاکچین چیست؟| farasarmayeh.ir

تاریخچه شکل‌گیری ارز دیجیتال:

اگر بخواهیم از نحوه پیدایش ارز دیجیتال صحبت کنیم؛ باید عنوان کنیم که تعداد افراد اندکی در جریان چگونگی ظهور این ارزها هستند. در واقع عده‌ای عنوان کردن پیدایش این ارزها اختراعی بود که توأمان با یک اختراع دیگر پا به دنیای ارزها گذاشت.

از دید بسیاری، بیت‌کوین اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتالی‌ست که در سال ۲۰۰۸ توسط وایت‌پیپر منتشر و در سال ۲۰۰۹ اولین سکه‌های آن استخراج شد.

اگر بخواهیم کمی در مورد بیت‌کوین توضیح دهیم باید بگوییم که؛ در دنیای ارزهای دیجیتال معروف‌ترین ارز، بیت‌کوین است. چراکه قیمت این ارز تعیین کننده نرخ دیگر ارزهاست و بر روی مسیری که سایر ارزها طی می‌کنند بسیار تأثیرگذار است.

ارز دیجیتال بیت‌کوین در بستری غیرمتمرکز، امکان معامله میان دو فرد را بدون نیاز به بانک‌ها و مؤسسات فراهم می‌کند. به گونه‌ای که برای انجام هرگونه معامله و تراکنش‌های مختلف با آن، هیچ واسطه‌ای میان گیرنده و دریافت‌کننده وجود نداشته است.

جالب است بدانید ارز دیجیتال بیت‌کوین و شیوه انجام تراکنش با آن، قبل از اینکه ایده پول دیجیتالی ظهور کند، در دنیا مطرح شد.

چرا ارزهای دیجیتال ایجاد شدند؟

شاید مهمترین دلیل ایجاد ارزهای دیجیتال این باشد که نیاز به وجود سیستمی بهتر و کارآمدتر برای پرداخت‌ها، مدیریت پول و بطور کلی سیستم مالی احساس می‌شد.

وقتی همه‌چیز در حال دیجیتالی شدن است، چرا یک پول و ارز، به شکل دیجیتال درنیاید؟

در واقع می‌توان دیجیتال شدن پول را سیر تکامل طبیعی پول دانست.

قرن‌ها پیش پول به شکل کنونی وجود نداشت و انسان رفته‌رفته از مبادله کالا در ازای کالا، به سکه، اسکناس، کارت بانکی و سپس به ارز دیجیتال رسیده است. پس می‌توان گفت بسیاری از چیزها این سیر تکامل را طی می‌کنند.

مهم این است که ما آماده تغییر و پذیرش باشیم تا از سایرین جا نمانیم.

ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟| farasarmayeh.ir

اکنون که با ارزهای دیجیتال، تاریخچه شکل‌گیری و دلیل به پیدایش آن آشنا شدید، وقت آن رسیده که بدانید این ارزها چگونه تولید شده و کار می‌کنند.

ارزهای دیجیتال چگونه تولید می‌شوند؟

انواع ارزهای دیجیتال از طریق استخراج کردن از سوی کارشناسانی تولید می‌شوند که آنها را با روش‌هایی پیچیده و رایانه‌هایی مجهز، تولید یا به عبارت بهتر استخراج می‌کنند. در مسیر استخراج ارز دیجیتال، چیزی به نام هَش وجود دارد. هَش، در واقع نوعی مکانیزم است که هر بلوک اطلاعاتی در شبکه بلاک‌چین را به بلوک قبلی خود مرتبط می‌کند. استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی با تولید هر بلوک و اضافه کردن آن به بلاک‌چین، کار خود را پیش می‌برند. برای اینکه بتوان، ارزهای دیجیتال را استخراج کرد نیاز به رایانه‌های پیشرفته وجود دارد. ضمن اینکه این فرایند، برق بسیار زیادی هم مصرف می‌کند. مصرف برق زیادی که در حین استخراج ارزهای دیجیتال به کار گرفته می‌شود، باعث شده تا نگرانی بزرگی برای ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان پول دیجیتال به وجود آید. به علاوه این حجم از مصرف الکتریسیته برای هر کشوری، هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهند. بیشتر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام بلاک‌چین اجرا می‌شوند. و همچنین تمام تراکنش‌هایی که از سوی کاربران صورت می‌گیرد، در این شبکه نیز ثبت می‌شود. بیشتر واحدهای اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن‌ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می‌شوند.

بیشتر بخوانید : تفاوت پول معمولی و ارز دیجیتال در چه چیزهایی‌ست؟

نظرات

بدون دیدگاه