پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

اصول سرمایه‌گذاری

اصول سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری به معنای صرف‌نظر کردن از خوشی‌های کنونی و اختصاص دادن سرمایه با هدف بدست آوردن پول و سرمایه بیشتر در آینده است. بسیاری از افرادی که با تصورات غلط یا اطلاعات کم پا در عرصه سرمایه‌گذاری میگذارند، بعد از مدتی درحالی که سرمایه خود را از دست دادند آن را برای همیشه ترک میکنند. یک سرمایه‌گذار موفق و حرفه ای از اصول و قواعد خاصی پیروی میکند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با اصول اولیه سرمایه‌گذاری آشنا کنیم. با مطالعه‌ی این بخش قدم اول در راه یادگیری اصول سرمایه‌گذاری را برمی‌دارید.

8 قدم برای دستیابی به اصول سرمایه‌گذاری:

1. هماهنگی اهداف و روش سرمایه‌گذاری

برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق ابتدا باید هدفتان از سرمایه‌گذاری را مشخص کنید و با توجه به هدفتان بازه زمانی ای برای رسیدن به آن هدف در نظر بگیرید. مثلا اگر روشی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفتید، بلند مدت اهدافتان را نباید متناسب با سرمایه‌گذاری‌های کوتاه تنظیم کنید.

2. آمادگی ذهنی و روانی برای پذیرش میزان ریسک‌ و ضرر

در گذشته افراد بدون در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری خود، شروع به سرمایه‌گذاری میکردند. اما شما از قدرت ذهن غافل نشوید.  آمادگی ذهنی و روانی سرمایه گذاران در جهت مدیریت بحران و خطرات احتمالی در مسیر سرمایه‌گذاری بسیار نقش پررنگی دارد. دقت کنید پیش از انجام سرمایه‌گذاری باید حتما میزان ریسک پذیری تان را بسنجید. تا چه اندازه اهل ریسک هستید؟ تا چه اندازه میتوانید ضرر را تحمل کنید؟

3. دانش و مدت زمان کافی برای انجام سرمایه‌گذاری

برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق و پرسود به شما توصیه میکنیم قبل از انجام آن از دانش و اطلاعات کافی برخوردار باشید و تمام جوانب آن را در نظر بگیرید. با چالش های پیش روی آن آشنا باشید تا احتمال بروز ضرر را کاهش دهید. اما اگر زمان کافی برای فراگیری این اطلاعات را ندارید، میتوانید سرمایه‌گذاری خود را به موسساتی که در زمینه مشاوره برنامه ریزی مالی فعال هستند، بسپارید.

4. نقش احساسات در سرمایه‌گذاری

در هنگام سرمایه‌گذاری به هیچ عنوان نباید احساسی رفتار کنید. تصمیمات ناگهانی و تحت تاثیر احساسات درونی می‌تواند هرآنچه را که تا به حال به دست آورده‌اید را به طور کامل از بین ببرد و شما را دچار ضرر های زیادی کند.

5. سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری

افرادی که در زمینه سرمایه‌گذاری موفق بودند مانند رابرت کیوساکی معتقدند شما باید ابتدا از پولی که بدست می‌آورید مبلغی را پس انداز کنید و سپس با مقدار باقیمانده آن، مخارج زندگی را پرداخت کنید. اما بسیاری از افراد خرج و مخارج زندگی شان را به پس انداز ترجیح میدهند. ابتدا خرج می‌کنند و سپس هرچقدر باقیمانده را پس‌انداز می‌کنند.

6. استفاده از فرصت های مختلف برای سرمایه‌گذاری

بعضی از افراد فقط سرمایه‌گذاری در بانک را میشناسند. درصورتی که برای سرمایه‌گذاری فرصت های زیادی در دسترس است. برای آشنایی بیشتر با این فرصت ها مطالعه مقاله انواع فرصت های سرمایه‌گذاری را به شما پیشنهاد میکنیم.

7. هرچه زودتر سرمایه گذاری خود را شروع کنید

گذر زمان ممکن است بر سرمایه شما تاثیرات زیادی داشته باشد. به همین دلیل، کسانی که زودتر و در سنین پایین‌تر شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنند در بلندمدت، به کمک سود مرکب می‌توانند ثروت عظیمی بدست آورند.

8. سرمایه گذاری در بهترین فرصت ممکن

برای شروع سرمایه‌گذاری همیشه این سوال پیش می آید که کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ همیشه بهترین راه برای سرمایه‌گذاری خرید دارایی هایی است که در گذر زمان و در اثر انجام یکسری فعالیت های خاص، تولید دارایی جدیدکند. به این نوع از دارایی ها، دارایی مولد میگویند. برای نمونه خرید سهام و اوراق بهادار جزو دارایی های مولد محسوب میشوند.

8 قدم برای دستیابی به اصول سرمایه‌گذاری | https://farasarmayeh.ir/

سرمایه گذاری از نگاه بزرگان

وارن بافت مالک شرکت برکشایر هاتاوی وششمین فرد ثروتمند جهان است. او ثروت خود را از راه سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای سودآور و در مدت طولانی کسب کرده است. او در کار سرمایه گذاری از قواعد و اصولی پیروی میکرد. سه توصیه مهم از بافت به سرمایه گذاران:

  1. مراقب شرکت‌هایی باشید که اصول حسابداری را رعایت نمی‌کنند. باید مراقب شرکت‌هایی باشید که حساب هزینه‌هایش مشخص نیست و به عنوان مثال درک درستی از هزینه‌های بازنشستگی کارمندانش ندارد.
  2. قراردادهای نامفهوم معمولاً نشان از مدیریت ناکارامد یا حقه‌باز دارد. اگر پاورقی یا توضیحات قراردادی را متوجه نمی‌شوید، معمولاً به این دلیل است که مدیرعامل نمی‌خواهد شما به اصل قضیه پی ببرید.
  3. به شرکت‌هایی که در مورد درآمد بالا و رشد شرکت‌شان در آینده غلو می‌کنند، اعتماد نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله با اصلی ترین اصول سرمایه‌گذاری آشنا شدیم. برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق و پرسود علاوه بر آشنایی با این اصول، باید با مباحث دیگری مثل سواد مالی و افزایش هوش اقتصادی آشنا باشید. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *