پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023

حداقل سن برای دریافت کد بورسی چند سال است؟

حداقل سن برای دریافت کد بورسی چند سال است؟

در این روزها سرمایه گذاری و معامله در بورس برای بسیاری از افراد جذاب به نظر میرسد، جالب است بدانید وارد شدن به بورس شرایط سختی ندارد و همه افراد میتوانند کد بورسی مخصوص به خود را تهیه و با آن معامله کنند. سرمایه گذاری بلند مدت کودکان در بورس یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری برای کودکان است. دریافت کد بورسی برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال نیز مانند ثبت نام بزرگسالان است، با این تفاوت که باید تحت نظارت ولی یا قیم وی صورت گیرد.

در واقع برای افراد زیر ۱۸ سال و کسانی که مدرک تحصیلی پایین تر از دیپلم دارند، علاوه بر شناسنامه کودک، مدارک شناسایی پدر نیز خواسته میشود. در ثبت نام سجام یک نسخه کپی از تمام صفحات شناسنامه پدر و کارت ملی ایشان به همراه کپی مدارک شناسایی فرزند نیز دریافت می شود و ابتدا در سامانه سجام و کارگزاری مورد نظر ثبت نام می شوند و پدر یا ولی قانونی جهت احراز هویت با مدارک شناسنامه و کارت ملی به همراه مدارک فرزند به دفاتر پیشخوان یا محل کارگزاری مراجعه میکند.

افراد زیر 18 سال برای دریافت کد بورسی باید چه مراحلی را طی کنند؟

برای دریافت کد بورسی هیچ محدودیتی وجود ندارد. افراد زیر 18 سال باید به همراه ولی و یا قیم خود اقدام به دریافت کد بورسی کنند. تا کنون برای افراد زیر ۱۸ سال کد بورسی صادر می شد اما برای دریافت کد معاملاتی آنلاین می بایست مدرک تحصیلی حداقل دیپلم می‌داشتند. بنابراین این افراد تنها امکان معامله از طریق سامانه های معاملاتی “آفلاین” را داشتند. اما در حال حاضر افراد زیر 18 سال نیز میتوانند به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی داشته باشند. افراد زیر 18 سال برای دریافت کد بورسی شرایط مخصوص به خود را دارند که در ادامه به شرح آن ها میپردازیم:

فرد متقاضی و ولی باید هر دو فرایند ثبت‌نام را در سامانه سجام انجام دهند. اما کودکان و افراد زیر ۱۸ سال، نیازی به احراز هویت و بارگذاری عکس در سامانه ندارند.

شماره حساب ثبت‌شده در سامانه باید مربوط به فرزند بوده و شماره حساب دیگری وارد نشود. در واقع تمامی این اطلاعات باید اطلاعات شناسنامه ای و بانکی خود کودک بوده و تنها اطلاعات ارتباطی، می تواند مربوط به والدین باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی

۱- اطلاعات شناسنامه ای شامل نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، نام پدر ، شماره شناسنامه ، کد ملی ، سری و سریال شناسنامه

۲- اطلاعات ارتباطی شامل آدرس محل سکونت ، محل کار ، کد پستی ، تلفن ثابت و تلفن همراه

۳- اطلاعات بانکی شامل شماره حساب ، نام بانک ، نام شعبه ، کد شعبه و شماره شبا

مرحله‌ای در ثبت‌نام در سامانه سجام وجود دارد که از کودک درخصوص وکیل، اصیل یا قیم بودن او سوال می‌شود. در این مرحله افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند، باید گزینه داشتن وکیل یا قیم را انتخاب کند. با انجام چنین کاری، شخص انتخاب‌شده، قیم او محسوب می‌شود و احراز هویت را برای دریافت کد بورسی انجام می‌دهد.

قیم فرد پس از انتخاب، باید عکس مدرک هویتی خود را بارگذاری نماید تا مراحل بعدی طی شود. بنابراین، نیازی به بارگذاری عکس کودک در سامانه سجام نیست. اما مشخصات وی باید در سامانه مورد نظر ثبت شود. پس از طی مراحل اشاره‌شده، کد بورسی در اختیار قیم یا وکیل کودک قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی | https://farasarmayeh.ir/

در زمان احراز هویت سجام، حضور کودک الزامی است؟

برای بسیاری از افراد این سوال ممکن است پیش بیاید که آیا در زمان احراز هویت سجام حضور کودک الزامی است؟ دقت کنید که برای دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال نیازی به حضور کودک در کارگزاری نیست و مدارک مذکور توسط قیم قانونی کودک  اثر انگشت و امضا میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.