پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

 دارایی چیست؟

 دارایی چیست؟

اگر از شما بپرسند دارایی چیست؟ چه پاسخی خواهید داد؟ در اکثر موارد افراد تصور میکنند که مفهوم این کلمه را به خوبی دریافتند. در حالی که اینطور نیست. دارایی شامل تمام مواردی که در ذهن شماست نمیشود. بلکه تعریف خاصی دارد. که در این مقاله از فراسرمایه قصد داریم آن را تعریف کنیم و به معرفی چند نمونه از آن بپردازیم.

تعریف دارایی (Asset) چیست؟

منابعی که دارای ارزش اقتصادی هستند و افراد، شرکت‌ها یا دولت‌ها مالکیت آن را در اختیار می‌گیرند و انتظار دارند آن منابع در آینده منافعی را برای آن‌ها ایجاد کنید، دارایی گفته می‌شود.

دارایی‌ها به‌منظور افزایش ارزش شرکت یا بهره‌مندی از منافع حاصل از عملیات شرکت خریداری می‌شوند. شما می‌توانید به دارایی‌های شرکت به ‌عنوان منبعی که برای شرکت ایجاد جریانات نقدی می‌کند، نگاه کنید.

حالا فرقی نمی‌کند که دارایی شرکت یک کارخانه تولیدکننده تجهیزات پزشکی است یا یک واحد آپارتمان ۶۵ متری. هر دو این‌ها برای شرکت درآمد نقدی ایجاد خواهند کرد.

دارایی از نگاه حسابداری

در مبحث حسابداری، دارایی‌ها یا جاری هستند یا ثابت (غیر جاری). جاری به این معنی است که دارایی در طی یک سال مصرف خواهد شد یا از نقدشوندگی بسیاری برخوردار است و جریانات نقدی آن طی یک سال ایجاد خواهد شد.

دارایی‌های جاری عموماً شامل مواردی چون پول نقد، حساب های دریافتی و فهرست موجودی کالا می‌شود. دارایی‌های ثابت آن‌هایی هستند که انتظار می‌رود تا به تولید سود برای بیش از یک سال ادامه دهند و جریانات نقدی آن‌ها بیشتر از یک سال حاصل شود. دارایی‌های ثابت مثل تجهیزات، ساختمان‌ها و املاک و مستغلات.

دارایی جاری چیست؟

دارایی جاری یک بخش از حساب های ترازنامه است که ارزش همه دارایی‌هایی را که می‌تواند طی یک سال به‌صورت معقول به پول نقد تبدیل شود، نشان می‌دهد.

انواع دارایی جاری شامل پول نقد و مشابه‌های آن، حساب های دریافتنی، فهرست موجودی، اوراق بهادار قابل خرید و فروش در بازار، هزینه های از پیش پرداخت شده و سایر دارایی های نقد شونده ای که می‌توان آن‌ها را هرلحظه به پول نقد تبدیل کرد، است.

در برخی کشورها نظیر انگلستان، دارایی‌های جاری با عنوان حساب های جاری نیز شناخته می‌شود.

دارایی‌های جاری برای هر شرکت و کسب و کاری مهم هستند زیرا می‌توانند برای تأمین منابع مالی روزانه مورد استفاده قرار بگیرند و هزینه های در حال انجام را پرداخت کنند. بسته به نوع شرکت، دارایی‌های جاری می‌توانند از بشکه‌های نفت خام تا کالاهای تولیدشده و ارز خارجی را شامل شوند. در یک ترازنامه، دارایی‌های جاری به‌صورت عادی به خاطر نقد شوندگی بالا یا سهولت تبدیل‌شدن به پول نقد، نمایش داده می‌شوند.

دارایی غیر جاری چیست؟

دارایی‌هایی که در طول یک سال یا در طول چرخه عملیاتی شرکت، نتوانند به پول نقد تبدیل شوند، در دسته بندی “دارایی‌های بلندمدت” یا “دارایی‌های غیر جاری” در نظر گرفته می‌شوند.

این نوع دارایی‌ها نیز به نوع کسب و کار شرکت بستگی دارند، اما عموماً شامل زمین، امکانات، تجهیزات، قوانین کپی‌رایت و سایر سرمایه گذاری هایی هستند که از نقدشوندگی پایینی برخوردارند و نمی‌توان آن‌ها را به‌راحتی به پول نقد تبدیل کرد.

حساب های دریافتنی و فاکتورهای مشتریان که هنوز باید پرداخت شوند تا زمانی که در طول یک سال انتظار پرداخت شوند، به‌عنوان دارایی‌های جاری در نظر گرفته می‌شوند.

انواع دارایی | https://farasarmayeh.ir/

دارایی از نگاه هوش مالی

در نگاه هوش مالی به هر فعالیتی که برای فرد مالک ایجاد درآمد کند، دارایی گفته می‌شود. اما این بدان معناست که اگر فرد خودش از آن داشته استفاده کند دارایی به حساب نمی آید. مثلا اگر شما یک منزل مسکونی دارید و خود شما ساکن آن هستید، آن منزل حکم دارایی برای شما ندارد، زیرا شما از آن استفاده می‌کنید و برای شما هزینه هم دارد. حالا اگر شما یک منزل مسکونی دارید و آن را اجاره داده‌اید، این منزل حکم دارایی برای شما دارد زیرا برای شما تولید پول و درآمد می‌کند.

سخن آخر

در این مقاله شما را تعریف دارایی و انواع آن آشنا کردیم. اگر شما هم قصد دارید دارایی‌های خودتان را با استفاده از روش ها و استراتژی های خاصی مدیریت کنید و آن ها را چندین برابر کنید، مطالعه مقاله 14 راهکار برای افزایش هوش اقتصادی را به شما پیشنهاد میدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *