پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

امروزه فقط کار کردن و کسب درآمد از طریق شغل پاسخگوی نیازهای زندگی ما نیست بلکه برای به دست آوردن پول بیشتر، باید سرمایه‌گذاری انجام دهیم تا با روند افزایشی تورم و همچنین کاهش ارزش پول، جلوی کاهش ارزش سرمایه خود رابگیریم. فرصتهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یکی از این فرصت ها، سرمایه‌گذاری در بازار مسکن است.

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن چیست؟

۱.اطمینان از رشد سرمایه:

اگر برای سرمایه‌گذاری بازار مسکن را انتخاب میکنید، میتوانید از بابت رشد سرمایه خود اطمینان حاصل کنید. چراکه در کشور ما به دلیل وجود نسل جوان و نیازی که همواره به مسکن وجود دارد، تقاضای این بازار بسیار بالاست. همین امر باعث میشود تا قیمت مسکن همواره روند صعودی را طی کند.

۲. ریسک کم:

بازار مسکن به دلیل اینکه همیشه روند صعودی دارد، سرمایه‌گذاری در این بازار از ریسک کمتری برخودار است.

۳. آرامش روانی حاصل از صاحب خانه بودن:

از آنجایی که داشتن مسکن و سرپناه از اصلی‌ترین نیازهای بشر محسوب میشود، مسکن یکی از مهم ترین دارایی های هر فرد به شمار میرود. اجاره نشینی با مشکلات بزرگی روبرو است وصاحب خانه بودن آرامش روانی ای به دنبال دارد.

۴. آسایش، امنیت و رفاه بیشتر:

یکی از مهم‌ترین مزایایی که سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات برای شما تامین می‌کند، آسایش و رفاه بیشتر است. این نوع سرمایه‌گذاری، بیشتر برای طبقه متوسط و اقشار کم درآمد در جامعه توصیه شده است؛ چرا که به تدریج می‌توانند بر سرمایه خود اضافه کنند.

۵. یک جریان نقدی ثابت:

سرمایه‌گذاری در املاک، یک جریان نقدی را برای شما فراهم می آورد. این جریان پول ثابت، به صورت ماهانه تامین می‌شود. برخی از املاک و مستغلات برای افزایش سرمایه، نیازمند گذر زمان هستند تا بتوانید از فروش آن‌ها پول خوبی به دست آورید.

۶. عدم کلاهبردی:

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، گرفتار شدن در مشکلات کلاهبرداری و از دست رفتن سرمایه را در پی ندارد.

۷.امنیت بالا در سرمایه‌گذاری:

زمانیکه شما با خرید ملک، سرمایه‌گذاری می‌کنید، در حقیقت امنیت مالی شما تضمین شده است.

زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری ملک

بازار مسکن تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد که موجب رکود و یا رونق آن می شود. اوضاع بازار و زمانی که شما اقدام به خرید و یا فروش ملک می کنید تاثیر مستقیمی بر ارزش افزوده ملک دارد و در نتیجه باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

رونق و یا رکود بازار بسته به تصمیم شما و اینکه قصد خرید و یا فروش دارید می تواند شرایط متفاوتی را بوجود بیاورد. به طوری که اقدام برای فروش در زمان رکود بازار به خاطر کمبود خریدار می تواند به ضرر شما تمام شده و تاثیری منفی بر ملک و سرمایه شما داشته باشد؛ در حالی که در همین زمان اقدام برای خرید ملک گزینه ای معقول و مناسب می باشد. در زمان رکود بازار به سبب کمبود خریدار و در نتیجه زیاد بودن گزینه های مناسب برای شما، توصیه ما اقدام برای خرید ملک می باشد که نتیجه آن، تصمیم بهتر و خرید مناسب تری خواهد بود.

نکاتی که در هنگام سرمایه گذاری در بازار مسکن باید به آن ها دقت کنید!

۱. خرید ملکی با ارزش متعارف بازار یا کمتر از آن

برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار مسکن باید ملکی خریداری کنید که با قیمت های متعارف بازار هماهنگ باشد و یا قیمتی کمتر داشته باشد. اگر بتوانید ملکی پیدا کنید که از قیمت بازار کمتر باشد قطعا برای شما عالی است، اما اگر قیمتش متعارف با قیمت بازار باشد، باز هم موفقیت آمیز خواهد بود.

۲. تحقیق در مورد محدوده ای که قصد دارید در آن ملک خریداری کنید

از آنجایی که در بعضی محله های شهر افزایش قیمت بیشتر است و بعضی کمتر، قبل از خرید ملک خود باید به خوبی تحقیق کنید و دقت کنید که آیا ملکی که خریده اید در طول زمان دچار افزایش قیمت می شود یا خیر؟ و یا اگر به قصد اجاره خریده اید آیا منطقه ای است که تقاضا برای اجاره آن وجود داشته باشد یا خیر… بطور کلی کسب آگاهی از محلی‌ که در آن قصد سرمایه‌گذاری دارید، امری ضروری است.

۳. سرمایه خود را به خوبی مدیریت کنید

خانه ای که خریداری کرده اید اگر نیاز به رسیدگی دارد، از آن غافل نشوید. اگر آن را رها کنید قطعا در آینده باید هزینه های زیادی را برای تعمیر آن صرف کنید. هر از گاهی از ملک خود بازدید کنید و تمامی مشکلات ضروری آن را برطرف کنید. با این کار از هدر رفتن سرمایه تان در طولانی مدت جلوگیری میکنید.

بورس مسکن، بازار جدیدی که در راه است

وجود هرج و مرج و بی ثباتی قیمت مسکن در بازار فیزیکی باعث شده برای حل این مشکل تدابیری اندیشیده شود. یکی از این تدابیر ورود مسکن به بازار بورس کالاست. به زودی این املاک در بازار فرعی بورس کالا عرضه خواهد شد. هم اکنون با درج ۳ امیدنامه املاک، زیرساخت اصلی برای داد و ستد املاک در بورس کالای ایران آغاز شده است.

ابزارهای بورس کالا برای حمایت از بازار مسکن | https://farasarmayeh.ir/

مقایسه این بازار با دیگر بازارها

بعضی از افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، دچار تردید و نگرانی شده اند. سرمایه‌گذاری در بازار مسکن چون در مقایسه با دیگر فرصت های سرمایه‌گذاری از ریسک کمتری برخوردار است، برای افرادی مناسب است که به لحاظ شخصیتی ریسک پذیری کمتری دارند و نسبت به رشد قیمت ملک خود صبور هستند.

این موضوع سرمایه‌گذاری در سایر فرصت ها را رد نمیکند، چراکه هر فرصتی مزایای خاص خودش را دارد که هر فرد باید بسته به روحیات شخصی خود فرصت مورد نظرش را انتخاب کند. مثلا برای کسی که ریسک پذیری بالایی دارد و همچنین دنبال کسب مهارت های جدید است، سرمایه‌گذاری در بورس انتخاب مناسبی است. بنابراین با توجه به شخصیت و میزان ریسک پذیری میتوان فرصت مناسب را انتخاب کرد.

    نظر شما