پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟

سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟

معمولا افراد برای ذخیره سازی پولی که در زمان حال به آن نیاز ندارند، از سپرده گذاری بانک استفاده میکنند. اما آیا سپرده بانکی روش مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت است؟ سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟ در این مقاله از فراسرمایه قصد داریم ابتدا به مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بانک بپردازیم، سپس آن را با بورس مقایسه کنیم.

مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک یا بورس از نظر کسب سود

برای مقایسه این دو از نظر سوددهی ابتدا باید به این نکته بپردازیم که اصلا سوددهی بانک و بورس هرکدام از چه روشی انجام میشود.

 چگونه در بانک سود می‌کنیم؟

در هنگام سپرده گذاری پول در بانک سالیانه مبلغی را بعنوان بهره از بانک دریافت میکنید. این بهره در واقع همان اجاره پول شماست که بانک در ازای استفاده از پولتان، به شما پرداخت میکند. معمولا این مقدار سود مبلغ بسیار کمی است و برای افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری میکنند اصلا خوشایند نخواهد بود.

کسب سود در بورس از چه طریقی انجام می‌شود؟

اولین روش سود کردن در بازار بورس، نوسان قیمت سهام هاست. علاوه بر این در پایان هر سال مالی،شرکت های بورسی درصدی از سود سالیانه خود را بعنوان سود نقدی در بین سهامداران خود تقسیم میکنند. اگر شما از این روش برای کسب سود استفاده میکنید، باید شرکت هایی را انتخاب کنید که سود نقدی بالایی را پرداخت میکنند. یعنی حتی اگرسهام شرکتی که خریداری میکنید رشدی نکند، باز هم سودی مشابه به سود سالیانه بانکی نصیبتان خواهد شد.

 تفاوت سود بانکی و سود حاصل از بورس چیست؟

سودی که از بانک توسط مشتری دریافت میشود تضمینی است اما به نسبت مدت زمانی که پول در اختیار بانک قرار دارد، نرخ بسیار پایینی است. در عوض برای سود حاصل از بورس تضمینی وجود ندارد اما نرخ آن بسیار بالاتر از بانک است.

اگر در اوایل سال 90 مبلغ یک میلیلون تومان در بانک سرمایه‌گذاری میکردید، در انتهای سال 94 پول شما پنج برابر میشد. این اعداد بدان معنی هستند که در ۵ سال گذشته برای حفظ ارزش یک میلیون تومان، این پول باید به مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان تبدیل شود تا فقط ارزش خود را حفظ کرده باشد. در نتیجه، اگر فردی در ۵ سال گذشته پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشد نه تنها بازدهی بدست نیاورده است بلکه حدود ۱۶% از ارزش واقعی پول خود را نیز از دست داده است.

در دو دهه گذشته، بازار بورس بیشترین بازدهی را دربین سایر بازارها و گزینه‌های رایج سرمایه گذاری داشته است.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس نسبت به سپرده گذاری در بانک

1.یکی از بزرگترین مزیت های سپرده گذاری در بانک، نقد شوندگی بالاست. این بدان معناست که هر زمانی که افراد به پول و سرمایه خود نیاز داشتند، میتوانند آن را برداشت کنند. بازار بورس نیز همچون بانک مزیت نقدشوندگی را دارد و سهامدار هر زمان که بخواهد بجز موارد خاص که نماد بنا به دلایلی به مدت مشخصی بسته می شود و معاملات آن متوقف می شود می توان جهت فروش سهام خود اقدام کند و پس از ۲ روز کار وجه حاصل از آن معامله را در حساب بانکی خود مشاهده نماید.

2. افراد میتوانند با هر مقدار پولی که در اختیار دارند در بازار بورس سرمایه‌گذاری نمایند در حالیکه برای سرمایه‌گذاری در بانک اغلب برای هر سقف از سرمایه سود معینی در نظر گرفته می شود.

3. میزان بازدهی بازار سرمایه بیشتر از سود سپرده بانکی است. با توجه به آمار های اعلام شده بین سال‌های ۷۹ تا ۹۳ میانگین بازدهی بازار بورس بیش از ۴۰ درصد بوده درحالیکه بازدهی سپرده‌گذاری‌های بانکی به‌طور متوسط حدود ۱۸درصد است.

4. پولی که شما برای خرید سهام در بورس صرف می کنید وارد چرخه تولید می شود و موجب کاهش بیکاری و افزایش اشتغال و چرخیدن چرخ صنایع مختلف میشود.

5. در هنگام سرمایه‌گذاری در بازار بورس همه اطلاعات شفاف هستند. زمانیکه در بانک ها سپرده گذاری می کنید ماه به ماه سودی دریافت می کنید اما هیچ چیز در مورد آن نمی دانید، در حالیکه در بازار بورس شما می توانید در جریان تمام جزئیات سرمایه گذاری باشید. برای این کار می توانید به سامانه کدال (codal.ir) مراجعه کنید تا در جریان اطلاعات مهم شرکتی که سهام ان را خریداری نموده اید قرار بگیرید.

سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا بورس | https://farasarmayeh.ir/

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب گفته شده در آموزش سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟ میتوان نتیجه گرفت که سرمایه گذاری در بورس نسبت به بانک از مزایای بیشتری برخوردار است. همین امر باعث شده تا افراد زیادی به آن روی بیاورند. اگر شما هم میخواهید سرمایه گذاری در بازار بورس را شروع کنید، پیشنهاد میکنیم ابتدا به کسب اطلاعاتی همچون آنچه برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس باید بدانیم بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *