پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار

سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار

معمولا هنگامی که صحبت از سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار می شود احتمالا براي افراد ناوارد ریسک فوق العاده بالا تداعي ميشود و يا خيلي از افراد سرمايه‌دار به علت ويژگي ريسک گريزي شان ممکن است بورس را روش مناسبي براي سرمایه‌گذاری ندانند. آیا به واقع بورس فضايي برای سرگرمی و یا کسب سود و زیان های شانسی و اتفاقی است یا یک بستر مناسب اقتصادی براي يک سرمايه گذاري پرسود و مناسب می باشد؟

شايان به ذکر است که ریسک و بازدهي با هم یک رابطه مستقیم و تنگاتنگ دارند. اين بدان معناست که معمولا بازدهي بالا در صورت پذيرش ريسک رخ ميدهد. البته اين رابطه هميشه هم صادق نيست اما در مورد سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار صدق ميکند. چراکه اين بازار از ريسک پذيري بالا و در مقابل سود دهي بالايي نيز برخوردار است. براي کنترل ريسک هاي موجود در اين بازار بايد سعي کرد خطرات احتمالي را تا حد امکان کاهش داد.

يکي از روش هايي که ميتواند خطر هاي احتمالي بورس را کاهش دهد، آگاهانه عمل کردن است. شما بايد آگاهانه رفتار کنيد تا بتوانيد سود خوب و مناسبي را در اين بازار بدست بياوريد. سرمايه‌گذاري در بورس مزاياي زيادي به همراه دارد.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار:

۱- کسب سود

هدف از سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار کسب سود و چند برابر کردن سرمايه اوليه است. گاهي ممکن است سود از افزايش قيمت حاصل شود و گاهي نيز ممکن است سود در صورت نگهداري سهم تا برگزاری مجمع سالانه به سهامداران تعلق ‌گیرد.

۲- حمایت و شفافیت قانونی

همه فعاليت هاي سهامداران در بازار بورس از جمله کليه معاملات زير نظر سازمان بورس انجام ميگيرد. بنابراين هيچ معامله غيرقانوني اي شکل نخواهد گرفت. يکي از مزاياي مهم بورس برخورداري از حمايت قانوني است که براي همه ي افراد آن در نظر گرفته شده است.

۳- حفظ سرمایه در مقابل تورم

با افزايش نرخ روزانه تورم، پول کشور پيوسته در حال کاهش ارزش مي باشد. اما اگر افراد پول خود را در بازار مناسبي مثل بورس سرمایه‌گذاری کنند، علاوه بر اينکه تورم بر روي آن تاثير نخواهد گذاشت، در پي خريد سهام شرکت هاي در حال رشد ارزش سهام بيشتر و در نتيجه سرمايه اوليه رشد چشمگيري خواهد يافت.

۴- سهولت نقد شوندگی

در بازار بورس نقد شوندگي به آساني انجام ميپذيرد، به اين صورت که هر زمان که پول خود را نياز داشتيد ميتوانيد به راحتي سهام خريداري شده خود را بفروشيد و پول آن را به حساب برگردانيد.  زمان لازم برای برگشت پول به حساب بانکی شما، حداکثر دو روز کاری است.

۵- عدم وجود محدودیت برای میزان سرمایه‌گذاری

جالب است بدانيد برخلاف کسب و کار هايي که براي شروع سرمایه‌گذاری در آن ها نيازمند يک سرمايه، ابزار يا وسايل گران قيمت هستيد، براي شروع يک سرمایه‌گذاری پرسود در بازار بورس اوراق بهادار شما نياز به يک سرمايه خيلي بزرگ نداريد. بلکه ميتوانيد با سرمايه حداقلي چيزي حدود ۱۰۰ هزار تومان معاملات خود را شروع کنيد. اين يک مزيت خيلي مهم براي تازه واردان بازار بورس محسوب ميشود.

۶- مشارکت در اداره شرکت

اگر بخواهيد در حالت عادي شرکتي را تاسيس کنيد علاوه بر در دست داشتن سرمايه اوليه مورد نياز ابتدا بايد خيلي از مسائل قانوني و مراحل آن را انجام دهيد. اما بورس اوراق بهادار اين امکان را براي شما به وجود آورده که بدون طي کردن اين مراحل بتوانيد سهام دار و شريک در بخشي از شرکت مورد نظرتان شويد.

هرچه شما سهمتان در يک شرکت بيشتر باشد، حق رأی و تصمیم‌گیری شما بیشتر است. به مرورزمان و افزایش سهم خود در شرکت، می‌توانید خود را به کرسی‌های مدیریتی شرکت نزدیک کنید. یک شخص عادی با سرمایه محدود نمی‌تواند شرکت بزرگ تأسیس کند ولی می‌تواند با خرید سهام یک شرکت بزرگ در تصمیم‌گیری و سودآوری آن شرکت، سهیم شود.

۷- بهره گیری از معافیت مالیاتی

شرکت هايي که در بورس حضور دارند عمدتا از پرداخت درصد مالياتي معاف هستند. همين امر خيلي از شرکت ها را براي حضور در بازار بورس تشويق ميکنند.

۸- تنوع بازه زمانی سرمایه‌گذاری

يکي از مزيت هاي اين بازار اين است که خيلي از افراد ميتوانند با اهداف متفاوتي وارد آن شوند. مثلا عده اي از افراد به قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و کسب سودهای دوره‌ای وارد بازار می‌شوند. عده‌ای هم قصد دارند پول خود را برای مدت طولانی در بورس، سرمایه‌گذاری کنند. صبوری این سهامداران، می‌تواند بازدهي مطلوبی برای آنان رقم بزند.

۹- سهولت سرمایه‌گذاری

براي شروع معاملات در اين بازار بعد از دريافت کد بورسي ميتوان راه هاي مختلفي را براي سرمايه گذاري برگزيد، معاملات حضوری، معاملات تلفنی، سپردن سرمایه به مدیران پورتفو، و معاملات اینترنتی توسط شخص سرمایه‌گذار ازجمله راه‌هایی است که می‌توان از طريق آن ها در بازار بورس حضورپيدا کرد؛ اما ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری، استفاده از سامانه‌های معاملاتی به صورت اینترنتی است.

۱۰- جذب سرمایه ها در صنایع کارآمد

افراد سرمايه‌گذار همواره در تلاش اند بر روي شرکت هايي سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند که کارايي بالا و سابقه شکوفايي در گذشته داشته باشند. سرمایه‌گذاری افراد بر روي شرکت ها علاوه بر ايجاد سود  براي سرمايه‌گذار، باعث رشد و توسعه شرکت ها نيزميشود. به همين منظور ارزش گذاري شرکت ها بايد بطور کاملا دقيقي انجام شود.

۱۱- کشف صحیح قیمت

به علت وجود رقابت در بازار بورس، قيمت سهام با توجه به عرضه و تقاضا تعيين ميگردد. اگر تعداد خريداران و فروشندگان در اين بازار زياد باشد، به شکل گيري اين بازار کمک بزرگي مي‌شود. در اين حالت قيمت سهام توسط خريداران و فروشندگان معين ميشود.

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار | https://farasarmayeh.ir/

کلام آخر:

از آنجایی که سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار با ریسک زیادی همراه است، برای سرمایه‌گذاری در آن پيشنهاد ميکنيم ابتدا به کسب اطلاعاتي همچون آنچه براي شروع سرمایه‌گذاری در بورس بايد بدانيم بپردازيد.

    نظر شما