چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

پایگاه اطلاع رسانی فراسرمایه

هرآنچه لازم است در مورد عرضه اولیه بدانید!

۱۱ تیر ۱۳۹۹
هرآنچه لازم است در مورد عرضه اولیه بدانید!

امروزه با توجه به نواسانات سودآور بازار بورس و سرمایه، شرکت‌های بسیاری راغب شدند تا برای اولین بار سهام خود را با عنوان عرضه اولیه بین سرمایه‌گذاران به فروش برسانند. تجربه نشان داده بیش از ۹۰% عرضه اولیه سهام شرکت‌ها سودآور بوده که همین دلیل باعث شده نه تنها سرمایه‌گذاران را راغب به سرمایه‌گذاری کند بلکه برای سرمایه‌گذاری افراد تازه کار با سرمایه اندک نیز بستر مناسبی ‌باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با معنای دقیق‌تری از عرضه اولیه سهام، نحوه خرید این سهام و نحوه بهره‌مندی از سود این سهام  آشنا شوید.

منظور از عرضه اولیه سهام چیست؟

IPO که مخفف عبارت Initial Public Offering می‌باشد به معنای عرضه سهام یک شرکت است که برای اولین بار در بازار بورس عرضه می‌شود. همان‌طور که در پیش‌تر گفته شد بیش از ۹۰% از عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌ها در بورس سودآور می‌باشند. شایان ذکر است که منظور از عرضه اولیه سهام شرکت به این معنا نیست که شرکت مورد نظر تازه کار بوده، بلکه به این معناست که کار خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس به تازگی آغاز کرده است. لذا بستری فراهم گشته تا سرمایه‌گذاران و افراد تازه کاری که قصد سرمایه‌گذاری در بازار مطمئن و در عین حال سودآوری را دارند، اقدام به اخذ کد بورسی نمایند و فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

نحوه خرید عرضه اولیه:

متقاضیان خرید عرضه اولیه به دو صورت آنلاین و آفلاین می‌توانند اقدام به خرید نمایند که در ادامه توضیح خواهیم داد. البته توجه داشته باشید که پیش از خرید هرگونه عرضه اولیه لازم است کد بورسی خود را تهیه کرده باشید.

 1. خرید آفلاین:

در این نوع خرید با توجه به قوانین و اطلاعیه‌هایی که در این باب گزارش شده، سرمایه‌گذار قیمت و حجم درخواستی عرضه خود را با توجه به شاخص‌های مربوطه از طرف سازمان بورس وارد سامانه معاملاتی می‌کند تا کارگزار اقدام به خرید عرضه اولیه برای این شخص نماید.

 1. خرید آنلاین:

در خرید عرضه اولیه به صورت آنلاین، سرمایه‌گذار در زمان تعیین شده به صورت زیر اقدام به خرید سهام بورسی می‌کند. در ادامه مراحل خرید را به صورت گام به گام توضیح می‌دهیم.

در روزی که عرضه اولیه اعلام می‌شود با توجه به ساعتی که از طریق ناظر بازار اطلاع‌رسانی شده، سرمایه‌گذار وارد پنل معاملاتی خود که قبلا آن را شارژ کرده می‌شود و اسم نماد شرکتی را که قرار است در بورس سهام عرضه کند را مطابق شکل جستجو می‌نماید.

مرحله اول خرید آنلاین عرضه اولیه

نحوه خرید عرضه اولیه

سپس در قسمتی که در شکل زیر مشخص شده، قیمت خرید و فروش(توجه کنید که قیمت خرید و فروش همان سقف قیمت عرضه اولیه است) را وارد می‌نمایید.

مرحله دوم خرید آنلاین عرضه اولیه

مرحله دوم نحوه خرید عرضه اولیه

برای قسمت حجم که در شکل قابل رویت است، همان تعداد برگه سهامی که قصد خرید آن را دارید وارد می‌نمایید(توجه داشته باشید که اجازه خرید سهام را بیش از سقف اعلام شده در اطلاعیه عرضه اولیه ندارید). اما اگر قصد خرید سهامی را کمتر از سقف اعلام شده دارید، کافی است مبلغ مورد نظر خود را بر روی ماشین حساب وارد کنید. بدین ترتیب سیستم به صورت اتوماتیک با توجه به مبلغ وارد شده، محاسبه می‌کند که شما تا چند برگ سهام را می‌توانید خریداری کنید و سپس آن را به صورت خودکار وارد قسمت حجم می‌کند.

مرحله سوم خرید آنلاین عرضه اولیه

مرحله سوم خرید آنلاین عرضه اولیه

و در نهایت با کلیک بر روی دکمه خرید، درخواست شما برای خرید عرضه اولیه سهام ثبت شده و پس از اتمام زمان ثبت سفارش‌ها، عرضه اولیه برای شما خریداری می‌گردد.

عرضه اولیه به چند روش ارائه می‌گردد؟

به طور کلی ۳ روش برای قیمت‌گذاری و نحوه عرضه اولیه سهام وجود دارد که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

۱. عرضه عمومی به روش ثبت دفتری(Book Building):

در این روش که هم‌اکنون نیز مورد استفاده بسیاری از همگان است، قیمت سهام شرکت‌ها طی ۴ فرآیند بازاریابی، جمع‌آوری سفارشات خرید، قیمت‌های پیشنهادی و برآورد میزان تقاضا مشخص می‌شود. سپس کف و سقف میزان خرید برای قیمت و حجم مشخصی برای سفارش‌ها در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که مبنای کار این روش بر پایه عدالت تخصیص عرضه اولیه است؛ اولویت خرید با کسانی است که تعداد سهم بیشتری را خریداری کرده‌اند. همین امر باعث شده زمینه رقابت در متقاضیان کم گشته و از هرج ومرج جلوگیری شود.

۲. عرضه عمومی به روش حراج(Auction):

در روش حراج همان‌طور که از نام آن پیداست، سهام بیشتر به اشخاصی تعلق می‌گیرد که بیشترین ثبت قیمتی را داشته باشند. در واقع این روش همان مزایده‌‌ برای فروش سهام می‌باشد. لازم به ذکر است که روش حراج برای عرضه اوراق دولتی و اوراق خصوصی‌ که به دلایلی مجبور به تغییر ماهیت مالکیتی سهام می‌باشند، کاربردی‌تر است.

۳. عرضه عمومی به روش قیمت ثابت(Fixed Price Offering):

روش عرضه عمومی به قیمت ثابت از قدیمی‌ترین روش‌های عرضه سهام به شمار می‌آید. در این روش با توجه به قیمت ثابتی که از طرف سازمان بورس اعلام می‌شود، خریداران اقدام به ثبت عرضه اولیه می‌کنند.

مزایا عرضه اولیه برای سهام‌داران:

سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بورس بهادار همانند شرکت کردن در بازی دوسر برد برای اغلب سرمایه‌گذاران می‌باشد. در ادامه به چند مورد از مزایای عرضه اولیه برای سهام‌داران اشاره می‌کنیم:

 1. عدم نیاز به دانش تخصصی افراد
 2. پایین‌ بودن قیمت هر سهم در زمان عرضه نسبت به ارزش ذاتی آن
 3. بهره‌مندی از سود بالای سهام در زمان کوتاه مدت
 4. درگیر شدن سرمایه‌های جاری و بلا استفاده در بازار سرمایه

مزایا عرضه اولیه برای شرکت‌ها:

یکی از اصلی‌ترین اهداف شرکت‌ها برای شرکت در بازار بورس و سرمایه، تأمین مالی جهت نیازهای شرکت و جذب سرمایه می‌باشد. در ادامه به ذکر چند مورد از این مزایا می‌پردازیم.

 1. به حداقل رساندن هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت
 2. بهره‌مندی از سرمایه‌های هنگفت سرمایه‌گذاران بیشتری جهت افزایش موجودی شرکت
 3. افزایش اعتبار شرکت نزد شرکا، تأمین‌کنندگان و مشتریان
 4. سهولت در روند وام‌گیری از بانک‌ها
 5. بهترین راه برای افزایش سرمایه شرکت
 6. وفادار کردن کارکنان شرکت‌ها با اعطای سهام شرکت به آنان
 7. آسان‌تر شدن مالکیت شرکت‌ها در قبال سهام شرکت دیگر
نظرات

بدون دیدگاه